Gobustańska sztuka naskalna ;)

Jak zwykle mam spore opóźnienia w pokazywaniu pocztówek (pewnie jak większość z Was), więc nikogo nie zdziwi, że tę otrzymałam już na początku roku. Mimo, że na karce nie ma żadnego napisu co prezentuje, to i tak ją lubię, bo dzięki niej zyskałam kolejny nowy kraj do kolekcji. Patrząc na sam obrazek raczej nie można zgadnąć skąd do mnie przyleciała, jednak jak tylko odwróci się ją na drugą stronę to zobaczyć można zabawny znaczek z nazwą państwa. 


Azerbejdżan, bo o nim mowa, przedstawił mi na pocztówce pewien chłopak mieszkający w stolicy kraju, czyli w Baku. Jak na faceta, to ma świetny i bardzo czytelny charakter pisma! :) Wiedząc, że przepadam za kartkami prezentującymi obiekty wpisane na listę UNESCO, wysłał mi ten oto widok. Dowiedziałam się, że Gobustan (takie miasto) nazywany jest "muzeum pod niebem". Dlaczego? Wytłumaczenie jest na szczęście dość proste. Chodzi o to, że w okolicy tego miasta znajduje się park narodowy, w którym mieszczą się ryty naskalne z VIII-II wieku p.n.e. Płaskowyże pokryte skalnymi głazami robią na pewno wrażenie, no i pokazują spory kawał historii tej części świata.

Czy Wy macie już pocztówkę z Azerbejdżanu? ;)
Może sami mieliście okazję tam być 
lub
ten kraj jest na Waszych podróżniczych listach marzeń? ;)

do usłyszenia!

Share this:

21 komentarzy :

 1. W Azerbejdżanie nie byłam, nie mam też stamtąd pocztówki. No i, szczerze mówiąc, nie ciągnie mnie do tego kraju. Obiekt przedstawiony na zdjęciu jest ciekawy, ale najbardziej urzekł mnie znaczek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam Azerbejdżanu ale chętnie bym przygarnęła pocztówkę z tamtych stron. Chyba trudna do zdobycia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pocztówkę z Azerbejdżanu, ale niestety wysłaną z Hiszpanii.
  Pocztówka doszła już w tamtym tygoniu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Baku kojarzy mi się jedynie z "Przedwiośniem". Nie mam z Azerbejdżanu jeszcze pocztówki, a Tobie gratuluję zdobycia nowego kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po samej kartce też nigdy bym nie zgadła skąd przyszła :D Jako kartka nie jest w moim guście, ale dla samego nowego kraju bym przygarnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam pocztówki z tego kraju, właściwie niewiele o nim wiem... Moja koleżanka z klasy jest tam teraz na zawodach sportowych. ;)
  Jeśli chodzi o pocztówkę, to zdjęcie z lewej strony bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję nowego kraju w kolekcji :-) Co do Azerbejdżanu - to kartki nie posiadam. Twoją bym chętnie przygarnęła ;P

  OdpowiedzUsuń
 8. na liście UNESCO ? W sumie nic dziwnego .Ładna pocztówka ! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Azerbejdżanu w swojej kolekcji nie mam. Mam za to kolegę Azera, którego już setki razy męczyłem o kartkę stamtąd, ale jakoś mu chyba nie po drodze na pocztę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę przyznać, że nigdy o Azerbejdżanie nawet nie pomyślałam, aż wstyd się przyznać :p

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mam pocztówki z tego kraju, ale znałem pewnego Azera osobiście. Nie ciągnie mnie w tamte strony.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kraju tego jeszcze w swojej kolekcji nie mam. Mam nadzieję, że kiedy pojawi się u mnie pierwsza pocztówka z tego zakątka świata będzie własnie z takim cudownym znaczkiem! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nie posiadam jeszcze pocztówki z tego kraju, ale wszystko w swoim czasie ;)
  Ja także uwielbiam pocztówki z obiektami UNESCO :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Azerbejdżan jest jednym z krajów do których mnie jakoś nie ciągnie, niewiele wiem o tym państwie i nie mam jeszcze pocztówki stamtąd.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mam jeszcze żadnej pocztówki z Azerbejdżanu, nie byłam tam nigdy, jednak kojarzę ich stolice - w Baku ostatnio rządzi chyba siatkówka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajna kartka! My mamy z Azerbejdżanu jakąś nie do końca udaną ... Nic to, trzeba będzie tam po prostu pojechać! :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Wow, Azerbejdżan. Fajnie jest mieć kartkę z tak niewielkiego kraju. Raczej nie marzę o nim jako celu podróżniczym, nie ciągnie mnie w strony Azji Mniejszej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Azerbejdżan nie jest na liście moich podróżniczych marzeń, aczkolwiek gdybym miała okazję się tam wybrać, na pewno bym z niej skorzystała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa kartka :)

  Pozdrawiam
  http://dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.ch/

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczerze mówiąc, to zdziwiłam się, że nikt z Was oprócz "Rick Richardson" nie ma pocztówki z tego państwa! Kiedy umawiałam się na wymianę, to dość łatwo udało mi się znaleźć osobę chętną do wymiany, więc myślałam, że część osób już posiada kartkę z tego państwa, a tu proszę... totalne zaskoczenie! Nie wiem czy jest to spowodowane tym, że większość z Was nie interesuje się zupełnie tym krajem i być może nigdy nie pisała do nikogo z Azerbejdżanu, czy po prosu nie mieliście szczęścia :/ Myślę, że jednak przeważałaby pierwsza odpowiedź...
  Życzę Wam otrzymania kartki z tego kraju :) Być może także będzie to ten obiekt UNESCO, a być może inna, ciekawa część tego państwa :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ohhh, uwielbiam sztukę naskalną! (Zresztą jako historyk sztuki "jaram" się sztuką w ogóle, więc to pewnie nikogo już nie zdziwi) ;D

  OdpowiedzUsuń

 
Copyright © Kinga On Tour. Designed by OddThemes