52 książki (2019), książki
Leave a comment

„Kobieta z wydm” Kōbō Abe

„Kobieta z wydm” nie jest pozycją dla każdego. Szczerze mówiąc, jeszcze nigdy tego aż tak bardzo nie czułam podczas czytania książki.

A może właśnie nieposiadanie formy jest najlepszym wyrazem siły?

Cała akcja zaczyna się, kiedy młody nauczyciel, zbieracz owadów wyrusza na nadmorskie wydmy w celu poszukiwania nowych okazów. Niespodziewanie trafia do biednej rybackiej wsi i tam nagle wszystko się zatrzymuje, wszystko się zapada. Dosłownie i w przenośni.

Z tej historii bije magia małej wioski i zamkniętej społeczności, w której każdy nowy członek widoczny jest już z daleka. Zwarta grupa mieszkańców i ogromne przywiązanie do miejsca. Jak myślicie, co z tego wyjdzie? Zdradzę Wam, że ważną rolę odegra tutaj tajemnicza kobieta żyjąca samotnie w głębi hmm zagłębienia (?). Dlaczego mieszka w tej rozpadającej się chałupie? Co skrywa wnętrze (nie tylko domu, ale i jej samej)? Po co codziennie robi to samo?

Kōbō Abe mimochodem podrzuca czytelnikowi mnóstwo cennych uwag o życiu. „Kobieta z wydm” to książka magiczna, przepełniona determinacją, smutkiem, pożądaniem. Iluzja i aluzja. To niesamowite psychologiczne studium człowieka uwięzionego wśród piasku i własnych myśli.

Kto by się spodziewał, że piasek będzie czymś, co i dzieli, i łączy.

Najlepsze jest to, że ja niby spodziewałam się takiego zakończenia całej historii, ale ono i tak potwornie mną wstrząsnęło.

„Tylko rozbitek, który uniknął śmierci na tonącym okręcie, może pojąć psychikę człowieka, który śmieje się wyłącznie dlatego, że może oddychać.”

Na koniec dodam, że podoba mi się to, że autor w jednym z cytatów sam zdradził nam, o czym jest jego książka:

„Bohaterami tej tragedii są ludzie.”

Znacie tę książkę? Co o niej myślicie? Może oglądaliście film o takiej samej nazwie?

_____

Podobał się Wam ten wpis? Polubcie go, udostępnijcie na swoich profilach albo po prostu wyślijcie link komuś, komu może się on przydać. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie również komentarze pod postem. Lubię z Wami rozmawiać a tym samym bliżej Was poznawać.

Chcecie być na bieżąco? Polubcie KOT-a na fejsieinstagramiegoodreadslubimyczytać. lub bloglovin. Zachęcam również do kontaktu mailowego (kinganowakofficial@gmail.com).

Wasza reakcja jest dla mnie niezwykle ważna. Mobilizuje mnie ona do rozwoju i dalszej pracy nad blogiem. Z góry dziękuję i do następnego razu! ♥

Filed under: 52 książki (2019), książki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.