pocztówki
komentarzy 19

„Polskie Delikatesiki” na tajemniczej wyspie ;)

Kolejne miejsce na mojej pocztówkowej mapie może zostać zamalowane i mowa tutaj o terytorium zależnym Korony brytyjskiej, które zlokalizowane jest w grupie Wysp Normandzkich znajdujących się u wybrzeży Francji. Pomimo małej powierzchni (porównywalnej do Rzeszowa), znaleźć tam można sporo zabytków i atrakcji turystycznych nawiązujących do II wojny światowej. Oprócz tego oczywiście zamki, muzea i plaże. Więcej „suchych faktów” znajdziecie <tutaj>.
Położenie Jersey
Jersey jest dość tajemniczym i odciętym od świata miejscem, ponieważ „Jak jest silny wiatr, to promy nie pływają. Jak mgła, to samoloty nie latają.„. Poza tym, wyspa jest tak mała, że spokojnie poświęcając jeden dzień da się ją objechać na rowerze 😉 Nic dziwnego, że rozwinęła się tam turystyka, a także istny raj podatkowy. Polacy są oczywiście wszędzie, dlatego i tam nie zabrakło naszych rodaków, którzy stanowią silną grupę narodową. Szacuje się, że są na pierwszym bądź drugim miejscu (po Portugalczykach) i wciąż przybywają nowi. Podobno nawet „Polskie Delikatesiki” mają tam swoje miejsce 😉 Ooo i jeszcze polska kawiarnia oferująca również obiadki domowe.
Pocztówkę otrzymałam dzięki wymianie na PC i pomimo, że dotarła do mnie nieco zniszczona, to i tak bardzo przypadła mi do gustu. Idealnie pasuje do tej aury tajemniczości związanej z tą wyspą. Latarnia morska położona na przepięknych klifach należy do zabytków z 1874 roku i ma 19 metrów wysokości. Podobno była to pierwsza na świecie betonowa latarnia w tamtych czasach. Podobnie jak w przypadku Wyspy Man, można tam dotrzeć jedynie podczas odpływu, choć i wówczas należy uważać, gdyż różnica poziomu wody może wynosić nawet 11 metrów i już nie raz odbywać się tam musiały akcje ratownicze.
Ciekawa relacja z pobytu na wyspie: <klik>
Posiadacie pocztówki z tego miejsca? Co myślicie o tej kartce i o samej wyspie? 🙂
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.