"Polskie Delikatesiki" na tajemniczej wyspie ;)

Kolejne miejsce na mojej pocztówkowej mapie może zostać zamalowane i mowa tutaj o terytorium zależnym Korony brytyjskiej, które zlokalizowane jest w grupie Wysp Normandzkich znajdujących się u wybrzeży Francji. Pomimo małej powierzchni (porównywalnej do Rzeszowa), znaleźć tam można sporo zabytków i atrakcji turystycznych nawiązujących do II wojny światowej. Oprócz tego oczywiście zamki, muzea i plaże. Więcej "suchych faktów" znajdziecie <tutaj>.
Położenie Jersey

Jersey jest dość tajemniczym i odciętym od świata miejscem, ponieważ "Jak jest silny wiatr, to promy nie pływają. Jak mgła, to samoloty nie latają.". Poza tym, wyspa jest tak mała, że spokojnie poświęcając jeden dzień da się ją objechać na rowerze ;) Nic dziwnego, że rozwinęła się tam turystyka, a także istny raj podatkowy. Polacy są oczywiście wszędzie, dlatego i tam nie zabrakło naszych rodaków, którzy stanowią silną grupę narodową. Szacuje się, że są na pierwszym bądź drugim miejscu (po Portugalczykach) i wciąż przybywają nowi. Podobno nawet "Polskie Delikatesiki" mają tam swoje miejsce ;) Ooo i jeszcze polska kawiarnia oferująca również obiadki domowe.
Pocztówkę otrzymałam dzięki wymianie na PC i pomimo, że dotarła do mnie nieco zniszczona, to i tak bardzo przypadła mi do gustu. Idealnie pasuje do tej aury tajemniczości związanej z tą wyspą. Latarnia morska położona na przepięknych klifach należy do zabytków z 1874 roku i ma 19 metrów wysokości. Podobno była to pierwsza na świecie betonowa latarnia w tamtych czasach. Podobnie jak w przypadku Wyspy Man, można tam dotrzeć jedynie podczas odpływu, choć i wówczas należy uważać, gdyż różnica poziomu wody może wynosić nawet 11 metrów i już nie raz odbywać się tam musiały akcje ratownicze. 

Ciekawa relacja z pobytu na wyspie: <klik>

Posiadacie pocztówki z tego miejsca? Co myślicie o tej kartce i o samej wyspie? :)

do usłyszenia!

19 komentarzy:

 1. Świetna karta. Bardzo przypadła mi do gustu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te zniszczenia tylko dodaja auru tajemniczości całej pocztówce. Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej wyspie. Już u kogoś widziałam kartkę z niej. Pięknie położona jest ta latarnia. Polacy są już wszędzie to prawda ;)
  Chętnie sama pognębiłabym inne kraje swoją obecnością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wedlug danych z ostatniego powszechnego spisu mieszkańców w 2011 r. Polacy w liczbie 3273 osoby stanowili 3,3% ogółu mieszkańców. Portugalczyków jest prawie trzy razy tyle - 8,2%.
  Ale te trzy tysiące wystarczą aby tam funkcjonowały polskie sklepy.
  U mnie mieszka około 1200 Polaków (4,5%) i mamy 2 polskie sklepy, z czego ten lepszy prowadzi hinduska rodzina :-))

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że pocztówka jest zniszczona, bo jest naprawdę piękna. Ja nie posiadam kartki z tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie mam pocztówki z tego miejsca i muszę jak najszybciej nadrobić to :)
  Piękna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. kartka jest świetna, zdecydowanie w mojej ulubionej tonacji zachodzącego słońca. i do tego jeszcze latarnia morska - cudo! :) a to że nawet na takiej malutkiej wysepce są Polacy zupełnie mnie nie dziwi, przecież jesteśmy wszędzie. ;)
  pozdrawiam serdecznie. :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Intrygują mnie te wyspy rozrzucone wokół Wielkiej Brytanii, a posiadające dziwne statusy i przymioty, Man, Jersey, z chęcią bym się na którąś wybrał. O, mógłbym zostać farmerem na takiej wysepce i hodować rzepę, sprzedawać na lokalnym ryneczku i znać się z połową wyspy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie te zagniecenia dodaja uroku :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jersey ma w sobie coś fascynującego., nawet nie wiedziałam, że można by objechać ją na rowerze... A te rozdarcia dodają pocztówce uroku, bardziej podkreślają tajemniczy klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie zebrałbym kartki z tych wszystkich wyspiarskich państewek. Zacząłem od Guernsey :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Baardzo klimatyczna kartka <3 Jersey wydaje sie być romantyczne z tego co piszesz. Mogłabym tam spędzić podróż poślubną :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W ostatnim czasie miałam okazję wysyłać tam pocztówkę, więc już trochę się dowiedziałam o tym miejscu.
  Twoja pocztówka- piękna! Uwielbiam tego typu kartki! ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie mam pocztówki z Jersey, ale chciałbym otrzymać. Na razie muszę się zadowolić serią 3 znaczków pocztowych z tej wyspy. Pocztówka jest świetna, charakterystyczna dla Jersey.

  OdpowiedzUsuń
 15. Super! Szczerze zazdroszczę! Sama nie mam pocztówki z Jersey, ale raz na PC wylosowałam stamtąd adres :) Byłam w szoku, to jedno z mniej popularnych miesjc do któych udało mi się wysłać kartkę. Oczywiście wolałabym taką dostać sama ale zawsze to jakieś urozmaicenie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. byłam przekonana, że moja kartka stamtąd również przedstawia latarnię, ale po sprawdzeniu okazało się, że jednak nie i pomyliłam ją z jakimś innym miejscem na świecie. Twoja kartka wygląda naprawdę tajemniczo i idealnie pasuje do miejsca pochodzenia. zanim zaczęłam interesować się postcrossingiem na szerszą skalę nie miałam pojęcia o istnieniu takich wysepek o takich śmiesznych statusach. chciałabym kiedyś pojechać, na którąś z tych wysp i przekonać się jak wygląda "angielskie życie" w takim miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja właśnie znalazłam penpalkę z Jersey (a raczej ona znalazła mnie), więc mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości oprócz listów dostanę i pocztówkę! :D Kto wie, kto wie :D Chętnie przygarnęłabym identyczną! :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak zwykle dziękuję Wam za wszystkie komentarze, bo już wiem kto ma, a kto jeszcze nie ma tego miejsca w kolekcji. Świetnie, że część z Was intrygują te małe wysepki! Życie farmera, czy podróż poślubna faktycznie mogłyby wyglądać ciekawie i sporo by się dało dowiedzieć o tym miejscu podczas takich pobytów. "Angielskie życie" na pewno jest jednak nieco inne niż w typowej Wielkiej Brytanii. Choć może się mylę! Nie wiem, bo ani tu, ani tam jeszcze nie byłam. Faktycznie, te zagięcia mogą dodawać i uroku i tajemniczości tej kartce, choć na szczęście nie jest ona aż tak bardzo zniszczona :) Ja nigdy nie wylosowałam Jersey na PC ani PU, ani nie otrzymałam stamtąd jak widać oficjalnej kartki, a swap. Mam nadzieję, że wkrótce i do Was dotrą pocztówki z tego malowniczego miejsca w Europie i trzymam za to mocno kciuki! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. faktycznie kartkę trochę pognietli na poczcie, ale to nic, ważne, że pochodzi z wyjątkowej miejsca. o Jersey niewiele wiedziałam, nie mam też stamtąd pocztówki (mam za to z Guernsey :DD). kartka rzeczywiście tajemnicza, a przy tym klimatyczna. :)

  OdpowiedzUsuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM