52 książki (2016), książki
Leave a comment

Czytelnicze podsumowanie 2016 rokuRok 2016 był dla mnie wyjątkowy pod względem książkowym. Po pierwsze, pobiłam swój czytelniczy, roczny rekord. Wykupując pakiet usług, zaufałam Legimi i dzięki temu polubiłam e-booki. To właśnie one królowały w tym roku. Poza tym nadal na liście gościły wydania papierowe. Zarówno te wypożyczone z biblioteki, jak i te wzięte z własnej biblioteczki. Miałam również okazję przesłuchać „Folwark zwierzęcy„. Audiobook okazał się całkiem przyjemnym przeżyciem, które z chęcią powtórzę podczas… codziennego zmywania naczyń. Na moich półkach pojawiło się zaledwie kilkanaście nowych zdobyczy. Co ciekawe, prawie wszystkie są w języku angielskim. Ze względu na adres korespondencyjny, znajdujący się na terenie Niemiec, musiałam zrezygnować z nawiązania współpracy z wydawnictwem. Według mnie jest to moja książkowa porażka tego roku. W szybkim skrócie to tyle. Teraz przejdę do konkretów. Uprzedzam, trochę się wszystkiego nazbierało!TBR (TO BE READ) 2016 
Pamiętasz mój ubiegłoroczny post, w którym zdradziłam Ci, jakie książki chciałabym przeczytać w 2016 roku? Było ich dokładnie osiemnaście. Przyznaję, nie wyszło to zbyt dobrze. Raczej poległam w tym zadaniu. Zgadnij, ile pozycji ostatecznie udało mi się ukończyć? Odpowiedź może Cię rozbawić. Mnie jednak powinna doprowadzić do wstydu. Przeczytałam bowiem sześć z osiemnastu pozycji. SZEŚĆ. No cóż, pozostało mi jedynie obiecać sobie (i Wam) poprawę w tym roku.

KSIĄŻKI PO KTÓRE W OGÓLE NIE SIĘGNĘŁAM.

 

KSIĄŻKI, KTÓRE ZACZĘŁAM CZYTAĆ, ALE Z RÓŻNYCH WZGLĘDÓW ICH NIE DOKOŃCZYŁAM.

 

KSIĄŻKI, KTÓRE PRZECZYTAŁAM W 2016 ROKU.

 

PRZECZYTA(ŁA)M 52 KSIĄŻKI W 2016 ROKU
Przynajmniej ten punkt zrealizowałam. I to z ogromną nawiązką! Ogłaszam wszem i wobec, że tegoroczna zabawa skończyła się dla mnie z 118 pozycjami. Pam, pam, pam. Zaszalałam, oj zaszalałam. Najwidoczniej część osób uzna w tym momencie, że nie mam życia. Możliwe, że coś w tym jest. Ale nie przejmuję się tym. Naprawdę nie wyobrażam sobie tego, że miałabym przestać czytać. Rozumiem, czytać mniej. Nawet dużo mniej. Ale nie czytać wcale?! To nie dla mnie. W tym roku padł mój książkowy rekord, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że tak jak wspominałam wcześniej – rządziły książki elektroniczne. Gdyby nie one, to zapewne do czegoś takiego by nie doszło.
Prawie 31 000 przeczytanych stron (powiedzmy, że to wartość szacunkowa, ponieważ nie każda książka na Goodreads miała podaną liczbę) to wcale nie tak dużo. Są przecież osoby, które czytają więcej niż ja, a do tego sięgają jedynie po „grubaski„, liczące po 600-700 stron. Osobiście rzadko czytam takie książki. Zazwyczaj szkoda mi na nie czasu (nie brzmi to dobrze, wiem). Po prostu w tym czasie mogę przeczytać kilka krótszych książek i poznać kilka nowych historii, które również mogą okazać się genialne. Co ciekawe, średnia ocena, jaką przyznawałam książkom to 3,9 w skali pięciopunktowej. Mogę powiedzieć, że był to rok dobrych książkowych pozycji! 
Listę wszystkich przeczytanych przeze mnie książek oraz moje opinie na ich temat, znajdziesz na Lubimy Czytać i Goodreads oraz w miesięcznych podsumowaniach, które pojawiły się na blogu:
      styczeń
    luty
     marzec
     kwiecień
     maj
WIELKOBUKOWE WYZWANIE 2016

 

Uwielbiam książkowe wyzwania! Co prawda, bardzo opornie idzie mi ich realizacja, ale jest przy tym zazwyczaj wiele dobrej zabawy. W ubiegłym roku wzięłam udział w ciekawym i dość kreatywnym wyzwaniu, zorganizowanym przez Olgę z Wielkiego Buka. Potraktowałam je jako dodatek (a nie przymus), dlatego dopiero wczoraj spróbowałam dopasować przeczytane w 2016 r. książki do poniższych kategorii. Jesteś ciekaw/a, co z tego wyszło?

1. Książka z listy BBC – „Wodnikowe Wzgórze” Richard Adams
2. Ukochana książka raz jeszcze – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K.Rowling
3. Bestseller ostatnich lat – „Gwiazd naszych wina” John Green
4. Polski kryminał/thriller – „Behawiorysta” Remigiusz Mróz
5. Klasyka literatury angielskiej – „O czym szumią wierzby” Kenneth Grahame
6. Klasyka literatury amerykańskiej – „Małe kobietki” Louisa May Alcott
7. Klasyka literatury francuskiej – hmm…, ewentualnie: „Mikołajek” René Goscinny (???)
8. Klasyka literatury rosyjskiej – hmm…
9. Klasyka literatury europejskiej – hmm…
10. Opowieść o miłości – „Love, Rosie” C. Ahern
11. Klasyka romansu – „Tessa d’Urberville” Thomas Hardy
12. Historia z kosmosu – „Marsjanin” A. Weir
13. Klasyka science fiction/fantasy – hmm…
14. Klasyka literatury grozy – „Dziecko Rosemary” Ivy Levin
15. Horror – „Wypowiedz jej imię” J. Dawson
16. Książka polecana przez kogoś bliskiego – „Mężczyźni bez kobiet” H. Murakami
17. Książka ulubionego gatunku – „Laoawi w wielkim mieście. Zapiski z Chin” A. Świstow
18. „Zakazana” książka – „Folwark zwierzęcy” George Orwell
19. Opowieść o magicznych klimatach – „Książę Kaspian” C.S.Lewis
20. Morska opowieść – hmm…
21. Współczesna polska powieść – hmm…
22. Nagrodzona książka – hmm…
23. Niedokończona historia – hmm…
24. Książka, która czeka na nas od lat – „Małe trolle i duża powódź” Tove Jansson
25. Baśniowa opowieść – „Dziewczynka z zapałkami” H.Ch. Andersen
26. Książka „na jeden chaps” – „Ten jeden dzień” G. Forman
27. Oparta na faktach – „Na szlaku do Composteli” H. Kerkeling
28. Książka sprzed 100 lat – hmm…
29. Opowieść w jesiennych klimatach – hmm…
30. Z miłości do okładki – „Światło którego nie widać” A. Doerr
31. Książka, której znasz ekranizację – „Lew, czarownica i stara szafa” C.S.Lewis
32. Książka z ulubionym kolorem na okładce – „Świąteczna kafejka” Amanda Prowse
33. Powieść młodzieżowa – „19 razy Katherine” J. Green
34. Książka, która ma ponad 500 stron – „Grey” E.L.James
35. Książka z klubu Opry Winfrey – hmm…
36. Powieść skandynawska – „Wir” Frode Granhus
37. Współczesna klasyka – hmm…
38. Opowieść o przyszłości (futurystyczna) – „Lot 305” A.G. Riddle
39. Książka gatunku, po który sięgasz sporadycznie – „Jak stać się szczęśliwym człowiekiem” Anna Kęska
40. Opowieść z wyspą w tle – „Australijczyk” M. Niedźwiecki
#CzytamSienkiewicza – „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz
#CzytamPolskiHorror – hmm…

