pocztówki
komentarze 24

Luksus ma swoją cenę

Nocny widok na Monte-Carlo, wyścig Formuły 1, Grimaldi Forum oraz uroczysta zmiana warty pod Pałacem Książęcym
Niewielkie powierzchnią, ale wielkie duchem. Jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie. Przyciąga fanów Formuły 1, miliarderów, artystów, aktorów, osoby lubiące niewielkie państewka, miłośników zwiedzania jednodniowego i wielbicieli miast.  Oczywiście mam na myśli Monako, bądź Księstwo Monako położone na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, zaledwie 13 kilometrów od granicy z Włochami. Jego powierzchnia wynosi niecałe… 2 kilometry kwadratowe! Bez problemu dogadamy się tam w języku francuskim (o ile potrafimy się nim posługiwać) oraz zapłacimy w euro.
Wiecie, że pierwsze kasyno w Monte Carlo (jedna z czterech dzielnic Monako) założono już w 1863 roku?! Nic dziwnego, że obecnie jest tam ich bardzo dużo, że przyciągają one wielbicieli hazardu i bogatych cudzoziemców. Turystyka kwitnie, kurorty się rozprzestrzeniają jak grzyby po deszczu, a księstwo stało się rajem podatkowym. Nic dziwnego, że powstają tu centra biznesowe, w których „zbijane są kokosy„. Ale coś za coś! Ceny mieszkań są tam zabójcze dla „przeciętnego Kowalskiego” i kilka lat temu wynosiły one około 20 tysięcy euro za… metr kwadratowy. No cóż, na szczęście Monako da się podobno obejść w 2,5 godziny, więc podczas wizyty w tym miejscu na pewno skusiłabym się właśnie na spacer.
Oczywiście jedną z najbardziej znanych atrakcji jest wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako. Zazwyczaj ma on miejsce w maju lub w czerwcu. Jego tradycje sięgają już 1929 roku, więc w sumie niedługo będzie obchodzone tysiąclecie. Jazda odbywa się na torze typowo miejskim, który stanowią ulice dwóch dzielnic. Do pokonania jest 78 okrążeń pełnych zakrętów i wzniesień. To chyba właśnie dlatego był to dla mnie zawsze tak emocjonujący wyścig! Lubicie Formułę 1?
Pocztówka pochodzi z prywatnej wymiany i dotarła do mnie w ubiegłym roku, jeszcze na łódzki adres.
Więcej szczegółów odnośnie Monako znajdziecie na: http://www.visitmonaco.com
 
Czy w Waszych kolekcjach jest już pocztówka z Monako? 
Jeśli tak, to oczywiście chętnie ją zobaczę, więc możecie zostawić mi do niej namiar 🙂
Jeśli nie macie jeszcze kartki z tego miejsca, to trzymam kciuki, aby jak najszybciej wpadła w Wasze ręce 🙂 
Może ktoś z Was był w Monako? Chętnie przeczytałabym jakąś relację lub obejrzała zdjęcia!
 
Życzę miłego weekendu i dużo słońca 🙂
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.