europejskie podróże, Niemcy, podróże, życie na emigracji
Leave a comment

Żegnam Cię, Zimo!

 

Droga Zimo,
Twój kalendarzowy koniec zbliża się nieubłaganie. Wiem jednak, że nie możesz nic zrobić, aby zostać ze mną na dłużej. Może to i lepiej? Musisz przecież ustąpić Wiośnie. Na nią też niektórzy czekają. Czekają tak, jak na Ciebie czekano w ubiegłym roku. Przyznam szczerze, że nawet się cieszę z tej zmiany. Co prawda nie zdążyłam się Tobą w pełni nacieszyć, ale i tak mam wspomnienia, które pozwolą pozostać nam razem na dłużej.
W powietrzu czuję już powiew wiosennego wiatru i wonie rozkwitających kwiatów. Promienie słoneczne otulają moją twarz, przez co jestem zmuszona coraz częściej mrużyć oczy. Otwierając rano okno, słyszę radosny śpiew ptaków. Wychodząc na zewnątrz, widzę uganiające się za sobą koty. Mój Toffik zwariował zupełnie, rozłożył się brzuchem do góry na łóżku i korzystał ze słońca nagrzewającego pokój. Wiesz, termometr wskazywał wczoraj +17 stopni Celsjusza. To chyba nie są temperatury w których dobrze się czujesz, prawda? Myślę, że będzie lepiej, jeśli spakujesz swoje drobiazgi i powędrujesz w świat. Gdzieś tam, spodziewają się Ciebie.
Jak będę wspominała tegoroczne spotkanie z Tobą? Spokojnie. W mojej okolicy temperatury nie dobiły przecież nawet do -10. Śnieg spadł tylko kilka razy, tak że ziemia stała się biała zaledwie na parę godzin. Mróz trzymał, a ja tęskniłam za polską ilością śniegu, za możliwością ulepienia bałwana i rzucania się śnieżkami. Tęskniłam za mroźnym powiewem wiatru, pięknych wzorach na szybie i grubym puchu oświetlanym przez miejskie latarnie. Tęskniłam za prawdziwą wersją Ciebie.

 

 

 

Gdzie spędzimy najbliższy wspólny czas? Czy będę miała możliwość wędrowania po śnieżnych zaspach i ślizgania się po zamarzniętych kałużach? Czy będę mogła poczuć topniejące płatki śniegu w moich włosach? Na chwilę obecną nie mam pojęcia. Przekonamy się o tym dopiero w grudniu.
Do zobaczenia moja Zimo!

„Szczerze współczuję tym, którzy twierdzą, że śnieg nie ma zapachu ani smaku. Biedni są ci, dla których biały puch pokrywający świat to po prostu zmarznięta woda. Żal mi wszystkich, którym zima kojarzy się tylko z przymusem noszenia ciepłych ubrań i odśnieżaniem szyb samochodowych przed wyjazdem do pracy. Bo przecież zima to… bajka.”

 

Źródło cytatu: 
Dawid Rosenbaum „Zapachy miast