NAJLEPSZE KSIĄŻKI PRZECZYTANE W 2016 ROKU (POLSKIE)
Miejsce szóste – Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin” Aleksandra Świstow – za ciemne i jasne strony Chin, za osobiste spostrzeżenia, za porady praktyczne przedstawione w ciekawy sposób, za szatę graficzną.
Miejsce piąte – Cicha 5” Katarzyna Bonda, Katarzyna Michalak i inni… – za magię świąt Bożego Narodzenia, za opowieści poruszające najczulsze struny serca, za ciepło i nadzieję bijące z tej książki.
Miejsce czwarte – Ekspozycja” Remigiusz Mróz – za górski klimat, za interesujących bohaterów, za tajemnicze morderstwa, za to, że w tej książce wciąż coś się dzieje.
Miejsce trzecie – Zbliżenia” Janusz Leon Wiśniewski – za czułe opowiadania, za marzenia, miłość i to czego ludziom brakuje w życiu.
Miejsce drugie – Dziewczyny z Syberii” Anna Herbich – za prawdziwe i przerażające historie, za dostarczone emocje, za całokształt.
Miejsce pierwsze – Eli, Eli” Wojciech Tochman – za zapadające w pamięć historie, za niesamowite fotografie, za ukazanie prawdziwych Filipin, za skłanianie do refleksji.
NAJLEPSZE KSIĄŻKI PRZECZYTANE W 2016 ROKU (ZAGRANICZNE)
Miejsce szóste – Lot 305” A.G. Riddle – za katastroficzny początek, za próbę przeżycia w nowej codzienności, za intrygującą wizję nowej Europy, za dostarczone emocje i wrażenia.
Miejsce piąte – Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakami – za źródło inspirujących cytatów, za poruszające historie, za dostarczone lekcje życia.
Miejsce czwarte – Zadziwiająca historia samotnego listonosza” Denis Thériault – za subtelne wątki erotyczne, za zaskakujące losy głównych bohaterów, za intrygującą historię.
Miejsce trzecie – Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” Leslye Walton – za ciepłą, rodzinną atmosferę, za niesamowity klimat i intrygujące wydarzenia, za to, że ta książka śni mi się po nocach.
Miejsce drugie – Słowik” Kristin Hannah – za dostarczone emocje, za rodzinne więzy i silne bohaterki, za wiarę w lepsze jutro, za miłość.
Miejsce pierwsze – Wir” i „Sztorm” Frode Granhus – za styl autora, za scenerię mroźnej Norwegii, za wykreowanie głównego bohatera, za intrygi i niedopowiedzenia, za niespodziewane zwroty akcji, za zakończenia, które są najlepsze.
KLASYCZNE TOP 3  
Miejsce trzecie – Śluby panieńskie” Aleksander Fredro
Miejsce drugie – Małe kobietki” Louisa May Alcott
Miejsce pierwsze – Wodnikowe Wzgórze” Richard Adams
ROZCZAROWANIA 2016 ROKU

Miejsce trzecie – Marsjanin” Andy Weir
Miejsce drugie – Cztery” Veronica Roth
Miejsce pierwsze – Miłość i kłamstwa” Cecelia Ahern

 

TBR (TO BE READ) 2017

 

KSIĄŻKOWE WYZWANIA NA 2017 ROK
<<link do wyzwania>>
STATYSTYKI CZYTELNICZE (wg Legimi)

 

 

 

 

Jak wypadło Twoje czytelnicze podsumowanie roku?
Które przeczytane książki podobały Ci się najbardziej?

Zaczytanego 2017 roku!

Filed under: 52 książki (2016), książki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.