pocztówki
komentarzy 17

Wesele za 5 milionów dolarów, czyli nowe państwo w mojej kolekcji! ;)

Czas wrócić do głównego tematu, czyli pocztówek. Nie wiem czy Wam tego brakowało, czy jednak lubicie poczytać o czymś innym? Przechodząc do sedna sprawy, chciałabym pokazać Wam dzisiaj kolejną pocztówkową perełkę w mojej kolekcji. Mam dla Was kilka podpowiedzi! 😉 Oto one:
* jest to małe państewko (podzielone na dwie części) znajdujące się na północnym wybrzeżu wyspy Borneo
* posiada tylko jednego sąsiada na lądzie
* stolicą kraju jest Bandar Seri Begawan
* las tropikalny zajmuje większość kraju
* w kraju dominuje islam
* władzę sprawuje sułtan
Myślę, że starczy tych podpowiedzi, bo i tak zapewne już odgadliście o jakie państewko mi chodzi 🙂
Tak, to Brunei Darussalam (Brunei Kraj Pokoju)! Kartkę otrzymałam w ramach prywatnej wymiany za pośrednictwem http://www.postcrossing.com/ . Bardzo się cieszę, że posiadam pocztówkę z tego kraju, mimo że jej wygląd nie jest do końca w moim typie 😉 Czy Wy posiadacie pocztówkę lub znaczek z tego państwa?
Państwo posiada wiele ciekawych miejsc w swoich granicach administracyjnych. Są to obiekty związane z historią, religią, ale również obszary typowo przyrodnicze. Można zobaczyć zarówno piękne plaże nad Morzem Południowochińskim, jak i największy meczet w Azji wschodniej czy słynny park rozrywki. Państwo należy do jednych z najbogatszych na świecie, ponieważ posiada duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Poza tym mieszkańcy nie odprowadzają podatków!, a spore dochody przynosi także turystyka.
Pocztówka przedstawia wnętrze jednego z największych meczetów na świecie, czyli Jame Asr Hassanil Bolkiah. Został on zbudowany w 1992 roku na cześć dwudziestu pięciu lat panowania sułtana Brunei. Bogata jest symbolika budynku, między innymi 29 złotych kopuł (29. władca w dynastii – jeśli dobrze przetłumaczyłam), Meczet wygląda pięknie zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego przyciąga sporą liczbę turystów. Wnętrze to wyłożone marmurem podłogi, tkane dywaniki oraz liczne fontanny. Meczet posiada także wspaniały ogród, który warto zobaczyć.
1. swap
Cieszę się, że odbił się datownik i widać chociaż część nazwy państwa 😉 Wydaje mi się, że na znaczku po prawej stronie widoczny jest obecny sułtan, czyli Hassanal Bolkiah (ten sam, któremu poświęcony został meczet). Od 1967 roku rządzi krajem i jest uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie! W 1997 roku oszacowano jego dochody na ponad 40 mld USD! Nie znalazłam  co prawda nowszych danych, jednak gdzieś przeczytałam, że w każdej sekundzie zarabia podobno 90 euro! Nic dziwnego, skoro wesele jego syna trwało dwa tygodnie, a łącznie wydano na nie około 5 mln dolarów!
Miłego dnia! 🙂
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.