KOTświątecznie, muzyka
Leave a comment

Dwadzieścia piosenek idealnych na święta Bożego Narodzenia [KOTświątecznie #2]

Muzyka ma to do siebie, że bardzo często towarzyszy ludziom w trakcie najważniejszych wydarzeń w ciągu roku. Czy to wesele, czy spotkanie rodzinne, czy kolacja wigilijna. Dowiedziałaś/eś się, bez czego nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia, dlatego mogę zdradzić Ci kolejny szczegół z mojego życia. Podzielę się z Tobą listą dwudziestu utworów muzycznych, które są dla mnie wyjątkowe i według mnie idealnie pasują do okresu świątecznego. Wybrane kawałki towarzyszą mi przeważnie już od połowy listopada. Dzięki temu jestem w stanie przygotować się mentalnie do tych wszystkich chwil, które nadchodzą wielkimi krokami. Na poniższej liście znajdziesz między innymi piosenki w języku polskim, nastrojowe kolędy, mniej znane nuty, a także zagraniczne hity. Zapraszam zatem i do czytania, i do słuchania.

#1 LemON – Grudniowy

„Opatrzy serca złamane, skruszone poskłada…”

To właśnie z tą piosenką rozpoczynam swoje przygotowania do świątecznej atmosfery. To ona jest pierwszą, która leci z głośników w pokoju. Bardzo lubię ten zespół, miałam okazję być na ich koncercie, a tym utworem skradli moje serce. Idealne, nastrojowe nuty, dzięki którym mój świat nagle staje się gotowy na święta Bożego Narodzenia. Gotowy na zapach mandarynek unoszący się w powietrzu, na rozplątywanie świątecznych lampek, na przygotowania w kuchni. Gotowy na cud.
#2 Wham! – Last Christmas

Maybe next year I’ll give it to someone I’ll give it to someone special.

Jeśli listopad lub początek grudnia to tylko z tą piosenką. Choć czasami wychodzi mi ona uszami, to i tak darzę ją pewnym sentymentem. Sam fakt, że ten utwór ma już tyle lat i wciąż jest wielkim hitem, sprawia że gdyby go nagle zabrakło, to byłoby po prostu dziwnie. Spójrz zresztą na ten teledysk! Kupa śniegu„, grubaśne sweterki, zimne ognie, wielka choinka, ciepła atmosfera, domek w górach. Normalnie żyć i nie umierać.
#3 Verba – Ten czas

Słodki czas kiedy mocniej bije serce…

Ten utwór kojarzy mi się z bitwami na śnieżki, jazdą na sankach, kolędnikami, pasterką i rodzinnym ciepłem. Kiedy ta piosenka była modna, moje święta wyglądały zupełnie inaczej niż teraz. Po pierwsze, przy stole zasiadało więcej ludzi. Po drugie, w każde święto były odwiedziny u bliskich osób. Po trzecie, ten czas spędzałam w Polsce. Po czwarte, były „wieczory pod kocem z ukochaną osobą„. Ta melodia już zawsze będzie budzić we mnie uczucie spokoju.
#4 DeSu – Kto wie czy za rogiem

„Niejeden z nas w marzenia ucieka wierząc, że spełnienie gdzieś czeka.”

Chyba większość osób zna ten radiowy przebój. Pochodzi on z wcześniejszych lat mojego życia, ale nadal odgrywa w nim ważną rolę. Nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi się z bałwanami lepionymi na podwórku, z oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę, a także z przygotowywaniem wieczerzy wigilijnej. Może dlatego, że w ten dzień leciał on ciągle w radio?

