Modlitwy elektroniczne, czyli już nic mnie chyba nie zdziwi ;)

Izrael to państwo położone na Bliskim Wschodzie, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Izrael jest czternaście razy mniejszy od Polski. Jeśli chodzi o języki, to dominują hebrajski i arabski, a główną religią jest judaizm. Stolicą kraju jest Jerozolima, którą przedstawia poniższa pocztówka. 

Na kartce, którą otrzymałam w ramach swapu z Olgą, widoczna jest między innymi Ściana Płaczu, czyli jedno z najważniejszych miejsc świętych dla wyznawców judaizmu. Jest to pozostałość po świątyni znajdującej się na wzgórzu, tak zwanej Świątyni Jerozolimskiej. Jeśli chodzi o nazwę, to pochodzi ona od corocznego opłakiwania zniszczeń dokonanych przez Rzymian. To właśnie w sierpniu największe tłumy wiernych przyjeżdżają i modląc się przy ścianie wkładają karteczki z modlitwami we wnęki ściany. 

Widoczny jest także podział na kobiety i mężczyzn. Pierwsza grupa ma bowiem do wykorzystania 12 metrów murów, natomiast druga około 50 metrów. Tylko mężczyźni mogą modlić się na głos, śpiewać, czytać oraz zakładać modlitewne szale. W 2013 roku próbowano wyrównać prawa obu grup, jednak wynikły z tego tylko zamieszki. Nie znalazłam rzetelnej informacji na temat tego, jak jest na chwilę obecną i czy coś się zmieniło w tej kwestii.


Na pocztówce widoczne jest także Wzgórze Świątynne oraz Kopuła na Skale. Złota kopuła to jeden z najlepszych punktów orientacyjnych w Jerozolimie, a także jedna z najważniejszych muzułmańskich świątyń. Nie będę przytaczać tutaj całej historii tego obiektu, ale odeślę Was do dość interesujących zdjęć i relacji z tego, jak zmieniała się ta kopuła w ciągu lat. Oto link: no to hop!

Dzięki tej wymianie mogłam zamalować kolejny kraj na mojej pocztówkowej mapie jeszcze w 2014 roku :) 


Na koniec jeszcze zdjęcie wciśniętej pomiędzy bloki skalne kartki modlitewnej oraz tłumy wyznawców judaizmu przy Ścianie Płaczu.

źródło

Skoro tak wielu wiernych składa tam kartki z modlitwami to Ściana Płaczu byłaby już całą biała i inni nie mieliby gdzie wcisnąć swoich modlitw. W związku z tym podczas przygotowań do Paschy, czyli święta upamiętniającego wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, kartki są wyjmowane, zbierane wszystkie razem i... grzebane w świętej ziemi (najprawdopodobniej gdzieś na Wzgórzu Oliwnym).

I tak największym szokiem jak dla mnie, była informacja znaleziona na stronie http://bezdroza.pl/, gdzie podano, że w dzisiejszych czasach, kiedy nie każdy może udać się do Jerozolimy, znaleziono inny sposób na możliwość pozostawienia kartki z modlitwą. Bowiem można wysłać... wiadomość elektroniczną, pracownicy firmy ją drukują, zanoszą i wkładają między bloki skalne Ściany Płaczu. Ciekawe i bardzo nowoczesne rozwiązanie, nie ma to tamto!

źródło
do usłyszenia!

16 komentarzy:

 1. O modlitwach przez maila już słyszałam, w Polsce można sobie tak kupić intencję robiąc przelew bankowy, Nie komentuję tego... ;) Ostatnio zgłosiła się do mnie firma, która na terenie mojego miasta poszukuje osób, które miałyby na zamówienie kupić znicz, zapalić na wskazanym grobie, zrobić zdjęcie "wykonanego zadania" i wysłać mailem. Wszystko odpłatnie. Różne dziwy się dzieją ;p

  A wracając do kartki - zazdroszczę. Jest super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat idzie do przodu nawet w kwestii Kościoła i religii, więc w sumie można się niby nie dziwić, ale...mnie to dziwi ;p O tych intencjach nic nie słyszałam, ale czytałam gdzieś że można wejść na wirtualny cmentarz, wpłacić datek i zapalić wirtualnego znicza ^^ to już w ogóle jest pomysłowość! To już chyba lepsza ta opcja ze "zrobieniem zdjęcia", bo wtedy chociaż prawdziwy znicz się zapala, a nie wirtualny, ale jak kto woli ;)

   Usuń
 2. Na cóż. Wszyscy idą z postępem. Zero wysiłku, można odfajkować wykonane zadanie.
  A kartka ładna. Jeszcze nie mam Izraela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę Ci otrzymania kartki z Izraela :) Tak, odfajkować to dobre słowo. Byle było, nie trzeba nawet wychodzić z domu...

   Usuń
 3. Teraz przez internet można załatwić praktycznie wszystko, ponoć nawet się wyspowiadać. Dlatego większość rzeczy o których słyszę nawet mnie nie dziwi.

  Gratuluję tak pięknej kartki! :) Pamiętam jak dostałam Izrael z PC, cieszyłam się jak dziecko :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyspowiadać? A to ciekawe, o tym też nie słyszałam :p
   Dziękuję :)

   Usuń
 4. Bardzo ładna kartka :) Ach ten wszechobecny internet :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mnie także się podoba :)

   Usuń
 5. Piękny kraj! Ostatnio oglądałam o nim w Tv i jak dobrze pamiętam , to kobiety nie mogą podchodzić do Ściany Płaczu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli widzę, że są różne wersje dotyczące kobiet. Właśnie szukałam informacji czy udało im się coś zdziałać, czy nie, no ale nic nie znalazłam, więc chyba sprawa pozostaje niewyjaśniona ;)
   Może ktoś się orientuje w tej kwestii lepiej i czytając tego posta napisze prawidłową odpowiedź :P

   Usuń
 6. Ponoć nawet można wyspowiadać się przez internet... czego to już ludzie nie wymyślą...
  Pocztówka jest piękna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurde, jesteś drugą osobą, która napisała o tej spowiedzi przez Internet, a ja nigdy o tym nie słyszałam. Muszę poczytać i zobaczyć jak działa ta nowoczesna możliwość - czy przez skype czy wysyła się w pliku pdf swoje grzechy, bo w sumie jak to inaczej rozegrać :p

   Usuń
 7. Jakaż przydatna informacja! Bardzo ciekawa!
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że komuś mój wpis okazał się przydatny :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 8. Kartka piękna :-). Gratuluję takiej ciekawej zdobyczy :-)

  OdpowiedzUsuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM