pocztówki
komentarzy 11

Granitowy raj Europy, czyli „tafonis” w roli głównej ;)

Korsyka jest czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Mimo, że leży 150 kilometrów od Włoch, to należy jednak do Francji (220 km), dlatego na pocztówce są znaczki właśnie z tego kraju. Jest to także jedna z najbardziej zielonych wysp w rejonie śródziemnomorskim. Można spotkać tam wiele pomników oraz obiektów poświęconych Napoleonowi, ponieważ jest to jego rodzinna wyspa. Korsyka podzielona została na dwa departamenty: Korsykę Górną i Dolną. Stolicą pierwszego departamentu jest Bastia, a drugiego Ajaccio.
Korsyka to nie tylko raj dla osób lubiących wylegiwać się na ciepłym piasku, ale także dla tych, którzy kochają wspinaczkę. To właśnie na tej wyspie występują niskie, granitowe skałki i wysokie (nawet czterystumetrowe) ściany nad samym morzem. Jakby nie patrzeć, aż 85 % powierzchni wyspy zajmują właśnie tereny górzyste, z czego ponad 20 szczytów ma wysokość powyżej 2000 m n.p.m.. Korsyka znana jest jako granitowy raj Europy 😉
Pewnie zastanawiacie cóż za trudne słówko znów umieściłam w tytule! Otóż korsykańskie „tafonis” to nic innego jak dziury (nisze) w skale, które tworzą niezwykłe kształty, przypominające nieco plastry miodu. Powstają one na skutek wietrzenia i w zależności od jego intensywności i długości trwania, nisze są płytkie lub głębokie. Jest to nie lada gratka dla osób, które lubią się wspinać, ponieważ mają do czynienia z czymś zupełnie odmiennym do warunków w polskich górach.
źródło, wyspa Skye
źródło, Korsyka
Przez Francuzów, Korsyka nazywana jest wyspą piękności. Wcale się nie dziwię, ponieważ oglądając zdjęcia tej wyspy, można naprawdę odnieść takie wrażenie 😉 Może ktoś z Was miał okazję spędzić w tym miejscu trochę czasu?Kartkę dostałam w ramach swapu z jednym z użytkowników PC, który mieszka na tej wyspie 🙂

swap

 

 

Jak Wam minął poniedziałek?
do usłyszenia! 🙂
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.