europejskie podróże, Francja, podróże
komentarze 33

Paryż. Łuk Triumfalny. [część trzecia]

Mam cichą nadzieję, że Paryż jeszcze się Wam nie znudził! Mam bowiem w zanadrzu siedem postów dotyczących tej europejskiej stolicy. Część z nich to jednak zwyczajne relacje fotograficzne niezawierające zbędnej ilości tekstu. Postaram się z nimi jakoś wyrobić, aby nie przeciągać tego w nieskończoność, choć ostatnio mam jakiś blogowy kryzys… Przechodząc jednak do sedna, biorę tym razem pod lupę jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, czyli plac Charles’a de Gaulle’a (Place Charles de Gaulle), na środku którego znajduje się Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe). Miejsce to wyznacza zachodni skraj słynnej Alei Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées) i jest naprawdę interesującym dziełem architektonicznym Haussmanna. Jest to także meta znanego wyścigu kolarskiego Tour de France.

Opuszczając dzielnicę biznesową (La Defense), zdecydowałam się na spacer w kierunku Łuku Triumfalnego. To raptem około 5 kilometrów na piechotę po Avenue Charles de Gaulle, wzdłuż paryskich budynków i  wśród tłumu pędzących dokądś ludzi. Z każdym krokiem oddalałam się od nowoczesnej architektury, a przybliżałam do „typowego” Paryża, jednocześnie wciąż mając oko na monumentalny łuk. No cóż, około 50 metrów wysokości, 45 metrów długości i 22 metrów szerokości. Takie wymiary do czegoś zobowiązują, więc musi być to po prostu obiekt widoczny z daleka. I taki właśnie jest. Niewątpliwie wyróżnia się on w przestrzeni miasta. Jest punktem charakterystycznym, który rzuca się w oczy z kilkunastu innych miejsc.
Widać, że budowano go aż 30 lat (1806-1836), ponieważ efekt końcowy jest naprawdę dobry. Wiecie, że rozkaz do jego wzniesienia wydał sam Napoleon Bonaparte? Co prawda, nie dożył on ukończenia budowy, ale i tak przyczynił się do upamiętnienia zarówno tych (386 nazwisk), którzy walczyli w imię kraju podczas wojen oraz rewolucji francuskiej (kreska pod nazwiskiem oznacza osoby, które zginęły), jak i miejsc zwycięskich bitew. Co ciekawe, znaleźć tam można również siedem nazwisk (często bardzo zniekształconych) polskich oficerów oraz aż 5 polskich miast.

Łuk jest dodatkowo przepięknie zdobiony, a reliefy wykonane są z niesamowitą precyzją. Nawiązują one do ważnych dla Francuzów wydarzeń i osobistości, a najbardziej znanym jest chyba Marsylianka zagrzewająca lud do walki. Polecam obejść łuk dookoła, a pod nim zwrócić uwagę na Grób Nieznanego Żołnierza, na którym codziennie o godzinie 18:30 zapalany jest wieczny płomień pamięci.
Po lewej: ujęcie z kamerki nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Można je zobaczyć wewnątrz łuku.
Do góry: Grób Nieznanego Żołnierza.
Na dole: rzeźbienia łuku.
Schody prowadzące na taras widokowy.
Przyznaję, że Łuk Triumfalny jest interesujący ze względu na swoją wielkość oraz wyjątkowe położenie, jednak pomimo tego nie wywołał on we mnie aż takiego zachwytu. Nie krzyknęłam „WOW!” widząc go po raz pierwszy. Kiedy jednak weszłam do jego wnętrza i wdrapałam się po 284 stopniach na górę, na specjalny taras widokowy, to aż oniemiałam. Widok stamtąd był genialny, a roztaczająca się panorama zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Podziwiałam każdą z dwunastu ulic wychodzących z placu oraz najważniejsze atrakcje turystyczne Paryża. Widać było wywyższającą się Wieżę Eiffla, spokojną bazylikę Sacré-Coeur, dachy budynków mieszkalnych, diabelski młyn na Placu Zgody czy La Defense. Jak wspaniale musi stamtąd wyglądać Paryż podczas zachodu słońca! Nie miałam okazji niestety tego sprawdzić, ale z chęcią to kiedyś nadrobię.Zapomniałam wspomnieć, że skorzystałam z darmowego wejścia dla obywateli Unii Europejskiej do 25 roku życia, dlatego po otrzymaniu biletu w kasie (znajdującej się pod ziemią), podreptałam w kierunku kontroli bezpieczeństwa, a następnie do wnętrza łuku. Tam dostępne były plansze ze starymi zdjęciami, ulotki informacyjne w różnych językach, wystawy mundurów oraz księgarnia z pamiątkami. Jeśli będziecie zatem w Paryżu i będziecie mieć nieco czasu, to polecam serdecznie Łuk Triumfalny 🙂

