pocztówki
komentarzy 18

Belgia razy dwa ;)

Obie pocztówki otrzymałam w 2014 roku, co ciekawe jednego dnia. Aby dostać kartkę z Belgii, której jeszcze nie posiadałam w swoich zbiorach, napisałam chyba do 15 użytkowników PC w odstępie hmm kilku miesięcy. Jednak wiadomości pozostawały zazwyczaj w ogóle bez odzewu lub ktoś był tak miły i odpisywał, że nie chce się wymienić, bo:
* posiada już pocztówkę z Polski
* wymienia się regularnie z kimś z Polski
* nie widzi w moich pocztówkach żadnej, która by go interesowała
* nie posiada w tej chwili kartek na wymianę
W końcu po jakimś czasie udało mi się skontaktować z dziewczyną, która odpisała od razu, że jest zainteresowana wymianą i że mam szczęście, bo będę ostatnią osobą, z którą ma zamiar się wymienić! No nareszcie! Czekałam więc na nowy kraj. Jak się później okazało jednego dnia w skrzynce znalazłam pocztówkę z wymiany i off z Belgii 😉 No więc zgarnęłam jednak dwie kartki, a nie pojedynczą sztukę. Każda z nich podoba mi się na swój sposób, więc mam się z czego cieszyć.
Off (1 050 km, około 20 dni) przedstawia ciekawą mapkę prowincji Namur znajdującej się w południowej Belgii, w regionie Walonia.
Położenie prowincji na terenie Belgii /źródło
Stolica prowincji nosi taką samą nazwę, więc bardzo łatwo ją zapamiętać. Ten obszar zajmuje prawie 3700 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go blisko 460 000 osób. Na pocztówce widoczne są także obiekty znajdujące się w poszczególnych miejscowościach tej właśnie prowincji.
1. off
1. Opactwo w Maredsous (lewy górny róg) – jedno z najładniejszych w kraju, założone przez benedyktynów w 1872 roku. Kompleks znajduje się w otoczeniu terenów zielonych, na lekko wyniesionym terenie, dzięki czemu jest on dość dobrze wyeksponowany. Obiekt zbudowany jest w stylu neogotyckim, a na turystów czekają takie miejsca jak: kawiarnia, księgarnia czy sklep z pamiątkami (ciekawe, czy mają pocztówki 😉 ). Istnieje również możliwość wykupienia przewodnika w języku angielskim, a z tego co udało mi się znaleźć w Internecie, takie zwiedzanie dostępne jest w lipcu i sierpniu trzy razy w ciągu dnia. Mieszkający tam mnisi wykonują przeznaczone im zadania, między innymi: nauczanie innych, przepisywanie ksiąg, tłumaczenie ksiąg, prace w ogrodzie, czy prace w kuchni.
2. Kościół w Hastiere (lewy dolny róg) – świątynia zbudowana w stylu romańskim zlokalizowana nad rzeką Mozą.
3. Figura Matki Boskiej w Beauraing – ma przypominać o objawieniach Maryjnych, które miały tutaj miejsce ponad 30 razy (pierwszy raz w 1932 roku). Papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce podczas pielgrzymki do Belgii, a powstałe tam sanktuarium maryjne ma na celu uczczenie tych wszystkich wydarzeń. Więcej informacji: TUTAJ.
4. Most i Cytadela w Namur (prawy górny róg) – most liczy sobie 500 lat i łączy Namur z Jambes (od 1977 roku stanowi część miasta Namur). Cytadela na wzgórzu u zbiegu dwóch rzek: Sambry i Mozy, zbudowana przez cesarza Karola V to monumentalna twierdza, od której zwiedzania mogą rozboleć podobno nogi 😉 Podczas pierwszej wojny światowej cytadela broniła się zaledwie 3 dni.
5. Jaskinie w Han-sur-Lesse – jedne z ładniejszych tego typu obiektów w Belgii. Zostały odkryte w XIX wieku i całkowita ich długość to 14 kilometrów, jednak obecnie mamy możliwość zwiedzania jedynie 2 kilometrów. Stalaktyty i stalagmity osiągają tam nawet 7 metrów!
6. Bohan sur Semois (prawy dolny róg)  wieś zlokalizowana w Ardenach, nad rzeką Semois. Jest to dość ważny ośrodek turystyczny oraz ze względu na korzystny klimat słynie z uprawy tytoniu (rzadkiej w Belgii). Na pocztówce umieszczone zostało zdjęcie uszkodzonego mostu chyba nad rzeką Semois. Niestety nie znalazłam informacji na temat pochodzenia tego uszkodzenia. Może ktoś z Was orientuje się w tym temacie? 😉
2. swap
Druga pocztówka przedstawia belgijskie miasto Leuven (polskie Lowanium) nad rzeką Dijle. Jest to stolica prowincji Brabancja Flamandzka.
Położenie prowincjii na terenie Belgii / źródło
1. Biblioteka uniwersytecka (prawy górny róg) –  co ciekawe, w wieży znajduje się jeden z największych na świecie carillonów. Więcej informacji: TUTAJ
2. De Kotmadam – pomnik z 1985 roku ufundowany przez turystów przyjeżdżających do Leuven. Początkowo budził on nieco kontrowersji, ponieważ nie przypomina typowego wizerunku bohaterki, gdyż prezentuje osobę młodą i atrakcyjną. Generalnie Kotmadam to serial komediowy popularny we Flandrii.
3. Ratusz (prawy górny róg) – zbudowany w stylu późnogotyckim, pochodzi z XV wieku.
4. Kościół św. Piotra (lewy dolny róg) – bardzo znana budowla w mieście, zbudowana w latach 1425 – 1500, jednak podczas II wojny światowej uległa zniszczeniom. W kościele znajdują się piękne malowidła, a charakterystycznym elementem jest nieukończona wieża, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku jako jedna z miejskich wież strażniczych (beffroi) Flandrii i Walonii.
5. Pieter de Domerplein – plac, którego nazwa została zmieniona (w 2011 roku) na cześć pierwszego rektora Uniwersytetu Katolickiego w Leuven.
6. Duży Rynek (prawy dolny róg)
Jak widzicie, sporo ciekawych miejsc jest do zobaczenia w Belgii. Nie tylko znana wszystkim Bruksela. Sama nie wiedziałabym na co się zdecydować! Może nawet ktoś z Was miał okazję być w którymś z tych miast, albo sam posiada z nich pocztówki 🙂 ?
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.