52 książki (2016), książki
Leave a comment

Zaczytana [listopad]

Czy tylko ja lubię czytać książki kiedy na zewnątrz jest szaro, buro i ponuro? Jestem przekonana, że nie! Za oknem pada deszcz, wieje wiatr, a ja siedzę w ciepłym pomieszczeniu i jestem przykryta kocem. W dłoni trzymam kubek z parującą herbatą. Czego chcieć więcej? No czego? Czy właśnie dlatego listopad był dla mnie dość dobry pod względem czytelniczym? Przeczytałam sześć książek, którymi podzielę się z Tobą już teraz oraz dziewięć pozycji, na które będziesz musiał/a jeszcze trochę poczekać. Ukażą się one bowiem w specjalnym poście. Potrzymam Cię jednak w niepewności i nie zdradzę, o co chodzi! Jako że, obiecałam Ci również dwie zaległe pozycje z ubiegłego miesiąca, to przechodzę szybko do moich opinii i ocen. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie.Słowik” Kristin Hannah

ocena: 10/10 
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3788800/slowik

„Złamane serce boli tak samo podczas wojny i pokoju.”

Lubisz tematykę drugiej wojny światowej? Jeśli tak to MUSISZ, po prostu MUSISZ sięgnąć po tę pozycję. Jeśli nie przepadasz za tym motywem, to i tak MUSISZ zajrzeć do tej książki. Nie chodzi już nawet o to, że „Słowik” został uznany za bestseller czy książkę roku. Chodzi o to, że jest to niesamowita, ciepła, dająca nadzieję, ale i zaskakująca historia. Mogę Ci zagwarantować, że zostanie ona na długo w Twojej głowie. Może również w sercu? Kto wie. Musisz sam/a się o tym przekonać. Poznasz wówczas dwie, bardzo różniące się od siebie siostry, mieszkające we Francji. Starszą, która stanowi przykładną matkę i żonę. Młodszą, która jest typem buntowniczki walczącej o swoje marzenia i nadzieje. Relacja pomiędzy nimi nie należy do łatwych, a dodatkowo zaostrza się podczas wkroczenia wojsk niemieckich na tereny francuskie. Niebezpieczeństwa. Narażanie życia. Determinacja. Dzieje się tak wiele, masz gotowy scenariusz zakończenia, a tu nagle bach!.
Słowik” to książka przepełniona emocjami. To książka wielowątkowa. Lubię takie pozycje przez które mogę przepłynąć, a jednocześnie coś z nich wyciągnąć. Autorka grała na strunach mojego serca. Podrzucała mi jakąś historię bądź postać tylko po to, abym się do niej przywiązała, a ona mi ją nagle odbierała. Zaskakiwała mnie rozgrywającą się akcją, pięknie wykreowanymi postaciami, opisami miejsc i całą tą codzienną, wojenną otoczką. To pozycja na temat walki o własne przekonania, o rodzinę, o przyjaciół. Walki o lepsze jutro. Walki o przetrwanie, o lojalność. To książka o miłości. Miłości do drugiej osoby, do ukochanego kraju, do siebie samej. Nie zawsze to, co wydaje się białe będzie białe, a to co wydaje się czarne będzie czarne. To książka o silnych, odważnych kobietach. Niekoniecznie jednak jedynie dla kobiet. To książka dla każdego.
_____________________
Przez niego zginę” K.A. Tucker
ocena: 5/10

„Są rzeczy, których rodzice nie powinni wiedzieć.”

Powiem tak: zapowiadało się naprawdę interesująco. Dwie przyjaciółki rozdziela nagła śmierć jednej z nich. Tajemnicza i zagadkowa zarazem. Nowy Jork, antyki zgromadzone w mieszkaniu, przypadkowi mężczyźni i odkrywane dzień po dniu tajemnice z prywatnego życia zmarłej. Samobójstwo czy morderstwo? Miłość czy przelotny seks? Co takiego odkryje Maggie, która miała jedynie zabrać rzeczy nieżyjącej Celine?
Przez niego zginę” nie jest złą historią. Podoba mi się na przykład przedstawienie problemów w krajach rozwijających się, które jest zgrabnie wciśnięte w całość toczącej się akcji. Poza tym ten cudowny Manhattan widziany z dachu. Te lampki, ogień i hamak, które przeniosły mnie na chwilę w inne miejsce. Książka była dla mnie niestety zbyt przewidywalna. Po prostu przeczytałam w swoim życiu zbyt wiele tego typu pozycji i obejrzałam za dużo serialów kryminalnych. A może jestem po prostu spostrzegawcza? Wyłapałam bowiem szczegóły, które niejako zdradziły mi dalszy ciąg wydarzeń. Nie polecam, ale i nie odradzam. Może Ciebie zaskoczy ta pozycja?
_____________________


