pocztówki
komentarze 22

‚pyr’ czyli ogień ;)

Ostatnio dni mijają w szybkim tempie i czuję jak uciekają mi między palcami. Wszystko za sprawą natłoku zajęć, które nagle spadły na moje barki. Praca magisterska powoli idzie do przodu, mam nadzieję że wszystko zmierza w dobrym kierunku 😉 No i mogę się w końcu pochwalić: znalazłam pracę! Żeby było ciekawiej, nie jest ona związana z moim wykształceniem, ale z tym, czym zajmuje się wielu z nas, czyli z listami, paczkami i innymi przesyłkami. Otóż, pracuję na poczcie 🙂 Jak na razie nie narzekam, chociaż nadal czekam na swój grafik… Mam nadzieję, że pojawi się dzisiaj lub najpóźniej jutro.
Przechodząc jednak do najważniejszej kwestii w tym poście, czyli otrzymanej pocztówki, to jest ona podziękowaniem za oficjalną kartkę, którą wysłałam. Dziewczyna zobaczyła na moim blogu, że mam dwie takie same pocztówki ze Słowenii, więc postanowiła wysłać mi inną, z jej ulubionej miejscowości w tym państwie. Miło otrzymywać takie kartki 🙂

 

Czy Wy dostaliście kiedyś takie podziękowanie? 🙂 Z jakiego państwa?
Mówiąc szczerze, pocztówka mnie urzekła, ten widok jest niesamowity! Cypel z najbardziej rozpoznawalną częścią miasta, która jest jednocześnie najbardziej zabytkowa, sprawia genialne wrażenie! Aż chciałoby się spacerować wśród tych budynków i wąskich uliczek. Piran położony jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i stanowi nie lada atrakcję dla turystów.
W układzie miasta widoczne są wpływy weneckie, ponieważ stanowiło ono kiedyś wenecką twierdzę na wybrzeżu Istrii. To właśnie dzięki nim mieści się tam między innymi główny plac, którego nazwa pochodzi od znanego skrzypka Tartiniego. Posiada on także swój pomnik, który stał się niejako jednym z  symboli miasta, zaś jego dom należy do najstarszych budynków i pełni funkcje kulturalne. Z dawnych czasów pozostały także potężne mury miejskie, które rozdzielają miasto od reszty lądu. Piran jest kojarzony także z kościołem pw. św. Jerzego, z którego dzwonnicy (47,2 m wysokości) roztacza się przepiękny widok.

 

Co ciekawe, nazwa miasta może wywodzić się od słowa „pyr”, czyli ogień (język starogrecki). Już w starożytności bowiem na cyplu rozpalano ognisko, które miało pełnić rolę latarni morskiej i pomóc żeglarzom wpłynąć do portu w Koprze.
W mieście odbywają się także liczne wydarzenia, takie jak na przykład: Międzynarodowy Śródziemnomorski Festiwal Folkloru, festiwal soli i tańca, czy imprezy organizowane na cześć wyżej wspomnianego skrzypka.

 

3.
Thank You Card

 

Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.