pocztówki
komentarzy 21

Czy wspominałam, że lubię terytoria zależne? ;)

Gwadelupa to terytorium zależne Francji, które położone jest w Ameryce Środkowej, w archipelagu Małych Antyli. Gwadelupa składa się z kilkunastu wysepek, jedne są większe, inne mniejsze. Oczywiście Gwadelupa ma swoją historię. Chyba nikogo nie zdziwi, że odkrył ją nie kto inny jak Kolumb. Początkowo stanowiła ona bazę piratów francuskich, następnie przechodziła z rąk do rąk, między innymi należała do Wielkiej Brytanii czy Szwecji.
Położenie Gwadelupy <źródło>

 

Lasy tropikalne, przejrzysta woda, palmy, średnia temperatura zimą +25 stopni Celsjusza – któż by nie chciał spędzić tam trochę czasu? 😉 Jest jednak także druga strona Gwadelupy – częste burze tropikalne, cyklony oraz aktywny wulkan Soufriere. Mimo to, największe dochody przynosi mieszkańcom właśnie turystyka. Uprawa ziemi, w tym trzciny cukrowej i owoców; hodowla bydła i trzody chlewnej oraz rybołówstwo stanowią dodatkowe zajęcie ludności.
swap

 

W górnym lewym rogu pocztówki znajduje się malownicza aleja, której główną atrakcją są palmy położone po prawej i lewej stronie szosy. Pierwszą z nich wsadzono tam już w 1850 roku, kilkanaście lat później zostały zniszczone przez cyklon, jednak zadbano o to, aby wyrosły nowe. Obecnie jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także dziedzictwo historyczne Gwadelupy. Nic dziwnego, skoro jest tam ponad 400 palm królewskich! Na kartce widać także Gołębią Wyspę oraz fort Louis Delgres.

To jednak nie koniec, bowiem pocztówka przyleciała do mnie w kopercie, a w środku znajdował się także… magnes! To kolejna pamiątka do mojej małej, bo małej magnesowej kolekcji 🙂

drewniany magnes w kształcie wyspy 🙂

 

Czy Wy macie pocztówkę z Gwadelupy? 😉
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.