Camino de Santiago, Camino del Norte 2016, europejskie podróże, Hiszpania, podróże
komentarzy 16

Moje Camino. Ból kontra siła.

Czy wspominałam już, że uwielbiam to wyjątkowe uczucie towarzyszące mi podczas podróży w nowe miejsce? Tę mieszaninę niepewności, zaskoczenia, radości i czegoś jeszcze, czego nie potrafię określić. Tą gęsią skórkę na rękach. Ten szum w głowie. Ten stukot w sercu. Uczucie wolności. Smak nowości. Pewnego rodzaju ryzyko. Nie wiem, co mnie spotka, ale nie boję się. Nie mam pojęcia, czy to dla mnie dobrze. Może byłoby lepiej gdybym choć trochę się bała? Przed rozpoczęciem Camino również nie miałam żadnych wątpliwości. Co prawda nie znałam ani hiszpańskiego, ani Hiszpanów, a wyjazd do Hiszpanii miał być moim pierwszym kontaktem z tym krajem. Znajomi mówili mi: „Jesteś szalona!”, rodzice: „Jesteś nieprzygotowana!”, a ja jak to ja poszłam chyba trochę na żywioł myśląc: „Co mi po trenowaniu, jak mogę skręcić nogę już pierwszego dnia i tak czy siak, pożegnać się z tą Drogą?!„.

