pocztówki
komentarzy 40

„Żegnam się z Miastem, jego Mostem, gdzie wieczorem spadały gwiazdy monet za muzykę…”

Któż z nas nie kojarzy tej europejskiej stolicy? Wiem, że część z Was miała okazję być w tym mieście i chyba większość osób z tej grupy chętnie by tam wróciła. Pozostali albo jeszcze nie byli, bo ich tam nie ciągnie, albo już w głowach mają ułożony plan zwiedzania i wciąż przeglądają relacje z innych podróży. Ja należę do osób, którym nie dane było jeszcze być w czeskiej Pradze. Początkowo w ogóle mnie tam nie ciągnęło, potem jakoś nie było po drodze i wciąż coś stawało na przeszkodzie, natomiast teraz chętnie czytam zapiski turystów, którzy w Czechach już byli i sama wyszukuję miejsca, które warto zobaczyć (oczywiście oprócz tych, o których już wiem) 😉
Ta pocztówka to chyba moja faworytka jeśli chodzi o widok. Stare Miasto w Pradze jest podobno piękne i można chodzić po nim godzinami, dlatego ujęcie z góry (te ciemne dachy) bardzo przypadło mi do gustu. Ratusz Staromiejski, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół św. Mikołaja,  Rynek Staromiejski – te wszystkie obiekty widoczne są na tej jednej kartce. Kupiłam ją w antykwariacie, jest zaadresowana do kogoś innego, ale w tym przypadku mi to nie przeszkadza. Jest w bardzo dobrym stanie, mimo tego, że została wysłana w sierpniu 1999 roku.
1. antykwariat
Moja pierwsza oficjalna pocztówka z Czech średnio przypadła mi do gustu, ponieważ niezbyt przepadam za taką proporcją (stosunkowo małe zdjęcie, szeroka ramka – szczególnie gdy nie jest biała). W tym przypadku moją uwagę zwrócił jednak tłum ludzi na Rynku Staromiejskim!
„W Pradze cudowne jest to, że jesteśmy nie u siebie, ale czujemy się, jakbyśmy byli u siebie.” 
(Gaba Kulka)
2. off (https://www.postcrossing.com/postcards/CZ-443620)
Uwielbiam ten znaczek <3
Poniższa pocztówka wygrywa jeśli chodzi o ukazanie tajemniczości tego miasta i zachęcenie mnie do pojechania tam 😉 Kartka jest baaaardzo klimatyczna i ogromnie cieszę się, że jest w mojej małej, czeskiej kolekcji. Chyba nawet nie muszę mówić, że jest to Most Karola, bo trudno pomylić go z jakimś innym przejściem przez Wełtawę.
3. off (https://www.postcrossing.com/postcards/CZ-529718)

 

Ostatnią już kartkę z Pragi, czyli majestatyczną katedrę otrzymałam w gratisie od Moniki, od której kupowałam pocztówki. Swoją drogą, szczęściara z niej, bo przez pewien czas mieszkała w Pradze! 🙂
4. niespodzianka
Jestem ciekawa, która pocztówka najbardziej się Wam spodobała
oraz
jakie pocztówki z Pragi są w Waszych kolekcjach? 🙂

Źródło cytatuKrzysztof Jurkiewicz „Miasto”.

 

do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.