przemyślenia
komentarzy 35

Chwytaj chwile

Jest letni wieczór. Siedzę po turecku na betonowym, rozgrzanym od słońca murku. Obok mnie przebiega szutrowa droga a przede mną rozpościera się widok na miasto. Wykorzystuję ostatnie promienie słoneczne i kieruję ku nim swoją spieczoną twarz. Uśmiecham się, bo jestem świadoma tego, jak niezwykły spektakl zaraz rozpocznie się na niebie.
Nagle do mojej głowy zakrada się niepewność. Sama nie wiem, czy cieszyć się chwilą i jedynie patrzeć, czy jednak sięgnąć po aparat i uchwycić ten moment na zdjęciu. Moja pamięć może się przecież kiedyś zbuntować i nie pomieścić nowych wspomnień. Co wtedy? Czy nie łatwiej będzie zachować ten zachód słońca w postaci pliku .jpg?
Żyje się raz. Naciskam przycisk.
Potem odkładam aparat i jak urzeczona wpatruję się w powoli zakradającą się noc.
Pewnie już wiesz, że mój laptop uległ awarii. Nie mam pojęcia czy odzyskam pliki, które są na nim zapisane. Pliki, których zgromadzenie zajęło mi około czterech – pięciu lat. Są tam zdjęcia oraz filmiki z wyjazdów, uroczystości rodzinnych, spotkań ze znajomymi i nieznajomymi. Moje Camino del Norte, wesele najbliższej koleżanki ze studiów, małe holenderskie miejscowości, wizyty u chrześniaczki. To ogromny kawał mojej historii, moich ulubionych momentów. Co będzie jeśli nie uda się przywrócić ich do życia? Czy będę w stanie zapamiętać te wszystkie momenty w swojej głowie?
Szkoda mi tych wszystkich zdjęć. Są tam również takie, z których jestem na swój sposób dumna. Byłoby mi cholernie przykro, gdybym je utraciła. Czułabym się bowiem tak, jakbym traciła część swojej pracy, swojej duszy. Stracę ludzi, z którymi połączyła mnie historia. Stracę miejsca, do których zaprowadził mnie los. Stracę chwile, które już się nie powtórzą.
To dla mnie ogromna nauczka. Chciałabym, abyś Ty w tym momencie zrobił porządek na swoim laptopie i potraktował go jak świątynię pamięci. Skopiuj swoje uchwycone chwile na płytę, przenośny dysk lub w inne miejsce. Ucz się na moich błędach.

 

źródło zdjęć: Unsplash

Filed under: przemyślenia

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.