Pocztówki, które lubię ;)

Kilka osób pytało mnie o to, jakie pocztówki lubię dostawać. W sumie to zawsze pierwszą moją odpowiedzią było: "Lubię kartki turystyczne, takie z napisem miasta, państwa czy pasma górskiego.". Ostatnio postanowiłam zastanowić się nad tym, jakie kartki tak naprawdę lubię i które sprawiają mi najwięcej przyjemności. Przez przeziębienie miałam na to trochę czasu, więc sprecyzowałam moje preferencje odnośnie pocztówek, zaktualizowałam opis profilu na PC i PU oraz dodałam więcej kartek do ulubionych. Chciałabym podzielić się z Wami tym, co udało mi się stworzyć. Może nawet stwierdzicie, że w sumie to też przepadacie za podobną tematyką, a nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy ;) Wszystko, co znajdzie się poniżej, ma tak naprawdę jakiś związek z tym, czym się interesuję na co dzień (lub od święta). Nie chciałam, aby ten post był bez zdjęć, więc podzielę się z Wami także przykładowymi kartkami w każdej kategorii.

Po pierwsze uwielbiam pocztówki, na których znajdują się drapacze chmur lub związane z nimi panoramy miast. Zawsze pociągały mnie duże miasta, zarówno w dzień, jak i w nocy. Te wszystkie światła, ruch, tłumy śpieszących się ludzi, taksówki, witryny sklepowe... Kiedy na takiej kartce znajdzie się jeszcze nazwa miasta to już w ogóle jestem w siódmym niebie ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/HK-197855
http://www.postcrossing.com/postcards/US-2586203

Mgła, mgła, mgła! <3 Niedawno zdałam sobie sprawę, że kocham pocztówki, na których pojawia się właśnie mgła. Nie ważne, czy jest to miasto w niej skąpane, czy zwyczajna łąka. Jest w tych kartkach zawsze coś magicznego i przyciągają one mój wzrok. 

http://www.postcrossing.com/postcards/CZ-432598
http://www.postcrossing.com/postcards/RU-2027049

Lubię wszystkie kartki z serii Greetings from... pochodzące ze sklepu Postallove. Oczywiście najlepiej, gdyby zostały wysłane z państwa, o którym mówią. Wyglądają ciekawie zebrane wszystkie razem, np. jako ozdoba na półce/ścianie. Dodatkowo jest to takie kompendium wiedzy :D

http://www.postcrossing.com/postcards/EE-187617

http://www.postcrossing.com/postcards/DE-3815456

Przepadam także za kartkami prezentującymi widok miasta/wsi z lotu ptaka. Dzięki nim mogę zapoznać się z układem przestrzennym danego miejsca, co ciekawie nawiązuje do jego historii i rozwoju. To wszystko związane jest z kierunkiem moich studiów, czyli geografią urbanistyczną :) Poza tym uwielbiam białe ramki na pocztówkach!

Biała ramka + napis = pocztówka idealna :)

http://www.postcrossing.com/postcards/FR-458822
http://www.postcrossing.com/postcards/ES-323963

Nie samym miastem człowiek żyje, więc w moich ulubionych znajduje się także bardziej fizyczna strona geografii. Lubię bowiem piękne krajobrazy na kartkach, takie jak na przykład: góry, wyżyny, niziny, ale także widoki na niebiańskie plaże i ocean, pustynie, wyspy, jaskinie, wodospady, wulkany, wijące się rzeki czy malowniczo położone jeziora. No i wschody/zachody słońca!

http://www.postcrossing.com/postcards/AL-350
http://www.postcrossing.com/postcards/AR-12617

Pocztówki, które przedstawiają mosty (również kamienne), zamki, ruiny, tajemnicze uliczki oraz zapory wodne także należą do takich, które lubię dostawać. Wszelkie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są również mile widziane w mojej skrzynce ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/CN-1507463
http://www.postcrossing.com/postcards/LU-22317

Jeśli chodzi o pocztówki prezentujące jedzenie, ludzi, tradycyjne stroje czy wyroby oraz zwierzęta i rośliny, to jestem ich fanką tylko, kiedy są wysłane z kraju, w którym są uznawane za lokalne. W tym wypadku ważne jest dla mnie także to, aby była na nich widoczna nazwa państwa.

http://www.postcrossing.com/postcards/BT-27
http://www.postcrossing.com/postcards/CR-4577

Chyba jako typowy geograf lubię także pocztówki w formie mapek danego państwa/regionu oraz takie z planem miasta czy siecią metra. Wszelkie dodatkowe elementy jak flagi, herby także są ciekawym urozmaiceniem zwyczajnej kartki ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/BR-337157
http://www.postcrossing.com/postcards/CY-4532

Jeśli chodzi o preferencje związane z geografią, to chyba zbliżamy się do powoli do końca. Już wiecie, że interesuję się Japonią i wszystkim, co jest z nią związane, więc chyba nie zaskoczę Was, jeśli napiszę, że przepadam za wszystkimi pocztówkami z tego kraju ;) Lubię także tzw. Gotochi cards.

http://www.postcrossing.com/postcards/JP-109030

Pod koniec 2014 roku postanowiłam poświęcić nieco więcej czasu na zaznajomienie się z parkami narodowymi w Stanach Zjednoczonych, o których kiedyś czytałam dużo więcej. Nie myślałam jednak o tym, aby kolekcjonować pocztówki z nimi. Ostatnio wydało mi się to dość interesujące, więc do moich ulubionych na PC trafiły także kartki prezentujące "specjalność" danego parku z obowiązkową jego nazwą.

http://www.postcrossing.com/postcards/US-2502025
http://www.postcrossing.com/postcards/US-2454730

Koniec! Oczywiście jeśli chodzi o geografię... Lubię także inne pocztówki, które związane są z moimi marzeniami i zainteresowaniami. No cóż, wiadomo, że uwielbiam czytać książki, więc jak możecie się domyśleć, przepadam też za motywem książkowym oraz bibliotekami na kartkach, które otrzymuję ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/RU-2372821
http://www.postcrossing.com/postcards/RU-1427622

Bardzo lubię pocztówki prezentujące winnice. Wszystko przez te filmy oglądane w liceum, w których kobiety i mężczyźni pracowali przy zbiorach, a potem pędzili alkohol ;) Ostatnio zdałam sobie sprawę, że lubię także kartki z winem (nie ważne czy w kieliszkach, czy w butelce), w towarzystwie winogron lub jedynie... korki od wina ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/EE-174797
http://www.postcrossing.com/postcards/RU-3029215

Kolejnym punktem na mojej liście są wrzosy oraz lawenda. Mogą to być całe hektary, albo tylko pojedyncze sztuki. Kocham kolory tych roślin, więc kartki z nimi są ciekawym urozmaiceniem moich zbiorów pocztówkowych ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/RU-1151209
http://www.postcrossing.com/postcards/GB-494549

Ze względu na pewien sentyment, lubię pocztówki nawiązujące do... jogi. Nie sądziłam, że na PC będą jakieś kartki o tej tematyce, ale jednak udało mi się znaleźć właśnie te dwie, które widzicie poniżej.

http://www.postcrossing.com/postcards/RU-438457
http://www.postcrossing.com/postcards/RU-434327

Ostatnim punktem na mojej liście są pocztówki związane z tematyką podróży. Lubię, gdy na kartkach znajdują się stare kufry, walizki, globusy, stare mapy, drogowskazy, kompasy, kultowe VW Camper czy cytaty nawiązujące do podróżowania.

http://www.postcrossing.com/postcards/RU-1343904
http://www.postcrossing.com/postcards/RU-349332
http://www.postcrossing.com/postcards/BY-1200445
http://www.postcrossing.com/postcards/HK-301647

Chciałabym zakończyć już listę, ale przypomniało mi się, że przepadam jeszcze za pocztówkami prezentującymi tematykę związaną z tym, o czym jest w głównej mierze ten blog, więc wszelkie pocztówki, listy, atramenty czy taśmy dekoracyjne, a także kartki z napisem Happy Postcrossing. Poza tym lubię także kartki z serii Keep calm and ..., ponieważ niektóre z nich są naprawdę ciekawe :)

http://www.postcrossing.com/postcards/DE-2954006
http://www.postcrossing.com/postcards/GB-437514

Szerze mówiąc, mogłabym jeszcze dopisać do tej listy pocztówki, które przedstawiają zbliżenia na drzwi i okna (szczególnie multiview), ponieważ takie kartki także są bliskie moim zainteresowaniom ;)

http://www.postcrossing.com/postcards/RU-2476676

To chyba tyle, jeśli chodzi o tematykę pocztówek, które lubię najbardziej. W sumie to na widok każdej kartki w skrzynce cieszę się jak małe dziecko na widok lizaka, ale niekiedy pojawia się pewien zawód po dokładnym jej obejrzeniu. Zawsze jednak staram się dostrzec jakieś inne pozytywne strony, jeśli sama kartka nie przypadła mi do gustu. Może to być na przykład ładny znaczek, naklejka, taśma dekoracyjna, czy ciekawa osoba i pocztówka zapisana od góry do dołu ;) Wiadomo, że to, co piszemy na profilu jest tylko podpowiedzią dla osób wysyłających do nas kartkę. Nie zawsze ktoś musi mieć taką, która pasuje do naszych preferencji. Sama miałam taki problem wielokrotnie, ale zawsze wspominałam o tym wypisując daną pocztówkę ;)

Mam nadzieję, że wpis bez problemów Wam się załadował, bo chyba jest w nim rekordowa liczba pocztówek ;)

A Wy jakie kartki preferujecie? 
Typowo turystyczne, czy może tylko ze zwierzętami?
 A może stare samochody lub obiekty UNESCO? ;)

do usłyszenia!

15 komentarzy:

 1. Ja chyba nie mam ulubionej tematyki pocztówek, cieszę się z każdej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam taką samą pocztówkę z Gejszą z Kyoto :)!

  Pozdrawiam.
  www.ankyls.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za Twoje odwiedziny na moim blogu i chyba pierwszy komentarz :)
   Jesteś szczęściarą, że masz tą kartkę w swojej kolekcji!

   Usuń
 3. Masz dość szeroki wachlarz ulubionych pocztówek:) Ja lubię typowe pocztówki turystyczne, które stanowią zdecydowaną większość mojej kolekcji. Pocztówki-mapki to też moje ulubione.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne kartki :)
  Ja najbardziej lubię pocztówki turystyczne, ale także związane z folklorem. Jeśli chodzi o architekturę to uwielbiam zamki, cerkwie i pałace. Radość sprawiają mi także kartki UNESCO i z zachodami oraz wschodami słońca. Zbieram także pocztówki MOC, Postallove, skrzynki pocztowe, mapy i wiele innych. W sumie każda pocztówka sprawia mi radość :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy wręcz identyczne "geograficzne" preferencje. Jestem zapalonym geografem-amatorem (pewnie stąd mania zbieractwa pocztówek). Tak więc w kręgu moich poszukiwań są miasta i wsie, panoramy, z lotu ptaka, jakkolwiek, zamki, pałace, kościoły, meczety, wszelaka przyroda, lasy, góry, jeziora, rzeki, ale nienawidzę śniegu na kartkach (oprócz wysokich gór, albo jakiejś Arktyki :P), oczywiście mapy, które mogę studiować godzinami, no i UNESCO, wczoraj nawet poświęciłem cały dzień żeby na blogu znalazły się listy wszystkich obiektów na świecie. I uwielbiam białoruskie serie Fauna i Flora of Belarus. Lokalne zwierzęta i rośliny też są mile widziane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mgła , konie ... ta mi sie podoba najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że ma podobny gust - lubię kartki związane z miejscami, z których są wysyłane :)
  Kartki Greetings from z Postallove robią furorę! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ładne z końmi z Chicago:)) ja dawno nie dostałam żadnej kartki:)) z resztą sie nie spodziewam. Post crosing to ciekawa sprawa:))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja chyba jednak najbardziej lubię pocztówki z górami <3 Ta kartka z Patagonii to dla mnie ideał :-)! Ale w sumie każda pocztówka mnie cieszy, a łatwiej byłoby mi powiedzieć za jakimi nie przepadam szczególnie - do tych mogę zaliczyć kartki z kwiatami i zwierzętami takimi jak koty, psy czy konie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Większość kartek, które tu zaprezentowałaś bardzo mi się podobają i już wcześniej miałam w favourites :) Dodałam teraz jeszcze globusy bo uwielbiam mapki, na które mogłabym patrzeć godzinami :p

  OdpowiedzUsuń
 11. Skąd pomysł, że mogę mieć za złe taką ilość komentarzy od Ciebie? Jestem wręcz przeszczęśliwy, że komuś chciało się brnąć do samego początku! Wielkie dzięki.
  Teraz postaram Ci się trochę poodpowiadać :)
  Na początek lista krajów, których ja Tobie zazdroszczę: Maroko, Peru, Bahamy, Honduras, Panama, Fidżi, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Bangladesz, Burundi, Singapur, Uzbekistan, Dania, Luksemburg, Malta.
  Autostop - pierwsze podrygi autostopowe miałem w gimnazjum, przejazdy ode mnie ze wsi do miasta i spowrotem, później dalsze trasy. Rekord to dwa lata pod rząd trasa Lublin - Kostrzyn nad Odrą (tam i z powrotem). Przejechanie prawie całej Rumunii (przepiękny kraj i mogę o nim opowiadać godzinami, walcząc przy tym ze stereotypami, bo tam jest zupełnie inaczej niż się każdemu wydaje (co mnie zawiodło, kiedy jechałem tam pierwszy raz)), stopem byłem też w Bułgarii. Wolę jeździć z kimś w parze, bo samemu bywa różnie i nie mam na myśli niebezpiecznych sytuacji tylko kontakty kierowca - pasażer, jeżeli kierowca jest wygadany, to jest super, kiedy to ja muszę mówić jedziemy w milczeniu i jest niezręcznie :) Nie lubię obcych ludzi, taki paradoks autostopowicza.
  Na Łotwę możemy jechać razem, już parę lat za mną taki pomysł chodzi, wtedy wyślemy sobie kartki nawzajem :)
  Od jak dawna zbieram pocztówki? Oficjalnie od stycznia 2013, kiedy odkryłem postcrossing, ale dużo wcześniej miałem napady zbieractwa, przywoziłem pocztówki z wycieczek, później namawiałem znajomych na wysyłanie mi kartek, np. moje kartki z Egiptu, Chorwacji, niektóre z Włoch są z tamtego okresu (gimnazjum/szkoła średnia).
  Kartka z Iraku to swap z facebukowej grupy, widzę tego pana dość często (ta grupa międzynarodowa 'Postcrossing'), kiedyś poszukiwał kartek związanych z łowieniem ryb, akurat miałem. I się zaczęło, dogadywanie szczegółów trwało z miesiąc, pan średnio po angielsku, pisałem wielkimi literami NO ENVELOPE w co drugim zdaniu, no i dostałem to cudo, bez słowa pisanego, w kopercie, plus jakieś dziwny, wyblakły arkusz irackich naklejek.
  Mam jeszcze inną kartkę ze Szwajcarii, też bez krów, bez gór, jezioro w lesie, bardziej Mazury niż Szwajcaria :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja kocham zamki i filmy animowane na pocztówkach, ale też tematykę podróżniczą, książki, pozdrowienia z , i wiele różnych . Czasem wpadają mi w oko kartki, o których nigdy bym nie powiedziała ,że mi się spodobają. :p

  OdpowiedzUsuń
 13. Właściwie wiele preferencji mamy podobnych, z tego co widzę. :) Też ostatnio zaktualizowałam swoje profile na PC i PU, bo po trzech latach zbierania pocztówek, uświadomiłam sobie, które mnie cieszą najbardziej i jakie naprawdę chcę zbierać. Też uwielbiam mapki, flagi, uwielbiam widoki z góry, serię greetings from..., ale dostałam tylko jedną taką kartkę i to z Polski, część pozostałych kupiłam sobie sama, hehe.
  Podobają mi się kartki z piłkarzami czy stadionami, ale nie jestem ich fanką.
  Uwielbiam latarnie, wschody i zachody słońca, górskie scenerie, żaglowce, łodzie, statki...
  Za to pocztówek z mgłą nie lubię raczej, więc to nas różni, hehe. :)
  Z kolei jeśli chodzi o takie kartki np. z filmów czy z motywami nieturystycznymi to miło jest popatrzeć, ale sama wolę kartki turystyczne. :)
  A, i dodam jeszcze, że np. na swoim profilu nie mam napisane nic na temat osób w tradycyjnych strojach itp., ale moim marzeniem jest otrzymanie pocztówki z Żydami w ich tradycyjnych czarnych strojach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję Wam za tak dużą liczbę komentarzy pod tym postem i za to, że napisaliście jakie pocztówki lubicie, które są bliskie Wam i które chętnie przygarniacie :)

  OdpowiedzUsuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM