europejskie podróże, Niemcy, podróże, wskazówki i informacje praktyczne
Leave a comment

Najlepszy punkt widokowy w DortmundzieNareszcie mogę powiedzieć: odkryłam najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie! Nie wierzę w przypadki, więc już Ci wyjaśniam, dlaczego tak się stało. Chodzi o to, że to miasto po raz kolejny miało stanowić dla mnie jedynie węzeł przesiadkowy. Tym razem w drodze do Sarajewa. Postanowiłam jednak zaryzykować i spędzić w nim choć jeden wieczór, a co za tym idzie znaleźć coś interesującego. W niedzielę (drugiego lipca) mój GPS zwariował i dzięki niemu zagubiłam się wśród wąskich, jednokierunkowych uliczek gdzieś w dortmundzkim Innenstadt-Ost. Po chwili opanowałam sytuację i udało mi się znaleźć ulicę, przy której mieszkała moja hostka. Couchsurfing okazał się najlepszą opcją, jaką mogłam wówczas wybrać. 

Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie

Tamara była naprawdę miła i pomocna, więc spędziłyśmy spokojny, przyjemny wieczór. To dzięki niej miałam okazję po raz pierwszy spróbować ciecierzycy (ale ona była pyszna!) oraz doświadczyć dziwnego wrażenia, podczas czytania swoich tekstów na głos. Kiedy T. dowiedziała się o tym, że posiadam własnego bloga, poprosiła mnie o przeczytanie dwóch tekstów, które sobie cenię. Wybrałam więc najbardziej osobisty tekst, jaki kiedykolwiek napisałam oraz artykuł odnośnie Santiago de Compostela, który w wersji skróconej pojawił się w magazynie „Podróże. Oba okazały się strzałem w dziesiątkę. Miło było usłyszeć:

To było naprawdę dobre.

Czułam to samo.

Czy chciałabyś wydać swoją książkę?

To w końcu dzięki Tamarze udało mi się obejrzeć magiczny wschód słońca w Dortmundzie oraz poznać miejsce, do którego już za chwilę Cię zabiorę. To właśnie ono jest bowiem gwiazdą tego wpisu.
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Park Westfalski (niem. Westfalenpark) należy do jednych z największych parków miejskich w Europie, a także tych zlokalizowanych w samym Dortmundzie. Ma on około 70 hektarów powierzchni i dzięki temu stanowi świetną alternatywę dla zatłoczonego centrum. Dając mieszkańcom chwilę wytchnienia oraz dość szeroką ofertę kulturalną, stał się niczym innym, jak po prostu znaną atrakcją turystyczną. Może właśnie dlatego wstęp na jego teren jest płatny (bilet wstępu do godziny 18:00 wynosi 3,50 euro). Czekają tam na Ciebie rozłożone leżaki, kolejka wąskotorowa, scena na wodzie i mnóstwo terenów zielonych. Chciałabym jednak przejść do miejsca, które sama miałam okazję najlepiej poznać i które tak mnie zauroczyło.

FLORIANTURM (godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek – nieczynne, środa, czwartek, piątek – 14:00 – 18:00, sobota, niedziela, święta – 12:00 – 20:00) to nic innego jak wysoka wieża telewizyjna. Jej nazwa jest ściśle związana z Florianem, który jest patronem (między innymi) ogrodników, którzy są oczywiście bezpośrednio związani z parkiem. Wieża ma około 60 lat, więc nic dziwnego, że została ona kilkukrotnie odnowiona. Jej wysokość wynosi prawie 210 metrów. Na mnie zrobiło to wrażenie, ponieważ… dopiero po fakcie dotarło do mnie, że w sumie to chyba najwyższy obiekt na który wjeżdżałam windą. W żołądku poczułam dziwne ruchy, a uszy zatkały mi się podczas szybkiej zmiany wysokości.Dodatkowymi ciekawostkami mogą być dwie rzeczy. Po pierwsze, obrotowa restauracja dzięki której każdy kto siedzi ma szansę na obejrzenie okolicy bez wstawania od stolika. Podczas mojej wizyty nie była ona niestety dostępna. Okazało się bowiem, że jest aktualnie remontowana. Po drugie, jeszcze całkiem niedawno istniała możliwość skoczenia na bungee! Tamara miała taką okazję i do tej pory twierdzi, że było naprawdę wysoko. Skoków niestety zaprzestano po tragicznym wypadku w 2003 roku.

Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie
Najlepszy punkt widokowy w Dortmundzie

 

Z tarasu widokowego położonego na 140 metrach rozciąga się interesująca panorama miasta i jego okolic. Spoglądając na zachód, dostrzeżesz między innymi położony w sąsiedztwie słynny stadion Borussii Dortmund, salę koncertową wchodzącą w skład kompleksu budynków Westfalenhallen, a także samochody pędzące po pobliskich autostradach. Na wschodzie czeka na Ciebie sztuczne jezioro Phoenix See oraz zamek pochodzący z XII wieku (Burg Hörde). Północ przyciągnie Twój wzrok wyższą zabudową oraz charakterystycznymi budynkami mieszczącymi się w samym centrum miasta. Na południu będziesz w stanie dostrzec na przykład tereny przemysłowe oraz dortmundzkie ZOO. Rozglądaj się uważnie. Może trafisz na coś jeszcze.
Na platformie widokowej wiatr będzie na pewno rozwiewał Twoje włosy, a oczy będą krążyły po horyzoncie w celu wyłapania czegoś ciekawego. Za 5,50 euro (bilet łączony w skład którego wchodzi wejściówka do samego parku i wjazd windą na wieżę) możesz spędzić tam wyjątkowy czas, zrobić mnóstwo zdjęć i po prostu cieszyć się chwilą. Skusiłabyś się na taką atrakcję czy wysokie wieże obserwacyjne nie są raczej dla Ciebie?