pocztówki
komentarzy 14

Przenieśmy się na południe, czyli nowy kraj afrykański ;)

W tym poście spróbuję przenieść Was do Republiki Południowej Afryki, skąd dostałam pocztówkę (22 x 10,5 cm)  od Laury, przedstawiającą miasto, w którym mieszka czyli Kapsztad (ang. Cape Town).
Kapsztad to znana baza wypadowa wycieczek do Góry Stołowej (środkowa część pocztówki). Charakterystyczny szczyt po prawej stronie pocztówki to tzw. Głowa Lwa, na którą wejście zajmuje średnio 45 minut, zaś po lewej stronie pocztówki widoczny jest tzw. Diabli Szczyt. Co ciekawe, podobno przyjęło się zdobywanie Głowy Lwa podczas pełni Księżyca. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Może ze względu na widok z góry, a może przyczyną są jakieś inne względy.
Kapsztad to także najstarsze miasto w Afryce, ostatnio coraz chętniej odwiedzane przez turystów ze względu na piękne położenie oraz wiele atrakcji. Główna ulica (tzw. Long Street) przy której mieszczą się wiktoriańskie wille, to nie tylko miejsce handlu, ale także spotkań miejscowej ludności oraz przybyłych osób. Znajdują się tam nie tylko biura podróży czy hostele, ale również knajpki, czy świątynie.
swap
Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak „Obrus Stołowy?” Nazwa brzmi całkiem zabawnie, ale chodzi o pewne zjawisko meteorologiczne polegające w skrócie na tym, że ciepłe powietrze znad morza napotyka przeszkodę, którą stanowi łańcuch górski, więc unosząc się jednocześnie się ochładza, a para wodna ulega kondensacji dzięki czemu tworzy się „obrus”. Pokonując górę, opada i rozmywa się, tworząc wrażenie wodospadu.

 

Krótki filmik pokazujący o co w tym wszystkim chodzi 😉

 

Nie wiem jak Wam, ale mnie bardzo się podoba 😉

Wkrótce pojawi się więcej nowych państw na moim blogu, ponieważ jeszcze kilka zostało mi do pokazania. Poza tym wciąż czekam na zaległe swapy, więc może w międzyczasie coś dojdzie… 🙂Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.