"Siedzą lenie na tapczanie; wtorek, środa, czwartek, piątek; wszędzie ale nie w Gujanie, bo Gujana to wyjątek..." ;)

Dzięki http://www.postcardunited.com/ w moich zbiorach znalazło się kolejne państwo z Ameryki Południowej, czyli Gujana :) Bardzo się cieszę, że ta pocztówka wpadła w moje ręce. Nie dość, że miałam ją w ulubionych, to jeszcze jest to off z dość rzadkiego kraju. Czy Wy posiadacie kartkę/kartki z tego państwa? ;)

Essequibo to najdłuższa rzeka w kraju, a jej źródła znajdują się w górach Acarai, na granicy z Brazylią. Rzeka ma około 1000 kilometra długości, płynie głównie wśród lasów i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Rzeka jest żeglowna dla małych statków, natomiast dla nieco większych jedynie w swoim końcowym biegu, co widoczne jest nawet na pocztówce. 

Parika to miejscowość, która znana jest przede wszystkim z portu. Znajduje się ona na wschodnim brzegu rzeki, na zachód od Georgetown, czyli stolicy Gujany. To właśnie tam działa prom, którym można dostać się na wysepki zlokalizowane na rzece Essequibo. Parika słynie także z licznych usług finansowych, ponieważ właśnie sektor prywatny zdominował te rejony. Jeśli informacja, którą znalazłam jest prawdziwa, to co niedzielę odbywa się targ, na który ściągają mieszkańcy okolicznych wiosek. Sprzedawcy oferują egzotyczne owoce, można obejrzeć papugi oraz zjeść smaczny, lokalny posiłek.

Czytając opinie mieszkańców w Internecie można stwierdzić, że Parika rozwija się w dość szybkim tempie. Główną przyczyną jest właśnie położenie miejscowości oraz to, że znajduje się tam port, z którego wypływa sporo towarów wydobywanych w głębi kraju. Poza tym życie w miasteczku jest dość spokojne i płynie w swoim tempie. 

Cytat w tytule pochodzi z piosenki Voo Voo "Lenie z Gujany" ;)

off (PU)


do usłyszenia!

24 komentarze:

 1. Gratuluję Gujany! Niestety w swoich zbiorach nie mam kartki z tego kraju. A z PU mam tylko jedną kartkę i już straciłam nadzieję, że jeszcze coś dostanę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :)
   Dla mnie PU było bardzo łaskawe, bo i Gujana i Tunezja, czyli dwa nowe kraje. Mam nadzieję, że jednak otrzymasz pocztówki z PU i to jak najszybciej :)

   Usuń
 2. Gratulacje. Piękna kartka i znaczek. Niestety nie mam tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę w to, że wędruje do Ciebie Gujana lub Surinam (lub to i to) :)

   Usuń
 3. Ładnie prezentuje się to miasto, chciałoby się tam mieszkać. Z Gujany nie mam żadnej pocztówki, tylko serię znaczków pocztowych tematycznie nie związanych z tym krajem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miasto nawet ładnie prezentuje się z góry, jednak czy chciałabym w nim mieszkać? Chyba nie, bo to nie do końca jest moje wyobrażenie idealnego do życia miejsca ;)
   Hmm znaczki z Gujany posiadam tylko te dwa, ale gdybym jakieś kiedyś znalazła, a nie byłyby mi przydatne to będę o Tobie pamiętała :)

   Usuń
 4. No, nieźle. Ciekawa kartka. Chyba każdy kto się zarejestrował na PU marzy o Gujanie. Może wcześniej czy później też się doczekam kartki z tego kraju. Póki co moja doleciała do Gujany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, początkowo rejestrując się na PU marzyłam o jakimkolwiek nowym kraju, a potem o Gujanie, bo widziałam, że sporo osób otrzymało kartki stamtąd. No i jest :) Teraz marzę o Surinamie lub Libanie...
   Ja także wysyłałam kartkę do Gujany a jakiś czas potem przyleciała od tej samej osoby kartka do mnie, więc może do Ciebie także przyleci :))

   Usuń
 5. Widzę, że to będzie bardzo cenna pocztówka w Twoich zbiorach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, myślę, że na chwilę obecną to najcenniejsza pocztówka z Ameryki Południowej ;)

   Usuń
 6. podoba mi się, coś mnie w niej przyciąga.. ale jeszcze nie wiem co :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to ciekawe :)
   Jak będziesz wiedziała co to takiego, to daj znać :p

   Usuń
 7. Ja osobiście do Gujany jedynie wysyłałam, mam jednak nadzieję, że również przyjdzie coś do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do Gujany wysyłałam i od tej samej osoby potem otrzymałam kartkę, więc jest nadzieja :)

   Usuń
 8. Gratuluję! Super, że udało Ci się dostać stamtąd kartkę. Ludzie tak narzekają na PU, ale jednak ma ono swoje plusy...
  Mam mieszane uczucia co do tej pocztówki muszę przyznać, tzn. sam widok jest ładny, tylko ta ramka i czcionka jakoś mi nie pasują.
  A piosenki nie znałam. :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja jak do tej pory dostrzegam plusy, gdyż otrzymałam dzięki PU dwa nowe kraje: Gujanę i Tunezję :) Także jest się z czego cieszyć. Szkoda, że niektórzy mimo wysyłanych kartek nie otrzymali jeszcze ani jednej...
   Ja piosenki też nie znałam i wpadłam na nią przez przypadek. Niestety nie udało mi się jej odsłuchać, bo nigdzie nie znalazłam utworu, a jedynie sam tekst.
   Tak, ramka mogłaby być biała - pomyślałam o tym dopiero później, kiedy już opadła radość z jej otrzymania - ale nie ma co narzekać :)

   Usuń
 9. świetna pocztówka, gratuluję tak fajnego okazu! no i patrząc na kartkę oraz czytając Twój opis czuję, że czułabym się tam świetnie jako turystka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie!
   Tak, myślę że lokalizacja tej miejscowości sprawia, że turyści narzekać nie mogą :)

   Usuń
 10. Bardzo ładna pocztówka, nie posiadam jeszcze Gujany w swoich zbiorach, ale dzięki PU mam kilka naprawdę egzotycznych krajów w swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli dla Ciebie PU także było łaskawe - mam nadzieję, że Gujana także wpadnie w Twoje ręce :)

   Usuń
 11. That is a really beautiful postcard! :D
  I hope one day I can extend my collection like you<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Khawla! And I hope you will receive postcard from Guyana too :)

   Usuń
 12. Cytat bardzo mi się spodobał :) Pocztówka świetna! Gratuluję! Ja obecnie czekam na 3 pocztówki od użytkowników Postcard United. Mam nadzieję, że i mi się coś fajnego trafi. Może niekoniecznie od razu Gujana, ale jakiś interesujący kraj. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że cytat Ci się spodobał :) Trzymam kciuki, abyś także dostał wyjątkowy, nowy kraj do kolekcji lub jakąś inną ciekawostkę :)

   Usuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM