pocztówki
komentarzy 12

Nowoczesne miasto Holandii ;)

Jeden z największych portów świata. Najważniejszy port towarowy w Europie. Miasto, w którym żyją przedstawiciele około 160 narodowości. Miasto nowoczesne pod względem architektonicznym. O jakim mieście mowa?
Rotterdam to miasto położone w południowo – zachodniej części Holandii, drugie (pierwsze miejsce – Amsterdam) pod względem liczby ludności. Jest to także wielki ośrodek finansowo – handlowy o zasięgu światowym. Mieszczą się tam liczne firmy i przedsiębiorstwa, w których pracują zarówno ludzie młodzi, którzy bardzo chętnie osiedlają się w tym miejscu, jak i ludzie starsi, którzy mieszkają tam od małego.
Pierwsza pocztówka (1 027 km, 4 dni) podbiła moje serce, gdyż nigdy nie widziałam tak interesującej kartki z Holandii. Poza tym posiada ona format 10,5 cm x 20,5 cm, więc tym bardziej się w niej zakochałam! Te światła i nowoczesność sprawiły, że zaczęłam oglądać zdjęcia z Rotterdamu w Internecie i faktycznie jest to zaskakujące, tętniące życiem miasto. Nie dość, że widok zapierający dech w piersiach to jeszcze z tyłu ciekawe znaczki i tekst drobnym maczkiem <3 Marianne, mieszkająca w Rotterdamie dostarczyła mi wielu informacji na temat jej rodzinnego miasta i opisała mi to, co jest widoczne na pocztówce.
Po lewej jest główny dworzec kolejowy w mieście, a zarazem jeden z największych dworców w Holandii. Jak widać, bryła dworca jest bardzo nowoczesna. Dworzec posiada siedem peronów, a dziennie potrafi przyjąć nawet 100 000 pasażerów, ponieważ ma on za zadanie połączenie północnej i południowej części miasta. Uroczyste otwarcie odbyło się w marcu 2014 roku, jest to więc stosunkowo młody budynek użyteczności publicznej. Przypuszcza się, że dzięki superszybkiemu pociągowi oraz szybkiemu tramwajowi, dzienna liczba pasażerów w ciągu najbliższych lat może wzrosnąć do 300 000!
off
Na pocztówce znajduje się typowo zimowy znaczek oraz znaczek z obiektem UNESCO. Dom Rietvelda w Utrechcie to willa zaprojektowana przez holenderskiego architekta i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Obecnie ten dom rodzinny został udostępniony zwiedzającym i jest uznawany za ikonę modernizmu w architekturze. Chyba po raz pierwszy spotykam się z tak interesującym znaczkiem 🙂

 

Jakie było moje zdziwienie, kiedy po miesiącu znalazłam w skrzynce pocztówkę (1 027 km, 5 dni) o takich samych wymiarach, tyle, że prezentującą nieco inny obszar miasta! Ta również bardzo przypadła mi do gustu i od razu zaczęłam się zastanawiać, czy są jeszcze jakieś inne kartki podobne do tych dwóch, ale nic nie znalazłam na PC. Może ktoś mnie jednak jeszcze zaskoczy… 😉
Most widoczny po lewej stronie pocztówki to Erasmusbrug. Podobnie jak dworzec kolejowy, miał on za zadanie połączenie północnej i południowej części miasta. Został oddany do użytku w 1996 roku i jest przewieszony przez rzekę Nowa Moza. Część mostu stanowi największy i najcięższy most zwodzony w Europie Zachodniej, co wynika z chęci przepuszczania większych statków. Oczywiście na moście znajduje się także droga dla rowerzystów i pieszych.
off
W Internecie dostępny jest filmik TUTAJ, na którym możemy obejrzeć działanie mostu zwodzonego (trwa 5 minut, więc można sobie przesunąć :p).

 

Znalazłam także całodobowy podgląd na most z kamerki: TUTAJ. Może ktoś z Was będzie chciał na chwilę przenieść się do Rotterdamu 😀
do usłyszenia! 😉
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.