pocztówki
komentarzy 26

Podziemna wioska Berberów ;)

Dzięki Postcard United do mojej kolekcji dołączyła pocztówka z Tunezji. Bardzo się cieszę z kolejnego afrykańskiego państwa, ponieważ to kolejny krok do przodu, aby i ten kontynent zamalować na mapie 😉
Kartka przedstawia bardzo ciekawy obszar, znajdujący się w środkowej części kraju, na skraju Sahary. Wieś Matmata to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tunezji, przyciągające turystów. To właśnie tam, w otoczeniu niezbyt wysokich gór Dżebel, mieszkają plemiona Berberów. Piaszczysto – gliniaste skały pozwoliły wydrążyć im domostwa pod ziemią, stąd inna nazwa tego miejsca, czyli wioska troglodytów.  Na co dzień zajmują się uprawą ziemi w trudnych warunkach, jednak dzięki tworzeniu tarasów, udało im się uprawiać palmy daktylowe, drzewka oliwne oraz figowce. Drugim zajęciem jest hodowla zwierząt.
Każde mieszkanie posiada okrągły dziedziniec, który nieco przypomina studnię (6-7 metrów głębokości, 10-15 metrów średnicy). Jest to centrum domostwa i to właśnie z niego wchodzi się do dalszych pomieszczeń, takich jak: spiżarnie, izby mieszkalne czy pomieszczenia gospodarcze. Co ciekawe, cały dom może składać się z jednego lub nawet dwóch poziomów. Aby wejść na dziedziniec, należy zejść pochyłym tunelem wydrążonym z poziomu gruntu. Tego typu rozwiązania mieszkalne są dobrym pomysłem na utrzymanie chłodu podczas gorącego dnia, czy ciepła podczas zimniejszej nocy. Oczywiście jest to także praktyczne, ponieważ dzięki tunelom można łączyć poszczególne dziedzińce ze sobą i wtedy wielopokoleniowa rodzina może się swobodnie przemieszczać między domostwami.
Brzmi i wygląda interesująco, tym bardziej kiedy przeczytałam, że już w V wieku p.n.e. Herodot wspominał o takim sposobie życia! Obecnie część mieszkańców przeniosła się około 20 kilometrów na północ, do tak zwanej nowoczesnej wioski, czyli Nouvelle Matmata. Wieś założyły władze Tunezji, ponieważ chciały odciążyć przepełnione podziemne mieszkania. Ci, którzy w nich pozostali żyją teraz z turystyki oferując przyjezdnym nie tylko pamiątki czy tradycyjną kuchnię, ale także możliwość spędzenia nocy w podziemnych hotelu!
off (PU) – 14 dni

 

 

Jeśli jesteście fanami „Gwiezdnych wojen” to powinniście wiedzieć, że to właśnie w wiosce Matmata kręcono część scen 😉 Ja nie przebrnęłam przez ani jedną część filmu, więc musicie mi wybaczyć, że nie wiem, w którym momencie pojawiają się podziemne domki lub księżycowy krajobraz.  Dajcie znać, czy oglądaliście tą serię filmów! 😉

do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.