Ktoś z Was zapytał mnie: „Jak przygotowywałaś się do przejścia tak długiego dystansu?„. Będę szczera i się przyznam. Po czasie myślę, że musiałam być nieco stuknięta robiąc to co zrobiłam. Albo raczej czego nie zrobiłam. Specjalnie zerknęłam na swój profil na Endomondo i co zobaczyłam? Wyniki, pod którymi można jedynie dopisać: „Nie próbuj tego w domu.„. Proszę, nie bierzcie ze mnie przykładu jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się na pokonanie Camino. Choć z drugiej strony, uważam że teraz postąpiłabym tak samo. Może nie powinnam tego wyznawać publicznie?
W lutym przeszłam 14,1 km. Pamiętam, że ubrałam się i po prostu poszłam na spacer do Holandii. Jak to brzmi w ogóle?! W marcu pokonałam 47,1 km na rowerze. W kwietniu przejechałam 68,5 km i przeszłam aż (!!!) 2,5 km. Maj wypadł rewelacyjnie pod względem przejechanych kilometrów (120,1). Przeszłam jednak tylko 14,9 km. Czerwiec to zaledwie 30,0 km na rowerze i 6,5 km na nogach. Po tym krótkim spacerze tak źle się czułam, że moja mama stwierdziła, że nie powinnam nigdzie jechać. Hmm. Tak, sama się sobie dziwię, że potem przez ponad miesiąc szłam praktycznie dzień w dzień (miałam tylko dwudniową przerwę w chodzeniu). Dzień w dzień. Niekiedy mniej, niekiedy więcej kilometrów. Jak ja tego dokonałam?! Uprzedzę Wasze pytanie i nie, nie trenowałam żadnego sportu regularnie przez jakieś ostatnie… pięć lat. Chyba właśnie dlatego wszyscy tak bardzo się dziwili, że zdecydowałam się zrobić coś takiego. Najkrótszy dzienny dystans jaki pokonałam w Hiszpanii to chyba coś około 10-12 kilometrów, natomiast najdłuższy około 40 kilometrów. Taaaak. Pamiętam ten dzień jakby zdarzył się wczoraj. Byłam tak zmęczona, że powiedziałam tylko: „Nigdy więcej.„. Nie muszę chyba wspominać, że jakiś czas później znów pokonałam podobny odcinek?
Pytaliście mnie również o moje samopoczucie na trasie, o to czy były takie momenty w których chciałam zrezygnować. No cóż. Czasem faktycznie miałam dosyć. Jest jednak jedno ale. Pomimo tego, że stękałam, narzekałam, nie chciałam wracać do domu. Nie chciałam przerywać wędrówki. Pewnie gdybym teraz pokazała Wam zdjęcia moich stóp to moglibyście nigdy więcej nie wrócić na tego bloga 😉 Nie wyglądały jak po wizycie u kosmetyczki. Mało tego, nadal tak nie wyglądają. Osoby decydujące się na Camino muszą o tym pamiętać. Zagłębiając się jednak w te pytania, mogę śmiało napisać, że moje samopoczucie było różne. Choć przepełniała mnie ogromna radość to zdarzały się również dni, w których łzy napływały do oczu i ciężko było je powstrzymać. Przerażenie, zwątpienie i rezygnacja kiedy walczyłam ze sobą podejmując decyzję o pójściu do pielęgniarki z moją stopą. Bałam się, że usłyszę: „Nie powinna Pani iść dalej„. Cieszyłam się, gdy tego nie usłyszałam. Płakałam, kiedy rozstawałam się z poznanymi osobami, do których się ogromnie przywiązałam. Skakałam z radości kiedy dotarłam do Santiago. Takie przykłady zmiennego samopoczucia mogłabym wymieniać w nieskończoność.
Czy chciałam zrezygnować? Nie! Jasne, zdarzały się takie dni, kiedy mówiłam: „Mam dość!. Zdarzały się takie dni, kiedy ledwo szłam. Związane było to z samopoczuciem takim bardziej fizycznym. Skóra spieczona od słońca. Bolące ramiona. Ból w łopatce, który na szczęście po jakimś czasie minął. Pęcherze na stopach. Aż w końcu problemy z więzadłem i ostatnie dwa, trzy dni w największym bólu jakiego zaznałam na całym Camino. To normalne, że ludzie czasem plotą głupstwa odnośnie rezygnacji z dalszej drogi, ale tak naprawdę ponad połowa z nich wcale w głębi duszy tak nie myśli. Mówią tak, bo są zmęczeni bądź zdenerwowani. Albo to i to. Wiecie, co było dla mnie bardzo ciężkie do zniesienia? Kiedy przechodziłam przez plażę z niesamowicie przejrzystą wodą, na której ludzie wygrzewali swoje tyłki, a ja musiałam przejść jeszcze jakieś 10 kilometrów, aby dotrzeć do schroniska. Zawsze wtedy krzyczałam: „Ejjj, a może zostańmy tutaj?” 😉
„Jak dawałaś sobie radę dzień za dniem? Co dodawało Ci siły, by osiągnąć swój cel?”. Wiecie, że nie potrafię odpowiedzieć jasno na te pytania? Wiedziałam, że chcę dotrzeć do Santiago de Compostela. Wiedziałam, że to jeden z moich celów podczas tej wędrówki. Szłam. Po prostu szłam. Nie zatrzymałam się w żadnym z miasteczek na dłużej niż jedną noc (nie licząc sytuacji z moją stopą i dwiema nockami w tym samym schronisku). Dlaczego? Ponieważ Hiszpania była dla mnie dodatkiem. Nie nastawiałam się na zwiedzanie. Nastawiałam się na swoje własne rozmyślania i przeżycia bardziej emocjonalne. To nie był wyjazd typowo turystyczny. I chyba właśnie to dodawało mi sił. To, że nie pędziłam wieczorem do miasta, aby zobaczyć kolejny zabytek. To, że zmienił się niejako mój tok myślenia. Poznani w drodze niesamowici ludzie. Zarówno inni pielgrzymi, jak i lokalni mieszkańcy czy turyści. Wszyscy Oni byli dla mnie ważniejsi niż kolejny odhaczony punkt na liście: Co warto zobaczyć?. Wsparcie rodziny i znajomych także dawało mi pozytywnego kopa do dalszego działania. Ból tracił na znaczeniu kiedy w grę wchodziła siła ludzkich serc. 
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
Dziękuję Wam za wszystkie propozycje tematów, o których chcielibyście przeczytać. Jak zwykle jesteście wielcy i podrzuciliście mi kilka możliwości, o których wcześniej nie pomyślałam. Wstępnie pogrupowałam już te zagadnienia na kilka postów i mam nadzieję, że tym dzisiejszym rozwiałam wątpliwości części z Was. Gdyby jeszcze coś przyszło Wam do głowy, to dajcie znać 🙂
 
Pozdrawiam Was serdecznie!
Osobom, które rozpoczęły nowy rok szkolny życzę powodzenia!