pocztówki
komentarzy 17

Atrakcje Canadian Rockies ;)

Canadian Rockies to pasmo zlokalizowane w Górach Skalistych na terenie Kanady. Ponad połowa tego pasma znajduje się w prowincji o nazwie Alberta, natomiast mniejsza część w prowincji Kolumbia Brytyjska. Najwyższym szczytem tych gór na terenie Kanady jest Mount Robson (3954 metrów nad poziomem morza).
Off (7 884 km, około 20 dni), który otrzymałam bardzo przypadł mi do gustu, ponieważ jest to mapka przedstawiająca najważniejsze miejsca właśnie w tym paśmie górskim, a poza tym ukazuje także Park Narodowy Jasper, który jest jednym z najstarszych (utworzony w 1907 r.) i największych (ponad 10 000 kilometrów kwadratowych) parków w Kanadzie.
Park kanadyjskich Gór Skalistych został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w latach 1984 – 1990 i składają się na niego takie obszary jak: Jasper, Banff, Kootenay i Yoho (parki narodowe) oraz parki regionalne.
off
Na pocztówce widać drzewa iglaste, które stanowią główną florę na tym terenie. Jeśli chodzi o elementy fauny to są to: niedźwiedź grizzly, renifery, łosie, kozły śnieżne, rosomaki oraz liczne ptactwo, np. orzeł przedni. Dzięki tej kartce wiem także, co warto zobaczyć na tym obszarze i chętnie się tym z Wami podzielę 😉
 
Columbia Icefield – największe pole lodowcowe w Górach Skalistych. Składa się na nie około 30 lodowców (mniejszych i większych), które mogą osiągać nawet 350 metrów grubości. To właśnie ono zasila rzeki wpadające do Morza (Oceanu) Arktycznego, Oceanu Spokojnego i Atlantyku. Co ciekawe, kiedyś w tym miejscu był… las! Ale wtedy temperatury były znacznie wyższe niż obecnie. Pole lodowcowe jednak topnieje, więc któż wie, co będzie w tym miejscu za jakieś kilkadziesiąt/kilkaset lat 😉 Oczywiście takie miejsce żyje z turystyki. Zbudowano tam (w miejscu, do którego można dojść pieszo) specjalne Icefield Centre, w którym można zaczerpnąć informacji na temat lodowców, czy coś przekąsić. To właśnie tam można wykupić sobie specjalną atrakcję, czyli wjazd na pole lodowcowe… autobusem (tzw. SnoCoach). Podjeżdża on pod lodowiec Athabasca, czyli jeden z głównych wchodzących w skład pola lodowcowego. Można na niego wejść z przewodnikiem, jednak trzeba za to uiścić dodatkową opłatę. Inną atrakcją jest Glacier Skywalk – platforma na którą można wejść (także płacąc) i podziwiać panoramę. Myślicie, że to takie zwyczajne miejsce? Otóż nie, bo pod naszymi stopami znajduje się szkło, a pod nim (jeśli dobrze przeliczyłam) około 280 metrów! 😉
Glacier Skywalk / źródło
 
Jezioro Maligne – piękne, polodowcowe jezioro, które latem można przepłynąć łódką. Znajduje się na nim charakterystyczna wysepka, tzw. Spirit Island.
Kanion Maligne – najbardziej znany i uczęszczany kanion w Canadian Rockies.
Wodospad Sunwapta – zlokalizowany na rzece o takiej samej nazwie, która jest najważniejszym dopływem Athabasca River. Największe wrażenie robi zimą, ponieważ zamarza i wygląda wówczas bajecznie.
Wodospad Athabasca – zlokalizowany na rzece o takiej samej nazwie. Kaskady tego wodospadu mają nawet 25 metrów wysokości, więc robią wrażenie. Wodospad można oglądać z platform, do których prowadzą szlaki piesze.
Miette Hot Springs – gorące źródła, które znajdują się na terenie uzdrowiska. Woda osiąga nawet 44 stopnie Celsjusza, więc można się tam porządnie wymoczyć w otoczeniu górskich, ośnieżonych szczytów.
Icefields Parkway (droga nr 93) to 230 kilometrowa trasa biegnąca zarówno przez Park Narodowy Jasper jak i przez Park Narodowy Banff. Bywa uznawana za najbardziej widokową drogę w Kanadzie, niekiedy nawet w całej Ameryce Północnej.
Jeśli chodzi o drugi z parków narodowych widocznych na pocztówce, czyli Banff National Park to jest on najstarszy w Kanadzie (utworzony w 1885 roku). Charakterystycznym punktem wycieczek jest Jezioro Moraine, które dość często pojawia się na kanadyjskich pocztówkach. Znajduje się ono w Dolinie Dziesięciu Szczytów.
Muszę przyznać, że mnie najbardziej zaintrygowała nazwa Pocahontas umieszczona na pocztówce. Kiedy jednak sprawdziłam ją w Internecie, okazało się, że to po prostu pole kempingowe oraz domki wypoczynkowe. Nazwa intrygująca, jednak miejsce (jak dla mnie) niezbyt. :/
A co Was zainteresowało najbardziej? Może sami posiadacie pocztówki, na których widoczny jest fragment Canadian Rockies? A może macie jakąś kartkę z tym obszarem w ulubionych? Chętnie obejrzę wszystkie pocztówki, ponieważ bardzo spodobało mi się to pasmo górskie 😉
Na koniec wspomnę jeszcze o dość wyjątkowym i interesującym znaczku, który upamiętnia wydarzenia z 1914 roku, tzw. Komagata Maru incydent. Japoński statek parowy Komagata Maru wypłynął z Hong Kongu z prawie 400 osobami pochodzenia azjatyckiego (dokładnie mieszkańców ówczesnych Indii Brytyjskich)  i skierował się do Kanady. Po dotarciu do celu okazało się, że jedynie 24 pasażerów otrzymało możliwość wjazdu do państwa, reszta musiała wracać z powrotem. To pierwszy w dziejach Kanady przypadek zastosowania tak zwanego prawa wykluczenia osób przybyłych do państwa.
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.