europejskie podróże, podróże, Polska
Leave a comment

Co zobaczyć w Łagowie?

Co zobaczyć w Łagowie?

Co zobaczyć w Łagowie? Już zdradzam Wam kilka moich propozycji!

Łagów to niewielka turystyczna miejscowość położona w zachodniej części Polski, w powiecie świebodzińskim. Nazywany jest on Perłą Ziemi Lubuskiej, ponieważ już sama jego lokalizacja jest niezwykle malownicza. Poza tym znajduje się w nim wiele wartych uwagi zabytków oraz atrakcji, co przyciąga turystów krajowych i zagranicznych. Może się on także poszczycić całkiem niezłym zapleczem gastronomicznym.

 

Jeziora – Łagowskie (na południu) oraz Trześniowskie, inaczej Ciecz (na północy)

Muszę przyznać, że gdyby nie te jeziora, to Łagów byłby po prostu kolejnym zwyczajnym miasteczkiem. To właśnie one nadają mu malowniczości, uroku i romantyczności zarazem. Woda w północnym jeziorze bywa miejscami wręcz przejrzysta a okoliczne budynki idealnie odbijają się w jej tafli. Oba akweny wodne połączone są wąskim przesmykiem, dzięki czemu możliwe jest przepłynięcie z jednego na drugi bez konieczności opuszczania kajaka czy rowerka wodnego. Po większym z jezior, czyli Jeziorze Trześniowskim kursuje stateczek wycieczkowy, co również może nieco urozmaicić Wasz pobyt w Łagowie. Przede wszystkim warto jednak dodać, że nad jego zachodnim brzegiem położony jest piękny rezerwat przyrody, obfitujący w polodowcową rzeźbę terenu i stare lasy bukowe.

Zamek Joannitów (ul. Zamkowa 3)

W centrum Łagowa zlokalizowany jest przepiękny gotycki zamek pochodzący z XIV wieku. Za sprawą wysokiej na 35 metrów wieży zamkowej oraz czerwonej cegły i kamieni widoczny jest on już z daleka. Obecnie znajduje się w nim klimatyczny hotel z przepiękną restauracją, w której organizowane są nie tylko śluby i wesela, ale także różne interesujące wydarzenia kulturalne (m.in. Muzyka u Joannitów). Na pewno zainteresuje Was możliwość wejścia na wieżę (za drobną opłatą), która stanowi świetny punkt widokowy. Okolica z góry prezentuje się równie dobrze jak z poziomu wody. W środku zamku znaleźć można także małe stoisko z pamiątkami.

Kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Kościuszki 3)

Ten rzymskokatolicki kościół parafialny znajduje się dokładnie na przeciwko Zamku Joannitów. Z zewnątrz jest on dość niepozorny, gdyż idealnie wtopił się w okolicę. Wewnątrz prezentuje się jednak bardzo oryginalnie. Godne uwagi są piękne empory oraz drewniane ławy. Miałam okazję wysłuchać fragmentu koncertu skrzypcowego w tym kościele i to zdecydowanie jedno z tych wydarzeń, które zapamiętam na długo.

Kaplica Rzymskokatolicka pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (ul. 22 Października)

Niezwykle urocza drewniana kaplica znajdująca się w pobliżu łagowskiego cmentarza. Została wybudowana w 1929 roku. Mieści się w malowniczym otoczeniu drzew, krzewów i kwiatów, przez co sprawia wrażenie ukrytej wśród zieleni. Sądząc po tym, że znajduje się nieco na uboczu, wnioskuję, że trafia do niej niewielu turystów

Brama Marchijska (ul. Kościuszki 10)

Jedna z dwóch bram zachowanych do dzisiaj w Łagowie. W związku z tym, że kiedyś prowadziła ona w kierunku Marchii Brandenburskiej, bywa nazywana również Bramą Berlińską lub Niemiecką. Prawdopodobnie pochodzi ona z XVI wieku. Obok niej znajduje się mały sklepik z pamiątkami i szerokim wyborem pocztówek. Polecam!

Brama Polska (ul. Zamkowa)

Do ścisłego centrum miasteczka wprowadzi Was średniowieczna dwukondygnacyjna brama zbudowana z czerwonej cegły. Prawdopodobnie poprzednio brama ta była wykonana z drewna i stanowiła część fortyfikacji należącej do Zamku Joannitów. Po zniszczeniach wojennych została nieco odbudowana, dzięki czemu obecnie stanowi jedną z atrakcji tego wyjątkowego miasteczka.  W dawnych latach prowadziła ona w kierunku Polski, stąd jej obecna nazwa. Uważajcie, jeśli wybieracie się do Łagowa samochodem, ponieważ przed bramą umieszczono sygnalizację świetlną, która ma za zadanie usprawnić ruch.

Wiadukt kolejowy (ul. Mostowa)

Zabytkowy wiadukt kolejowy znajdujący się we wschodniej części Łagowa. Da się do niego dojść na piechotę, gdyż od zamku dzieli go jakieś 15-20 minut spacerem. Jego zarys widoczny jest z punktu widokowego na wieży zamkowej, więc jeśli już tam będziecie, to uważnie rozglądajcie się po okolicy. Wiadukt został zbudowany w 1909 roku na trasie Toporów – Międzyrzecz i uważany jest za jedno z ciekawszych dzieł techniki w województwie lubuskim. Ma on około 25 metrów wysokości i blisko 40 metrów długości. Można się na niego wdrapać po nieco rozwalonych schodkach lub dochodząc kawałek od ulicy Dworcowej. Co ciekaw, po wiadukcie nadal jeżdżą pociągi! W związku z tym apeluję o rozwagę podczas zwiedzania.

Łagów to z pewnością idealne miejsce na letnią weekendową wycieczkę. W trakcie pobytu prawdopodobnie nie zabraknie Wam możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu. Ta urocza miejscowość oferuje nie tylko wyżej wymienione zabytki czy atrakcje, ale również mnóstwo miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych, wydarzeń kulturalnych (m.in. niezależny Lubuski Festiwal Filmowy przypadający w tym roku w dniach 30.08 – 6.09.2020) czy wypożyczalni sprzętu wodnego. Ta Perła Ziemi Lubuskiej to idealne miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku. Okoliczne lasy kryją wiele pieszych ścieżek, na których króluje tak modny ostatnio nordic walking. Oba jeziora aż zachęcają do poznawania okolicy z kajaka lub rowerka wodnego. Co ciekawego, woda często przyciąga również wielbicieli nurkowania. Nic dziwnego, skoro Jezioro Ciecz uznawane jest za jedno z najgłębszych w Polsce. Co zatem zobaczyć w Łagowie? Wszystko i jeszcze więcej!

 

Wpis powstał we współpracy z

https://prezentmarzen.com/romantyczny-weekend-dla-dwojga-lagow/?search_query=lagow&results=3