"Podniebne kolumny" ;)

Czy mówi Wam coś nazwa: Meteory? Jeśli nie, to może podpowiedzią będzie fakt, że w języku greckim oznacza to "klasztory zawieszone w niebie". O co więc chodzi? Meteory (lub Meteora) to kompleks skał znajdujący się w środkowej części Grecji, który znany jest głównie z malowniczo położonych na nich klasztorów prawosławnych (monastyrów)

Początkowo mnisi mieszkający w tych klasztorach wciągali wszelkie potrzebne rzeczy na linach. Z czasem jednak turystyka opanowała ten teren i część klasztorów udostępniono zwiedzającym. Wiadomo, jeśli coś przyciąga turystów, to powstają tam liczne ułatwienia, takie jak pomosty czy schody. To pociągnęło za sobą również umieszczenie tego terenu na liście UNESCO. Chyba nikogo to nie dziwi, bo obie pocztówki pokazują, że to jest naprawdę niesamowite miejsce!


Zwiedzając klasztory trzeba pamiętać o zasłonięciu ramion oraz kolan, ale gdyby ktoś jednak o tym zapomniał, to można otrzymać specjalny strój przy wejściu do budynku. Może ktoś z Was miał okazję widzieć na żywo to piękne miejsce? Chętnie przeczytałabym o Waszych wrażeniach!

Dodam jeszcze, że obie pocztówki kupiłam w antykwariacie, nie są w ogóle zniszczone i nadal pozostają niewypisane, ale mimo wszystko mam do nich słabość ;)


do usłyszenia!

16 komentarzy:

 1. To rzeczywiście piękne miejsce - miałam okazję tam być. Ale jak wszędzie, tłumy turystów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam to szczęście być w tym miejscu. Jednak ja tłumów turystów nie widziałam. Może było to spowodowane tym, że byłam tam w dniu, w którym jedyny klasztor udostępniony zwiedzającym był akurat zamknięty, o czym my, jadąc tam nie wiedzieliśmy. Ale i tak było warto! Moim zdaniem jest to jedyne miejsce w Grecji, które trzeba i warto zobaczyć. Robi niesamowite wrażenie, począwszy na samym wjeździe serpentynami na górę i kończąc na widokach.
  Mnisi nadal tam mieszkają i nadal wciągają siebie (w góre i w dół) w siatkach na linie, co akurat widziałam na własne oczy. Ogólnie, jedno z najpiekniejszych miejsc jakie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki piękny widok. Może będę miała kiedyś okazję tam być.

  OdpowiedzUsuń
 4. Turystyka wkrada się wszędzie, ale bez nie mielibyśmy okazji odwiedzić tych miejsc tylko patrzeć na nie na obrazku :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tym miejscu, moi znajomi byli w Grecji i zwiedzali te klasztory. Powiem Ci Kinga, że jakoś nie dostrzegam tego, o czym piszesz, na pocztówkach. Obie mi się podobają, ale jakoś po opisie myślałam, że te mosty itd. i to wszystko będzie inaczej wyglądać. Pewnie na żywo inaczej się to prezentuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie słyszałam o tym miejscu i nawet nie spodziewałam się, że takie coś może znajdować się w Europie! Klasztory na górskich szczytach kojarzyły mi się zawsze z Tybetem. ;) Cudowne miejsce, chciałabym je kiedyś odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
 7. Widok na pocztówkach robi wrażenie. W Grecji nie byłem, to nie moje klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tym miejscu, ale nigdy tam nie byłam. Natomiast we Włoszech w niektórych kościołach przy wejściu dają chusty by zasłonić ramiona :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakie ładne pocztówki! W ogóle bym nie pomyślała, że to może znajdować się w Grecji. Jak zwykle postcrossing uczy :D.

  OdpowiedzUsuń
 10. ale świetne kartki, z chęcią bym odwiedziła to miejsce :) będąc w Paryżu i zwiedzając jakiś kościół (hmm.. może Notre Dame?) też mieliśmy mieć zasłonięte kolana i ramiona.. jednak było zbyt ciepło i nikt z nas nie wiedział, że będą to sprawdzać, więc ramiona musiały być koniecznie zasłonięte, na kolana jednak nie zwracali tak uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe miejsce. Te skały robią wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zwiedzaliśmy Meteory zanim jeszcze Rysiek dołączył do naszej rodziny. Wspaniałe miejsce. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne są te pocztówki, pierwszy raz słyszę o takim miejscu.
  Odnosząc się do specjalne ubrania jestem za, chętnie i u nas bym to zastosowała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe miejsce. Nigdy o nim nie slyszalam :)

  Pozdrawiam
  http://dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.ch/

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałem o tych skałach. Patrząc na te pocztówki w życiu nie zgadłbym, że przedstawiają miejsca w Grecji. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Niektórzy z Was mieli okazję zobaczyć to miejsce na żywo, a inni nigdy o nim nie słyszeli. Jestem więc zadowolona, że mimo tego, że nigdy mnie tam nie było, mogłam Wam pokazać nowe miejsce w Grecji :)
  W sumie to zazdroszczę osobom, które miały okazję podziwiać to miejsce na żywo! :)

  OdpowiedzUsuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM