pocztówki
komentarzy 19

Zespół Klasztoru Nowodziewiczego

Zespół Klasztoru Nowodziewiczego znajduje się w południowo – zachodniej części Moskwy i jest jednym z ładniejszych w całym kraju. Jest to żeński klasztor prawosławny, który został zaprojektowany przez największych twórców i powstał w 1524 roku. Z biegiem czasu klasztor otoczyły mury i baszty. Ten obszar pełnił także funkcje obronne. Widać tutaj powiązania polityczne, religijne oraz kulturowe, a także porównania do moskiewskiego Kremla.
Zespół Klasztoru Nowodziewiczego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku.  W jego skład wchodzą między innymi:
* Cmentarz Nowodziewiczy – przyległy do murów od strony południowej. Pochowano na nim prawie 30 000 osób, między innymi kościelnych dygnitarzy czy szlachetnie urodzonych Rosjan. Spoczywają tutaj także osoby, które zasłużyły się dla kraju, między innymi pisarze, malarze, aktorzy, astronauci czy sportowcy.
* Sobór Smoleński – charakterystyczny, centralnie położony biały budynek z pięcioma kopułami. Budowany w latach 1524 – 1525, posiada bogato zdobione freski.
* Cerkiew Przemienienia – znajduje się nad bramą i jest zbudowana w stylu moskiewskiego baroku.
* Dzwonnica (z 1690 roku) – 72 metry wysokości, 6 pięter, zdobiona charakterystyczną „koronką”.
* Cerkiew św. Ambrożego
 
* Cerkiew Uspieńska
off (1 266 km, 58 dni)

Cały zespół jest chętnie odwiedzany przez lokalnych mieszkańców oraz turystów, ponieważ wejście na jego teren jest darmowe. Płatna jest natomiast ekspozycja muzealna (ikony).

 

do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.