pocztówki
komentarzy 19

Ale Sajgon!

Sajgon, czyli największe wietnamskie miasto z ponad 7 milionami mieszkańców to kolejna „betonowa dżungla” na świecie, z której otrzymałam pocztówkę. Tym razem umówiłam się na wymianę prywatną za pośrednictwem fb. Miasto położone jest na zachodnim brzegu rzeki o takiej samej nazwie, a średnia temperatura w ciągu roku wynosi około 27 stopni Celsjusza. Jak napisała nadawczyni, w mieście wyróżnia się dwie pory w ciągu roku: deszczową (maj – październik) i suchą (listopad – kwiecień).
Historia miasta zaczyna się już około I-VI wieku od małej rybackiej osady o nazwie Prei Nokor, czyli „Wieś w lesie”. Dzięki sprzyjającemu położeniu rozwinął się tam z czasem garnizon, gmina kupiecka oraz centrum administracyjne. Wraz z nowym władcą jego nazwa zmieniła się na Sai Gon. W czasach kolonialnych, kiedy to Francuzi zdobyli miasto, powstało wiele przepięknych budynków, które zachowały się do dziś. Nic dziwnego, że Sajgon zaczęto nazywać „Paryżem Orientu” lub „Perłą Dalekiego Wschodu”. Mowa tutaj między innymi o budynku poczty głównej, który macie okazję oglądać na znaczku pocztowym. Po podziale Wietnamu na Północny i Południowy, Sajgon stał się stolicą tego drugiego. Dzięki ponownemu zjednoczeniu Wietnamu, miasto na część przywódcy otrzymało nazwę Ho – Chi – Minh.
Więcej na temat samego Sajgonu możecie przeczytać: TU .
Na pocztówce nie widać jednak miasta, ulicznych korków i ludzi, ale emanującą ciszę i spokój. Zatoka Ha Long to teren o powierzchni 1500 km2 znajdujący się w Zatoce Tonkińskiej na północy Wietnamu. Od 1994 roku ten malowniczy obszar wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, skoro tysiące wapiennych skał o różnej wysokości, tworzy tak cudowny widok.
Z tym miejscem związana jest także legenda o smoku, który miał żyć w jego pobliżu. Smoka uznaje się za twórcę żłobień, które z czasem wypełniły się wodą i dzięki temu powstała zatoka zanurzonego lub latającego smoka (spotkałam się z dwoma określeniami). 😉
Zatoka Ha Long stanowi nie lada atrakcję dla turystów. Są tutaj oferowane nie tylko kilkudniowe rejsy statkiem, ale także zwiedzanie jaskiń skrytych w wapiennych skałach czy różne formy atrakcji sportowych, jak np. wspinaczka po nie zarośniętych zboczach lub skoki na bungee. Każdy znajdzie tam coś dla siebie 🙂

 

1. swap

 

Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.