Chcecie wiedzieć, co oprócz widoków z góry, wywarło na mnie ogromne wrażenie? Ano, sam Place Charles de Gaulle, który jest moim zdaniem, jednym z ciekawszych miejsc w Paryżu. Wciąż słychać tam klaksony i widać poruszające się z wdziękiem samochody. Wydawać by się mogło, że z powodu braku linii rozdzielających, strzałek, sygnalizacji świetlnej, na tym placu będzie miał miejsce jeden wielki karambol. Do tego przecież dochodzi 12 wlotów i 8 nieoznaczonych pasów ruchu. Ale, ale! Okazało się, że nic takiego się nie stało, a auta oglądałam wręcz z zaciekawieniem. Skutery z jedzeniem na wynos wciskały się między samochody osobowe, a taksówki prześcigały autokary wycieczkowe. W międzyczasie ktoś robił sobie zdjęcie z łukiem w tle, a ktoś inny próbował przejść po jezdni, a nie przejściem podziemnym. Stałam i nie wierzyłam w to, co się tam działo! Jeśli chcecie zobaczyć jak to mniej więcej wygląda, to na samym dole wkleiłam link do jednego ze znalezionych w Internecie filmików 😉
Tymczasem to już koniec podziwiania tej atrakcji turystycznej, dlatego koniecznie dajcie mi znać, co o niej myślicie i czy zdecydowalibyście się na jej obejrzenie. A może już widzieliście Łuk Triumfalny? 🙂
do usłyszenia! 
Poniżej garść informacji praktycznych. Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie! 🙂
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PRZYDATNE INFORMACJE:
Strona internetowa: monuments-nationaux.fr
Adres: Place Charles de Gaulle,75008 Paryż,Francja
Dojazd transportem publicznym: przystanek/stacja Charles de Gaulle – Étoile
RER A/linie metra 1,2,6/linie: 22, 30, 31, 52, 73, 92
Ceny biletów (zwiedzanie łuku z zewnątrz jest darmowe):
normalny – 12 euro
ulgowy – 9 euro
grupowy (obowiązuje od 20 osób) – 9 euro
wejście darmowe – obywatele Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie,
Godziny otwarcia (ostatnie wejście na 45 minut przed zamknięciem):
02.01.-31.03. – codziennie 10.00-22.30
01.04.-30.09. – codziennie 10.00-23.00
01.10.-31.12. – codziennie 10.00-22.30
Łuk nie jest udostępniony dla zwiedzających w następujące dni: 01.01., 01.05., 08.05. (rano), 14.07. (rano), 11.11. (rano), 25.12.
Inne:
– dostępna jest również oferta biznesowa (<<szczegóły>>)
– w środku znaleźć można księgarnię,w  której dostępne są także pamiątki (pocztówki, figurki, kubki, itd.)
– na terenie obiektu znajdują się toalety
– dostępna jest również winda, jednak jest ona dość trudna do zlokalizowania, dlatego najlepiej zapytać o nią pracowników (<<szczegóły>>)
– zwierzęta nie są akceptowane

Więcej informacji o Grobie Nieznanego Żołnierza<<klik>>
Filmik odnoście ruchu drogowego<<klik>>