92/52
Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam się ikoną stylu” Jennifer L. Scott 
cykl: Madame Chic (tom 1)
ocena: 6/10

„Łatwo jest dryfować przez życie, niemal nic nie czując. Dotyczy to wielu z nas – wędrujemy przez życie na wpół nieświadomi. Z uśpionymi zmysłami, niewiele czując, nie żyjąc w pełni.”

Chcesz poznać Francuzów z punktu widzenia Amerykanki? Młoda dziewczyna przyjeżdża bowiem do Paryża, zamieszkuje u francuskiej rodziny i poznaje tamtejszy świat od wewnątrz. Przekazuje ona swoje spostrzeżenia dotyczące poczucia stylu, a także pokazuje jak stać się typową Paryżanką. Udziela wskazówek w kwestii diety, aktywności fizycznej, dbania o swoją urodę. Mówi również o tym jak żyć z klasą i cieszyć się z codziennych przyjemności.
Nie ukrywam, że jest to książka przeznaczona przede wszystkim dla płci pięknej. Dużo z tych porad znałam już wcześniej, jednak było kilka takich, które zmusiły mnie do refleksji i niewielkich kroków w przód. Wszystko zebrane jest zgrabnie w całość, nie nudzi i ukazuje ciekawe spostrzeżenia na temat Francuzów. Jeśli lubisz poradniki bądź książki o życiu w innych miastach/państwach to możesz sięgnąć po tę pozycję. Myślę, że się nie zawiedziesz, a „Lekcje Madame Chic. (…)” będą lekką i przyjemną lekturą.
_____________________


93/52
Królewna Śnieżka” Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
ocena: 7/10

 

_____________________


94/52
Sztorm” Frode Granhus
cykl: Rino Carlsen (tom 2)
ocena: 10/10

„Los ma to do siebie, że dopada złego i odpłaca mu pięknym za nadobne.”

Uwaga: będzie wiele zachwytów!

Uwielbiam styl pisania tego autora. Uwielbiam głównego bohatera. Uwielbiam scenerię surowej Norwegii. Uwielbiam historie przedstawione w obu częściach tego cyklu. Uwielbiam intrygi, niedopowiedzenia, zwroty akcji. Uwielbiam zakończenia. Zawsze dokładnie opisane i wyjaśnione do końca. Uwielbiam zarówno Wir, jak i „Sztorm„. Są to dla mnie pozycje idealne.
O czym jest jednak ta książka? W niewielkiej, norweskiej miejscowości osuwa się ziemia, która odkrywa szkielet małego chłopca z połamanymi palcami. Jednocześnie w domu opieki przebywa mężczyzna, który trafił tam na skutek poparzenia w wyniku tajemniczego wybuchu kosiarki. Co łączy oba fakty? Jaki związek ma to z przerażającym rysunkiem maski? Kto jest zamieszany w tę historię? Kiedy tak naprawdę się ona rozpoczęła? Klimat iście norweski – surowy, groźny, mroczny i nieco przerażający. Rino Carlsen znów rozwiązuje tajemnice, znów zachwyca.
_____________________
95/52
Komedia omyłek” William Shakespeare
ocena: 8/10

 

Oj, Shakespeare, Shakespeare. Jak wypadł on w roli komediopisarza? Otóż bardzo, bardzo dobrze. Nie tylko jego tragedie są na dość wysokim poziomie. Jak widać po „Komedii omyłek” potrafi on z banalnej historii opartej na prostych, codziennych wydarzeniach, stworzyć coś wyjątkowego. Bliźniacy rozdzieleni w dzieciństwie, trafiają przypadkowo do jednego miasta. Co z tego wyniknie? Nieoczekiwane rozegranie akcji. Miłość, władza, skąpstwo, zachłanność. Przede wszystkim jednak duża dawka humoru.
_____________________


96/52
Sycylijska opowieść” Nicky Pellegrino
ocena: 6/10

„Na wakacjach nic nigdy nie jest takie samo jak zwykle, prawda? Wszystko smakuje i wygląda przyjemniej. I wydaje się o wiele bardziej rozkoszne.”

Czy lubisz książki opowiadające o kuchni, ale niebędące pozycjami typowo kulinarnymi? Ja tak! Właśnie dlatego sięgnęłam po tę pozycję. Przeniosła mnie ona na słoneczną Sycylię. Wyspę pełną nowych smaków, pięknych widoków i niesamowitych osób. Kurs gotowania oferowany przez jednego z Sycylijczyków, przyciąga ludzi z różnych części świata. Pewnego dnia do jego domu trafiają cztery przypadkowe kobiety. Kobiety skrywające historie, próbujące zapomnieć o pewnych wydarzeniach. Matki, żony i kochanki. Rozwódki, wdowy i panny. Zwyczajny wyjazd przeradza się w szkołę życia. Czego nauczą się one od tamtejszej ludności, a czego od siebie nawzajem? Co otrzyma on nich Luke i jak te bohaterki zmienią jego podejście do kuchni i codzienności? Winnice, plantacje oliwek, wąskie uliczki i wyjątkowy klimat opowieści.
To książka ciepła, lekka i przyjemna. Taka na jeden słoneczny dzień lub chłodny, jesienny wieczór. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale myślę że warto po nią sięgnąć. Daje ona nadzieję i rozjaśnia pochmurne dni. Ukazuje piękno Sycylii i sprawia, że masz ochotę zacząć gotować lub spakować walizki i wybrać się na tę włoską wyspę. Najlepiej już, teraz, zaraz.
_____________________
97/52
Jak stać się szczęśliwym człowiekiem” Anna Kęska
ocena: 6/10

„Zapamiętaj raz na zawsze, że jedyna zmiana, na jaką masz realny wpływ, to zmiana, jaka dokona się w Tobie. W Twoich myślach, w Twoim zachowaniu, w Twojej postawie. Nie marudź, że rząd, że lekarze, że korupcja, że bezrobocie, że kiepska sytuacja. Rusz tyłek i zmień COŚ w sobie.”

Największe zaskoczenie w trakcie czytania tej książki? Okazało się, że napisała ją blogerka. Mało tego, blogerka na której Instagrama od czasu do czasu wcześniej zaglądałam. Autorka opisuje swój sposób na życie prostym językiem. Językiem, który jest zrozumiały dla każdego. I młodszego, i starszego. I kobiety, i mężczyzny. Da się z tej pozycji wyciągnąć kilka, kilkanaście porad, które mogą ułatwić codzienność, a jednocześnie sprawić, że będzie ona po prostu ciekawsza. Jedyne co mi przeszkadzało to fakt, że niektóre treści były powielane w różnych rozdziałach książki. Miałam przez to wrażenie, że momentami czytam jedno i to samo. Ogólnie jednak jest to pozycja dość dobra i oceniam ją na plus. Komu polecam? Osobom, które chcą zmienić coś w swoim życiu.

 

__________[post edytowany]_________
 
98/52
Samotne święta Oskara” Holly Webb
ocena: 

 

_____________________
99/52
Darujmy sobie te święta” Josh Grisham
ocena:
_____________________
100/52
Choinka” Hans Christian Andersen 
ocena:
_____________________
101/52
Księga Wyzwań Dasha i Lily” Rachel Cohn, David Levithan
cykl: Dash & Lily (tom 1)
ocena:
_____________________
102/52
Cicha 5” Katarzyna Bonda, Katarzyna Michalak i inni… 
ocena:
_____________________
 
103/52
 „Kuchnia Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Potrawy świąteczne” Joanna Baranowska
ocena:
_____________________
104/52
 „Słodko, zdrowo, świątecznie” Monika Mrozowska
ocena:
_____________________
105/52
Wigilia. Kolekcja Kuchnia Polska” Monika Stefaniak
ocena:
_____________________
 
106/52
Moje opowieści wigilijne” Sylwia Nawrat
ocena:
A Ty, co ciekawego przeczytałaś/eś w listopadzie? 
 
Zaczytanego grudnia! 
Filed under: 52 książki (2016), książki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.