pocztówki
komentarzy 16

Modlitwy elektroniczne, czyli już nic mnie chyba nie zdziwi ;)

Izrael to państwo położone na Bliskim Wschodzie, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Izrael jest czternaście razy mniejszy od Polski. Jeśli chodzi o języki, to dominują hebrajski i arabski, a główną religią jest judaizm. Stolicą kraju jest Jerozolima, którą przedstawia poniższa pocztówka.
Na kartce, którą otrzymałam w ramach swapu z Olgą, widoczna jest między innymi Ściana Płaczu, czyli jedno z najważniejszych miejsc świętych dla wyznawców judaizmu. Jest to pozostałość po świątyni znajdującej się na wzgórzu, tak zwanej Świątyni Jerozolimskiej. Jeśli chodzi o nazwę, to pochodzi ona od corocznego opłakiwania zniszczeń dokonanych przez Rzymian. To właśnie w sierpniu największe tłumy wiernych przyjeżdżają i modląc się przy ścianie wkładają karteczki z modlitwami we wnęki ściany.
Widoczny jest także podział na kobiety i mężczyzn. Pierwsza grupa ma bowiem do wykorzystania 12 metrów murów, natomiast druga około 50 metrów. Tylko mężczyźni mogą modlić się na głos, śpiewać, czytać oraz zakładać modlitewne szale. W 2013 roku próbowano wyrównać prawa obu grup, jednak wynikły z tego tylko zamieszki. Nie znalazłam rzetelnej informacji na temat tego, jak jest na chwilę obecną i czy coś się zmieniło w tej kwestii.

 

Na pocztówce widoczne jest także Wzgórze Świątynne oraz Kopuła na Skale. Złota kopuła to jeden z najlepszych punktów orientacyjnych w Jerozolimie, a także jedna z najważniejszych muzułmańskich świątyń. Nie będę przytaczać tutaj całej historii tego obiektu, ale odeślę Was do dość interesujących zdjęć i relacji z tego, jak zmieniała się ta kopuła w ciągu lat. Oto link: no to hop!
Dzięki tej wymianie mogłam zamalować kolejny kraj na mojej pocztówkowej mapie jeszcze w 2014 roku 🙂

 

Na koniec jeszcze zdjęcie wciśniętej pomiędzy bloki skalne kartki modlitewnej oraz tłumy wyznawców judaizmu przy Ścianie Płaczu.
źródło
Skoro tak wielu wiernych składa tam kartki z modlitwami to Ściana Płaczu byłaby już całą biała i inni nie mieliby gdzie wcisnąć swoich modlitw. W związku z tym podczas przygotowań do Paschy, czyli święta upamiętniającego wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, kartki są wyjmowane, zbierane wszystkie razem i… grzebane w świętej ziemi (najprawdopodobniej gdzieś na Wzgórzu Oliwnym).
I tak największym szokiem jak dla mnie, była informacja znaleziona na stronie http://bezdroza.pl/, gdzie podano, że w dzisiejszych czasach, kiedy nie każdy może udać się do Jerozolimy, znaleziono inny sposób na możliwość pozostawienia kartki z modlitwą. Bowiem można wysłać… wiadomość elektroniczną, pracownicy firmy ją drukują, zanoszą i wkładają między bloki skalne Ściany Płaczu. Ciekawe i bardzo nowoczesne rozwiązanie, nie ma to tamto!
źródło
do usłyszenia!
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.