pocztówki
komentarzy 19

Pocztówki z Londynu ;)

Będąc w antykwariacie znalazłam trzy ciekawe pocztówki prezentujące Londyn i chciałabym Wam dzisiaj je pokazać. Pierwsza oraz druga są mało zniszczone i niezapisane, więc lądują do moich pozostałych pustych, zagranicznych kartek. Na trzeciej niejaki Janek opisał swój dzień pięciu osobom, do których wysłał kartkę (lub im podarował, ponieważ nie ma na niej znaczka), dzięki czemu mogłam dowiedzieć się, że miasto jest przepiękne, jednak „czeba” chodzić z parasolką, bo pogoda niezbyt dopisuje 😉 Swoją drogą skoro w Londynie tak często pada, to dlaczego nie widziałam jeszcze żadnej deszczowej kartki z tego miasta? A Wy widzieliście jakąś? 😉
Katedra Świętego Pawła, czyli jedna z bardziej znanych świątyń anglikańskich w Londynie. Uchodzi także za jedną z najładniejszych katedr na świecie. Znajduje się ona w najstarszej części miasta, co czyni ją tym bardziej wyjątkową. Jest to piąta budowla w tym miejscu i została ona zbudowana w XVII wieku przez architekta Wrena w stylu klasycystycznym. Katedrę wyróżnia ogromna kopuła (średnica – 50 metrów), do której prowadzi 627 schodków. W świątyni znajdują się galerie, w tym najbardziej znana Galeria Kamienna z pięknym widokiem na Tamizę. Budynek pełni rolę duchowego ośrodka i jest siedzibą biskupa londyńskiego. To właśnie tam odbywają się ważne dla historii Wielkiej Brytanii pogrzeby czy śluby.
1.
Druga pocztówka to niesamowity widok na Tower of London oraz Tower Bridge. Myślę, że most kojarzą wszyscy, ponieważ bardzo często pojawia się on na widokówkach. Jeśli chodzi o Krwawą Twierdzę oraz jej mury, to zachęcam do zajrzenia <tutaj>, gdzie znajdziecie więcej informacji.

2.

 

Trzecia pocztówka prezentuje Piccadilly Circus, czyli najbardziej znane skrzyżowanie i plac w Londynie. W centralnej części znajduje się fontanna z figurką Anterosa (chyba bóg miłości niespełnionej). Każdy kojarzy także ścianę budynku, na której znajdują się wielkie reklamy znanych firm (między innymi wszechobecny Mc Donald’s czy Coca Cola), które w nocy zmieniają się w świecące neony. Miejsce stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale także miejsce spotkań londyńczyków, którzy często umawiają się właśnie tam, aby później wyruszyć do pobliskich teatrów, kin czy restauracji. Na kartce widoczne są także czerwone autobusy, które są jednym z symboli miasta.
3.
Która pocztówka podoba Wam się bardziej?
Może macie podobne lub takie same? 😉
Ja skłaniam się ku ostatniej kartce, bo ten widok najbardziej kojarzy mi się z Londynem. Pierwsza pokazuje miasto od strony, o której nie do końca wiedziałam, co na swój sposób jest także ciekawe. Druga kartka byłaby idealna, gdyby ramka nie była taka kolorowa.
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.