Piernikowe miasto ;)

Dzisiaj nie przeczytacie o żadnej zagranicznej miejscowości kojarzonej z piernikami, a o naszym Toruniu. Z racji tego, że już od jakiegoś czasu po lewej stronie mojego bloga, widoczna jest kolumna o nazwie Polska (jednak jak do tej pory nic się w niej nie znalazło), postanowiłam skorzystać z okazji jaka się nadarzyła i stworzyć pierwszy, krótki wpis na temat jednego z polskich miast.

Miałam okazję być w Toruniu chyba dwa razy i muszę przyznać, że bardzo spodobało mi się to miasto, a jeszcze dokładniej mówiąc Starówka i jej okolice. Już za pierwszym razem zakupiłam do mojej kolekcji dwie kartki, a kolejne otrzymałam od mojego chłopaka, który miał okazję być w tym mieście więcej razy niż ja. Łącznie udało mi się zgromadzić 7 pocztówek z różnymi wzorami. Wczoraj do tej przegródki dołączyła jeszcze jedna kartka, którą dostałam od Sary http://sawatka.blogspot.com/ w ramach nagrody za udzielenie poprawnej odpowiedzi w jednym z jej konkursów. Dziękuję bardzo :* :))

Pocztówka od Sary prezentuje prześliczną panoramę Torunia od strony Wisły. Miałam okazję oglądać ją na żywo z punktu widokowego znajdującego się na Kępie Bazarowej i muszę przyznać, że robi wrażenie :) Na kartce widoczny jest także piesek Filuś, czyli fragment pomnika poświęconego pamięci Z. Lengrena, który swoje dzieciństwo spędził w Toruniu. Dolny lewy róg przedstawia Ratusz Staromiejski, który jak napisała Sara, zbudowany został na podobieństwo kalendarza. Dzięki temu jedna wieża ma symbolizować jeden rok, cztery wieżyczki odpowiadają czterem porom roku, pięćdziesiąt dwie większe sale jak pięćdziesiąt dwa tygodnie w roku, a trzysta sześćdziesiąt pięć okien liczbę dni. Cóż za pomysłowość! :) Dolny prawy róg to "wejście do Narni", jak to określiła Sara - w sumie nawet podobne! :) A tak serio jest to wejście do teatru.

1. Pocztówka od Sary :)


Może powinnam jeszcze napisać, że jeśli chodzi o polskie pocztówki to zbieram je w każdej postaci, czyli mogą być: niewypisane; wypisane bez znaczka; z samym znaczkiem lub wypisane ze znaczkiem. Po prostu przygarniam wszystkie kartki z Polski ;)

2.

Pocztówka (2) przedstawia Bramę Klasztorną (Bramę św. Ducha), czyli jedną z czterech bram prowadzących do miasta od strony Wisły. Została zbudowana w XIV wieku.

3.

Pocztówka (3) to widok na kolejną bramę, tym razem Mostową widoczną od strony rzeki Wisły. Została ona zbudowana w 1432 roku na miejscu wcześniejszej, która pełniła taką samą funkcję. Niegdyś nazywano ją Bramą Promową, ponieważ jako jedyna prowadziła bezpośrednio w kierunku przeprawy promowej nad Wisłą.

4.

Górny widok (4) prezentuje panoramę miasta (chyba z mostu), natomiast dolny (lewa strona) gdanisko zamku krzyżackiego, a dolny (prawa strona) Most im. J. Piłsudskiego. Co ciekawe most został oddany do użytku w 1934 roku i został zbudowany z części rozebranego mostu zlokalizowanego w okolicach Kwidzyna. Do niedawna był to jedyny most samochodowy w Toruniu.

5.

Po lewej (5) kojarzona z Toruniem gotycka baszta nazywana Krzywą Wieżą, która pochodzi z XV wieku. Na górze po prawej umieszczony jest widok na Rynek Staromiejski wraz z Ratuszem Staromiejskim, natomiast na dole po prawej widoczne są ruiny zamku krzyżackiego z XIII - XIV wieku.

6.

Kartka (6) przedstawia Kościół Świętego Ducha, Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wieżę Ratusza Staromiejskiego, Ulicę Różaną i Łuk Cezara oraz Pręgierz toruński (osiołek).

