pocztówki
komentarze 24

Gdzie to w ogóle jest?! ~Georgia Południowa i Sandwich Południowy~

<<źródło zdjęcia>>
Są takie miejsca na naszej planecie, o których raczej nie uczą w szkołach (ani na studiach geograficznych). Słysząc obco brzmiącą nazwę, zastanawiamy się: gdzie to w ogóle jest?! Potem robi się nam głupio, że nie wiedzieliśmy, a jednocześnie cieszymy się, że już wiemy i swoją wiedzą pochwalić się możemy. Jakiś czas temu otrzymałam maila od Ani z bloga Every island in the world, w którym poprosiła o mój adres, w celu przesłania mi pocztówki z „całkiem ciekawego miejsca„. Całkiem ciekawego?! Aniu, to miejsce jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju! 

Georgia Południowa i Sandwich Południowy (ang. South Georgia and the South Sandwich Islands) to terytorium zależne Wielkiej Brytanii, obejmujące wyspę centralną (Georgię Południową), wyspy pochodzenia wulkanicznego należące do archipelagu Sandwich Południowy, a także mniejsze wysepki. Położone jest ono na Oceanie Atlantyckim, na wschód od południowego krańca Ameryki Południowej i zajmuje powierzchnię ponad 4 tysięcy kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, gęstość zaludnienia wynosi… poniżej 1 os/km2! Oznacza to, że liczba mieszkańców ogranicza się do kilkunastu osób (zarówno zimą jak i latem) a są to przede wszystkim pracownicy miejscowych stacji naukowych. Większość obszaru to tereny górzyste. Ze względu na surowy klimat często występują tam porywiste wiatry, mgły i oczywiście dużo śniegu i lodu. Co za tym idzie, roślinność nie jest zbyt urozmaiconaZa to zwierząt jest tam pod dostatkiem! Urocze uchatki, słonie morskie, pingwiny, albatrosy, ryby. Byłoby co oglądać.
Pocztówka, którą otrzymałam/Aniu, raz jeszcze serdecznie dziękuję!
Na przylądku King Edward mieści się brytyjska antarktyczna stacja badawcza.
 
Dajcie znać, czy słyszeliście wcześniej o tym miejscu oraz co o nim myślicie 🙂
Jeśli natomiast chcielibyście zobaczyć inną pocztówkę z tego miejsca (zdecydowanie moją ulubioną) to znajdziecie ją na blogu Darka 🙂
 
Miłego wieczoru!