Chojnik w trzech odsłonach

Witajcie w ten wyjątkowy poniedziałek zdarzający się co cztery lata! Przeniesiemy się dziś do województwa dolnośląskiego, a dokładniej do południowej dzielnicy Jeleniej Góry, czyli Sobieszowa. To właśnie tam znajduje się niegdysiejszy Krynast, noszący obecnie nazwę Chojnik (dokładniej od 1952 roku). Zamek nigdy niezdobyty, zlokalizowany na skalistym szczycie o takiej samej nazwie, na wysokości 627 m n.p.m.. Należy on do Karkonoskiego Parku Narodowego, i swego czasu jego wizerunek umieszczony był w logo parku. Widok roztaczający się z wieży zamkowej jest niesamowity! Idealna panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy jest bowiem na wyciągnięcie ręki. 
Za pocztówkę dziękuję Marioli!


Zamek był stopniowo rozbudowywany, dlatego jego kształt jest niezbyt regularny. Początkowo (XIV wiek) była to zwyczajna warownia, natomiast współcześnie powierzchnia całkowita jest zdecydowanie większa. Chojnik posiada kilka linii murów, a ruiny są naprawdę dobrze zachowane. Można go zwiedzać, co serdecznie polecam. Miałam okazję być tam jakiś czas temu :) Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie! 
Mieliście okazję odwiedzić ten zamek czy jest on może nadal na liście Waszych marzeń? 
Jeśli nie jesteście przekonani czy chcecie tam pojechać, to być może ten filmik pozwoli Wam zmienić zdanie :)

Więcej informacji o zamku (godziny otwarcia, ceny biletów, historia, itd.) znajdziecie <tutaj>

do usłyszenia!

18 komentarzy:

 1. Faktycznie przepiękny widok. Muszę tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna kartka, a zamek robi wrażenie! ;) Swoją drogą, fajnie się zgrałyśmy, bo na 29 lutego też przygotowałam post o zamkach. Pojawi się za chwilę na blogu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Był już na mojej liście do odwiedzenia, a Twój filmik jeszcze bardziej mnie przekonuje, że muszę go zobaczyć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie byłoby tam pojechać :) Pięknie się prezentuje!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tajemniczy ten zamek ;) idealny do kręcenia filmów albo teledysków do piosenek ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o nim, wygląda pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślałam, ze to będą 3 pocztówki, a tu jedna potrójna ;) Mam jedną pocztówkę z tym Zamkiem i jest równie ładna jak Twoja. Chętnie bym się tam kiedyś wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na filmie naprawde robi ogromne wrazenie!

  OdpowiedzUsuń
 9. O zamku wiele słyszałam, jednak jeszcze nie jest on na liście "miejsc odwiedzonych". Pocztówka jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm... nie byłam, ale z tego, co widzę, byłam już w ładniejszych zamkach ;)
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. nie miałam okazji jeszcze odwiedzić zamku, ale nadrobię;-)
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę przyznać, że pocztówka robi wrażenie :). Zamek jest oczywiście na liście marzeń, nie wiem kiedy ja to wszystko zrealizuję :D!

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo chętnie zwiedziłabym ten zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chojnik pamietam jak na Twojej kartce w trzech odsłonach,pierwszy raz byłam tam na wycieczce szkolnej i byłam jeszcze mała,pamietam iż niezle się zamachałam przy wchodzeniu pod górkę, drugi raz już w liceum, piękna złota jesień i czasy studenckie chodziłam po okolicy z przyjaciółmi. Dobre wspomnienia ,piękne widoki

  OdpowiedzUsuń
 15. pamiętam, że półtora roku temu przejeżdżałam przez Jelenią Górę w drodze powrotnej z Pragi i bardzo chciałam zobaczyć również Chojnik. nawet pojechaliśmy za drogowskazami, ale wyprowadziły nas w jakieś kosmiczne miejsce, do którego na zamek (a raczej do wzgórza, na którym się znajdował) było jeszcze hohoho i kawałek. tyle było z moich planów. ale zamiast tego zobaczyłam Książ więc Chojnik nadal czeka na swoją okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mój ulubiony zamek! Byłam tam kilka lat temu i musze powiedzieć, że zamek zrobił na mnie spore wrażenie! I te widoki z niego! Takiej kartki wcześniej nie widziałam, bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 17. początkowo wydawało mi się, że nie byłam na tym zamku, a jednak coś mi świtało w pamięci i okazało się, że podczas pobytu na koloniach w Borowicach (jeszcze w podstawówce!) miałam okazję podziwiać tę twierdzę :) pocztówka bardzo mi się podoba, bo pokazuje różne "oblicza" zamku. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniały zamek, robi wrażenie niezdobytej twierdzy!
  Nie byłem w Karkonoszach, więc tego zamku nie widziałem. Ale mam pocztówkę z innym zamkiem w tym rejonie - Bolczów, która jest u mnie na blogu.

  OdpowiedzUsuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM