pocztówki
komentarze 23

Blisko równika…

Pewnie już mnie trochę znacie i dobrze wiecie, że uwielbiam pocztówki z terytoriów zależnych? 😉 To właśnie dlatego do moich rąk trafiła kartka z Ameryki Południowej, a dokładniej z francuskiego departamentu zamorskiego, czyli z Gujany Francuskiej. Do tej pory moja wiedza o tym obszarze ograniczała się do kilku skromnych informacji, między innymi do nazwy jego stolicy (Cayenne/Kajenna). Dzikie zwierzęta, wilgotne lasy tropikalne, piękne plaże i palmy – krajobraz wręcz idealny. Jak zwykle.

 

Najbardziej znanym miejscem jest chyba ośrodek lotów kosmicznych <klik>, który ze względu na bliską odległość od równika idealnie nadaje się do wysyłania rakiet i satelitów. Korzystają z niego rówież niektóre kraje europejskie, które wysyłają stamtąd między innymi satelity meteorologiczne. Kourou to nie tylko miejsce, w którym mieści się to centrum, ale także miejsce nadania tej pocztówki. Gujana słynie też z dużych żółwi i byłych kolonii karnych zlokalizowanych na okolicznych wyspach (np.Diabelska Wyspa).
Na wymianę tej pocztówki umówiłam się za pośrednictwem PC i muszę się Wam przyznać, że obecnie czekam na drugą kartkę z tego kraju. Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie! 🙂
Dajcie znać, czy macie kartkę z tego miejsca oraz czy z czymś szczególnym kojarzy się Wam Gujana Francuska? 🙂
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.