7.

Górny lewy róg zajmuje widok na dawny spichlerz gotycki, prawy górny to zbliżenie na umieszczony na kartce nr 6 Łuk Cezara. Dół pocztówki to jeden z symboli Torunia czyli pomnik Mikołaja Kopernika (obowiązkowe zdjęcie przy nim) oraz dawny zbór ewangelicki.

8.

Ostatnia z pocztówek prezentuje Pomnik Flisaka, Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (dolny lewy) oraz Krzywą Wieżę z innej perspektywy.

W sumie post nie wyszedł wcale taki krótki, mam nadzieję, że mi wybaczycie ;)
Kto z Was miał okazję być w Toruniu? Jak Wam się podobało? ;)
Jeśli ktoś z Was jeszcze w Toruniu nie był, to polecam wycieczkę do tego miasta!

Share this:

17 komentarzy :

 1. Byłam z 5 lat temu :) Kupiłam samochód i pojechałam na wycieczkę :) Toruń rzeczywiście przepiękny :) Szkoda tylko że złapała nas okropna ulewa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam raz w Toruniu podczas ulewy i to nie było fajne, bo nawet dobrego zdjęcia nie szło zrobić, więc domyślam się co czułaś :/

   Usuń
 2. Ciekawy post i piękne pocztówki z jednego z najbogatszych w zabytki średniowieczne miast Polski. Niestety nie widziałem tych wspaniałych budowli gotyckich na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że pewnego dnia zobaczysz, bo naprawdę warto się tam wybrać :)

   Usuń
 3. Toruń jest niewątpliwie warty odwiedzenia :) Chociaż większość budynków, figurek i obiektów do obejrzenia i zwiedzenia znajduje się na starówce albo wokół niej. Właściwie w każdej uliczce albo ciekawa kamieniczka, albo posążek, a czasami nawet figurki w oknach kamieniczek ;) Wokół Torunia są też forty, wiem, że niektórzy decydują się na zwiedzenie ich.
  Dziękuję za pokazanie pocztówki ode mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż ja przeszukuję Toruń wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ciekawych miejsc poza starówką :D Np. park na Bydgoskim Przedmieściu jest pięknie odnowiony i znajduje się tam fontanna i most nad rzeczką... Warto też odwiedzić Młyn Wiedzy, takie centrum nauki i zabawy ;)

   Usuń
  2. Hmm ja byłam jeszcze na Osiedlu Akademickim, w tym parku na Bydgoskim Przedmieściu raczej też :) Ooo tak, rzeźby w oknach! Przypomniałaś mi o takich pięknych kociakach w oknie, właśnie rzeźby (chyba drewniane), niedaleko Krzywej Wieży :)

   Usuń
  3. W Toruniu chciałam iść na ulicę... Pokątną, ale już nie zdążyłam :( Myślałam, że znajdę tam ścianę, zaczaruję i przeniosę się do Londynu, ale nie wiem, nie sprawdziłam :p

   Usuń
  4. A ja w Toruniu lubię Bulwar Filadelfijski (szczególnie po niedawnych remontach), Dolinę Marzeń (koło Placu Rapackiego). A w okolicy polecam bliskie mi miejsce - Turzno. Moją szkołę przebudowano na piękny pałac-hotel. A teren wokół niego jest cudowny. Warto zobaczyć. No i Szafarnia :-) Byłam raz i się zakochałam.

   Usuń
 4. Kilka lat temu miałam okazję odwiedzić Toruń. Jest to piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietne zdjecia :)

  Pozdrawiam
  www.dookola-swiata-w-jeden-dzien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. W Toruniu nie byłam, ale mam też kilka pocztówek z tego miasta, a wśród nich jedna też jest od Sary :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sara dba o to, aby inni zakochali się w tym mieście :) Albo przynajmniej przyjechali i zobaczyli je na własne oczy :)

   Usuń
 7. Nigdy w Toruniu nie byłam, a słyszałam, że to piękne miejsce. Może kiedyś się uda i wybiorę się na wycieczkę do tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam poświęcić swój wolny czas i wybrać się do Torunia :)

   Usuń

 
Copyright © Kinga On Tour. Designed by OddThemes