pocztówki
komentarze 22

To jest życie! ;)

Kostaryka (Costa Rica bywa tłumaczone jako bogate wybrzeża), czyli państwo, w którym znajdują się wspaniałe plaże nad Oceanem Spokojnym (z zachodu) oraz nad Morzem Karaibskim (od wschodu). Jest to także kraj lasów tropikalnych, w którym żyją liczne gatunki zwierząt i roślin.
Położenie Kostaryki / źródło


Pura vida można przetłumaczyć jako „to jest życie!”, „pełnia życia” lub kilka innych określeń tego właśnie typu. Generalnie jest to zwrot o bardzo pozytywnym znaczeniu, którego używa się w Kostaryce na co dzień i słychać go podobno wszędzie. Można użyć go na powitanie, pożegnanie, czy wtrącić w trakcie rozmowy. No cóż, chyba mieszkańcy tego państwa uważają, że wiodą sielskie i niczym nie zakłócone życie 😉
swap

 

Na pocztówce można zobaczyć bajeczne widoki z Kostaryki, czyli:
1. Zachód słońca na Mal Pais
2. Czerwoną żabę (uwaga, jest jadowita!)

3. Palmy z Guanacaste (Guanacaste to prowincja znajdująca się w północno-zachodniej części kraju. Znajduje się ona na liście UNESCO ze względu na wyjątkowe środowisko naturalne)

4. Scenę z życia codziennego mieszkańców tego państwa
5. Wulkan Arenal

6. Leniwca

7. Plażę San Juanillo (w prowincji Guanacaste)

8. Bazyliszka płatkogłowego

9. Wzgórza z Guanacaste 

 

Największą ciekawostką jaką znalazłam jest to, że w Kostaryce nie ma… numerów domów! Wyobraźcie sobie, że jesteście listonoszem i widzicie na kopercie opis: „Pani XX, ulica taka i taka, 100 metrów na zachód od kościoła, 50 metrów na południe od niebieskiego domu, nazwa miejscowości” 😀 Jaką orientację przestrzenną w tym kraju musi mieć osoba pracująca w takim zawodzie! Ciekawe jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i na jakiej podstawie werbują tam pracowników. Kiedy przeczytałam tą informację, nie chciałam w to uwierzyć, ale otworzyłam dokument w Wordzie, w którym mam zapisane wszystkie adresy osób, z którymi się wymieniałam, znalazłam Kostarykę iii… zgadza się! Nie ma numeru domu, są jedynie wskazówki jak do niego dotrzeć.
 
Co o tym myślicie? 
Zdawaliście sobie sprawę z tego, że właśnie tak oznacza się poszczególne domy?
Może znacie jakiś inny kraj, w którym obowiązuje właśnie taka zasada? 😉
Niestety zamiast prawdziwego znaczka pojawiła się po raz kolejny naklejka, za którą niezbyt przepadam…

 

do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.