pocztówki
komentarze 23

Wymiana z Darkiem :)

Pocztówka z Białegostoku to jedna z kartek, które otrzymałam od Darka w ramach pierwszej wymiany prywatnej. Druga z nich pewnie pojawi się na blogu przy okazji kartek okolicznościowych umieszczanych tematycznie, jednak nie mam pojęcia kiedy. Zdradzę Wam tylko, że jest to kartka walentynkowa 😉
Białystok to oczywiście stolica województwa podlaskiego, która zlokalizowana jest na Wysoczyźnie Białostockiej nad rzeką Białą. Miasto nazywane jest niekiedy Zielonym, ze względu na dość duży udział terenów zielonych (około 35 %).
Lewy górny róg – barokowy pałac Branickich, który bywa nazywany Wersalem Podlasia. Obecnie mieści się w nim siedziba władz Uniwersytetu Medycznego. Północną oficynę (prawy dolny róg) zajmuje Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Mimo, że na pocztówce widać tylko pałac, to warto dodać, że otaczają go najlepiej zachowane w Polsce ogrody barokowe.
Prawy górny róg – Rynek Kościuszki wraz z ratuszem pochodzącym z późnego baroku. Teraz znajduje się w nim Muzeum Podlaskie. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym znalazła relację na żywo i nie umieściła żadnego odnośnika <TUTAJ>  Czy tylko ja lubię podglądać dane miejsca przez Internet? 😉
Lewy dolny róg – pałac Lubomirskich z XIX wieku. Współcześnie zlokalizowana jest w nim Wyższa Szkoła Administracji Publicznej.
znaczki na pocztówce
znaczek na kopercie
 
Z czym kojarzy mi się Białystok? Na pewno z pałacem Branickich, który jak dla mnie jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w tym mieście. Po drugie z rynkiem, który nie dość, że jest trójkątny (jeśli nie mam racji, to możecie śmiało mnie poprawić ;)), to jeszcze jest naprawdę ładny, a do tego jasny, uporządkowany i taki otwarty. Od czasów liceum kojarzę Białystok z… tańcem i dobrymi tancerzami. Oglądałam wtedy You Can Dance i to dlatego 😉 Ze względów prywatnych utożsamiałam to miasto z uniwerkiem i fizjoterapią, o której studiowaniu wówczas myślałam.
 
Od Darka otrzymałam także inną turystyczną pocztówkę, która dotarła do mnie bez koperty i przedstawia świetną mapkę z atrakcjami turystycznymi Podlasia. Znajdzie się na niej zarówno coś dla fanów natury, jak i dla osób lubiących miasta czy obiekty religijne.

 

Objaśnienie do mapki:

Kruszyniany (1)  – meczet
Biebrzański Park Narodowy (2) i Biebrza (9) – http://www.biebrza.org.pl/
Narwiański Park Narodowy (3) – http://www.npn.pl/
Pentowo (4) – Europejska Wieś Bociania
Białystok (5) – wspominałam o nim wyżej 😉
Tykocin (6) – Kościół pw. Świętej Trójcy
Białowieża (7) – Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia
Białowieski Park Narodowy (8) – http://www.bpn.com.pl/ 
 
Darkowi dziękuję za wymianę 🙂
Do usłyszenia!