Granitowy raj Europy, czyli "tafonis" w roli głównej ;)

Korsyka jest czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Mimo, że leży 150 kilometrów od Włoch, to należy jednak do Francji (220 km), dlatego na pocztówce są znaczki właśnie z tego kraju. Jest to także jedna z najbardziej zielonych wysp w rejonie śródziemnomorskim. Można spotkać tam wiele pomników oraz obiektów poświęconych Napoleonowi, ponieważ jest to jego rodzinna wyspa. Korsyka podzielona została na dwa departamenty: Korsykę Górną i Dolną. Stolicą pierwszego departamentu jest Bastia, a drugiego Ajaccio. 

Korsyka to nie tylko raj dla osób lubiących wylegiwać się na ciepłym piasku, ale także dla tych, którzy kochają wspinaczkę. To właśnie na tej wyspie występują niskie, granitowe skałki i wysokie (nawet czterystumetrowe) ściany nad samym morzem. Jakby nie patrzeć, aż 85 % powierzchni wyspy zajmują właśnie tereny górzyste, z czego ponad 20 szczytów ma wysokość powyżej 2000 m n.p.m.. Korsyka znana jest jako granitowy raj Europy ;)

Pewnie zastanawiacie cóż za trudne słówko znów umieściłam w tytule! Otóż korsykańskie "tafonis" to nic innego jak dziury (nisze) w skale, które tworzą niezwykłe kształty, przypominające nieco plastry miodu. Powstają one na skutek wietrzenia i w zależności od jego intensywności i długości trwania, nisze są płytkie lub głębokie. Jest to nie lada gratka dla osób, które lubią się wspinać, ponieważ mają do czynienia z czymś zupełnie odmiennym do warunków w polskich górach.

źródło, wyspa Skye

źródło, Korsyka

Przez Francuzów, Korsyka nazywana jest wyspą piękności. Wcale się nie dziwię, ponieważ oglądając zdjęcia tej wyspy, można naprawdę odnieść takie wrażenie ;) Może ktoś z Was miał okazję spędzić w tym miejscu trochę czasu?

Kartkę dostałam w ramach swapu z jednym z użytkowników PC, który mieszka na tej wyspie :)

swap


Jak Wam minął poniedziałek?
do usłyszenia! :)

11 komentarzy:

 1. Rzeczywiście te skałki wyglądają fantastycznie. Mnie skojarzyły się z taką porowatą gąbką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, taką gąbkę też przypominają :)

   Usuń
 2. Mapa na pocztówce jest świetna:) Takie pocztówki to jedne z moich ulubionych. Korsyka kojarzy mi się z gangsterami z francuskich filmów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, w ogóle nie mam takiego skojarzenia z tym miejscem. Może dlatego, że mało filmów oglądam :) Ja także lubię tego typu pocztówki.

   Usuń
 3. Na mojej mapce Korsykę przez przypadek pomalowała we włoskie barwy, pamiętam, i brat zwrócił mi uwagę, że to nie tak, że we Francji jeszcze nie byłam, haha. Ale udało się wymazać.
  Kartka świetna, uwielbiam mapkowe pocztówki.
  Kinga, Ty to zawsze jakieś ciekawostki wyszukasz! Te "dziury" wyglądają jak kadr z filmu, ale wykonany za pomocą komputera, kto by pomyślał, że takie rzeczy są na naszej planecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to lubię się dowiadywać wciąż czegoś nowego, dlatego tak szukam i szukam. Zresztą interesuje mnie taka tematyka, jak na studentkę geografii przystało ;)
   Ojj tak, ja także lubię takie pocztówki z mapami - są bardzo interesujące.
   Dobrze, że brat zwrócił Ci uwagę i udało Ci się wymazać.

   Usuń
  2. Pomalowanie Korsyki na barwy włoskie to wcale nie taki duży błąd:) Język korsykański jest uznawany często za dialekt włoskiego.

   Usuń
 4. Jakich ciekawych rzeczy można czasem się dowiedzieć! Kto by pomyślał, że na wyspie mogą być góry wyższe od polskich!
  Pozdrawiam najserdeczniej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojj tak, dużo ciekawych informacji można znaleźć w Internecie lub w książkach i wykorzystać je do nauki o danym miejscu, albo do umieszczenia na blogu ;)

   Usuń

Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku!

Jeśli tylko chcesz, możesz pozostawić na blogu ślad po swojej wizycie. Prywatne wiadomości bądź komentarze są jak najbardziej na miejscu :)

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, to nie zapomnij o podzieleniu się ze mną linkiem do swojego miejsca w sieci, tak abym i ja mogła zajrzeć do Ciebie.

* komentarze obraźliwe lub niezwiązane z treścią bloga, będą usuwane

Dziękuję serdecznie za odwiedziny :)

INSTAGRAM