 

#5 Kuba Badach, Andrzej Lampert, Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak – Kolęda dwóch serc

„To pewnie śnieg i blask, i wina smak, i światło świec…”

To jedna z piosenek, których słucham dopiero od niedawna. Usłyszałam ją gdzieś przez przypadek i tak właśnie trafiła do mojego serca pomimo tego, że nie przepadam za twórczością Andrzeja Piasecznego. Dość melancholijna, dość romantyczna, ale i smutna. Być może tak lubię „Kolędę dwóch serc„, ponieważ potraktowałam ją nieco osobiście? A może dlatego, że okres świąteczny to ten czas w roku, kiedy najintensywniej myślę o tym, co było kiedyś, co jest teraz, a co dopiero może się zdarzyć? Sama już nie wiem.
#6 TGD – Pierwsza gwiazda

Dzieckiem stać się na nowo, niezwykłą poczuć moc…

Mój tegoroczny hit. Ta piosenka zawładnęła moim sercem i poruszyła jego najczulsze struny. Pokochałam ją od pierwszej minuty. Mam gęsią skórkę, gdy jej słucham. Wzruszam się, choć sama nie wiem dlaczego. To trudne do wyjaśnienia, dlatego nie będę próbowała tego robić. Może po prostu ja również poszukuję obecnie takiej gwiazdy?
#7 Natalia Kukulska – Cicha noc
#8 Krzysztof Krawczyk – Pójdźmy wszyscy do stajenki
#9 Arka Noego – Świeć, gwiazdeczko, świeć 

 

Te trzy utwory towarzyszą mojej rodzinie podczas wigilijnej kolacji. Niby tylko lecą gdzieś w tle (podobnie jak kilkanaście innych kolęd), ale to właśnie one kojarzą mi się z tym niezwykłym wydarzeniem. Przywołują wszystkie na pozór zapomniane wspomnienia. Wzruszenie podczas dzielenia się opłatkiem. Radość ze spotkania. Smutek z powodu braku niektórych domowników. Zdziwienie podczas otwierania prezentów. Podziw dla przepysznych dań i pachnącej, ozdobionej choinki.
#10 Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

„Santa won’t you bring me the one I really need won’t you please bring my baby to me…”

Ta piosenka towarzyszy mi od tak dawna, że stała się ona nieodłącznym rytuałem świątecznym. Zawsze się nią katuję, zawsze ją podśpiewuję w samotności. Podziwiam również ten beztroski teledysk i marzę. Marzę o białym puchu, o zapachu choinki, o rodzinnym cieple i… spełnieniu najskrytszych marzeń. 
#11 Michael Bublé – Jingle Bells
#12 Michael Bublé – Santa Claus is Coming to Town

„Jingle bells, jingle bells, jingle all the way…”

Michael Bublé, oj Michael Bublé. Uwielbiam jego świąteczną płytę i mogę jej słuchać, i słuchać. Mogę jej słuchać godzinami. Żeby jednak nie zrobić z tej listy wyłącznie „Bublé listy„, wybrałam zaledwie dwie ulubione piosenki. Kojarzysz przedświąteczne zamieszanie w sklepach? Właśnie z tym wiążą się te utwory. Prześladują mnie one podczas poszukiwania prezentów dla bliskich oraz robienia zakupów produktów spożywczych.

 

#13 Cliff Richard – Mistletoe and Wine

„It’s a time for giving, a time for getting, a time for forgiving and for forgetting.”

Ten utwór zawsze zmusza mnie do refleksji. Jest nastrojowy i ma piękny tekst. Jest po prostu idealny na wieczorne siedzenie przy oświetlonej choince, piciu czerwonego wina i czytaniu książki. Jest idealny do chwytania prostych chwil, które za kilkanaście lat staną się wyjątkowymi wypomnieniami. 
#14 Paul McCartney – Wonderful Christmas Time

„The party’s on the feeling’s here, that only comes this time of year.”

Piosenka, która ma więcej lat niż ja, jest jedną z takich bez których nie wyobrażam sobie świąt. Lubię tę lekką, przyjemną melodię. Lubię słowa utworu. Proste, ale trafiające w sedno. Lubię ten teledysk, w którym wszystko wygląda tak, jak wyglądać powinno. Spokój, radość, cieszenie się chwilą. Uwierz, to naprawdę ma znaczenie.
#15 Dean Martin – Let it Snow!

„Let it snow! Let it snow! And snow!”

Przyznam Ci się do czegoś. Zawsze próbuję przywołać śnieg na święta. Niestety w Niemczech jest z tym naprawdę trudno. Odkąd tu przebywam, miałam z nim do czynienia zaledwie raz. Ziemia była pokryta cienką warstwą białego puchu, jednak tylko do południa. Być może właśnie dlatego mam taki sentyment do tej piosenki. Przywołuje ona we mnie bowiem wspomnienia z mroźnych, śnieżnych, polskich zim. Zim, których mi brakuje.
#16 Jose Feliciano – Feliz Navidad

„Feliz Navidad prospero ano y felicidad.”

Tak, tak, tak! Jak święta to tylko ten przebój. W tym roku ten utwór zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Piosenka jest radosna i aż kipi z niej to, czego od świąt oczekuję. Wytchnienia od dnia codziennego. Atmosfery ciepła, a nie sztucznego tworzenia czegoś na siłę. Miłości, przyjaźni, nadziei, wdzięczności.
#17 African Children’s Choir – Betelehemu 
Czy słyszałaś/eś kiedykolwiek ten utwór? Obstawiam, że nie. Jest to bowiem świąteczna piosenka w afrykańskim języku joruba. Pochodzi ona z Nigerii, czyli kraju zupełnie mi nieznanego. Polecam wysłuchać Betelehemu w całości, ponieważ prawdopodobnie wówczas zrobi na Tobie największe wrażenie. Niby zupełnie inna kultura i tradycja, a jednak ta melodia zagościła na tej liście dwudziestu wspaniałych. I zupełnie tego wyboru nie żałuję.
#18 Melanie Thornton – Wonderful Dream (Holidays Are Coming)

„Let the magic dry your tears and heal your heart.”

Któż nie kojarzy świątecznej reklamy Coca-Coli? Tych czerwonych, oświetlonych ciężarówek, mknących przez ośnieżony las. Tej piosenki po prostu nie mogło zabraknąć na liście, bo przecież to na nią czekałam w młodszych latach już od listopada. Szkoda, że nie leci ona obecnie w telewizji. Na pewno przywoływałaby uśmiech na mojej twarzy. 
#19 Onar – Ja bym oszalał

„Przecież zawsze wracam, nawet z najdalszych podróży, ale ta niespodziewanie mogłaby się przedłużyć…”

Tak, dobrze widzisz. Ta piosenka również ma swoje miejsce na tej liście. Jest ona dla mnie niezwykle ważna, a w okresie świątecznym trafia we mnie z podwójną siłą. Może nie jest to idealny kawałek na wigilijną kolację, ale jest to na pewno odpowiednia nutka na wieczór. Ten utwór mną trzęsie, rozrywa na kawałki i wzbudza we mnie emocje, nad którymi zapanować nie potrafię. Znajdą się tacy, którym przeszkadzać będzie przekleństwo w tekście, ale moim zdaniem jest ono tak wyważone i wstawione w odpowiednim miejscu, że jedynie podkreśla siłę przekazu. Czas świąt Bożego Narodzenia to czas refleksji. Może warto zastanowić się nad tym, co się powiedziało albo zrobiło. Może warto komuś wybaczyć? Może warto docenić to, co się ma na wyciągnięcie ręki. Bo przecież nigdy nie wiesz, czy za rok o tej samej porze, Twoje święta będą wyglądały tak samo. Nie wiesz, czy ten czas spędzisz w tym samym gronie…
#20 Wszystkie utwory muzyczne nucone gdzieś w zaciszu domowego ogniska
 
To one mają dla mnie największą wartość. Śpiewać co prawda nie potrafię, ale coś tam sobie nucę. Czy to przy mieleniu maku, czy przy ubieraniu choinki, czy podczas pakowania prezentów. Przy tych wszystkich prostych, codziennych chwilach, które po okresie świąt stają się niezwykłymi wspomnieniami. W mojej rodzinie nie było nigdy zwyczaju wspólnego śpiewania kolęd, ale każdy coś mruczy pod nosem po kolacji wigilijnej. Ma to na pewno swój urok, a przecież to właśnie o to chodzi podczas świąt Bożego Narodzenia, prawda?
 
 
Przyznaj się, jakie piosenki Tobie kojarzą się z okresem świąt Bożego Narodzenia?
 
Uściski,
Kinga

 

Filed under: KOTświątecznie, muzyka

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.