pocztówki
komentarzy 17

Wymiana z Edytą :)

 

wymiana z Edytą

 

Pojezierze Iławskie położone jest na północy Polski wśród łagodnych wzgórz i jezior. Najbardziej rozpoznawalnymi miastami na tym terenie są: Iława, Morąg, Ostróda i Sztum, a główną atrakcją jest oczywiście Kanał Elbląski. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem oraz turystyką, która jest tam dość dobrze rozwinięta.
Jezioro Sambród położone jest w otoczeniu pól uprawnych, łąk i lasów i jest ono jednym z akwenów wodnych na Pojezierzu Iławskim. Zajmuje powierzchnię około 130 hektarów, ma nieco wydłużony kształt, a jego średnia głębokość wynosi 2 metry. Jest to istny raj dla wędkarzy, ponieważ Sambród obfituje w szczupaki, karasie, liny i okonie. Na pocztówce widoczny jest statek wycieczkowy pływający po tym jeziorze.

 

Więcbork, czyli miasto, w którym mieszka Edyta, położone jest w województwie kujawsko – pomorskim, w powiecie sępoleńskim, nad Jeziorem Więcborskim i rzeką Orlą na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. W mieście prężnie działa turystyka, powstały pensjonaty oraz domy wypoczynkowe, które są gotowe na przyjęcie turystów. Wcale się nie dziwię, ponieważ oglądając zdjęcia tego obszaru zauważyłam sporo terenów zielonych, wzgórze oraz plażę, które sprawiają, że przyjezdni na pewno chętnie się tam zatrzymują 😉 Na pocztówkach widać Jezioro Więcborskie, jedną z miejskich ulic, fragment rynku, a także plac zabaw.

 

 

Gniezno to oczywiście pierwsza stolica Polski. Miasto położone jest w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w otoczeniu trzech jezior. Gniezno zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach, podobnie jak Rzym 😉
Na pocztówce widać gotycką katedrę gnieźnieńską z XIV wieku oraz romańskie Drzwi Gnieźnieńskie z drugiej połowy XII wieku.

 

 

Dwie ostatnie pocztówki przedstawiają nie tylko piękne krajobrazy, ale także cytaty, które koniecznie musiałam posiadać w swojej kolekcji, gdyż idealnie pasują do mnie i tego nad czym ostatnio rozmyślam.


 

 

Z Edytą umówiłam się na wymianę czterech pocztówek, jednak nadawczyni postanowiła dorzucić dwie w gratisie 😉 Tak jak chciałam, pocztówki z cytatami pozostają niewypisane i wędrują do specjalnej przegródki, a dwie pocztówki z Więcborka oraz ta przedstawiająca Gniezno są wypisane i lądują w „polskim pudełku”. Pierwszą kartkę mam zamiar przeznaczyć do dalszej wymiany.

 

 

 

Edycie dziękuję za wymianę 🙂
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.