pocztówki
komentarzy 6

”Gdy nasze drogi wiodą przez Paryż ze snu…’

 

„Gdy nasze drogi
Wiodą przez Paryż ze snu
Zdaje się nam, że znów mamy
To miasto u naszych stóp…”
Paryż… Dla wielu osób jest  to miasto, które koniecznie muszą zobaczyć. Mnie jakoś nie ciągnie do stolicy Francji, może dlatego, że słyszałam opinie kilku znajomych, którzy stwierdzili, że Wieża Eiffla, czyli symbol Francji jest najzwyczajniej w świecie przereklamowana… Nie było mi dane ocenić tego na własne oczy, ale może ktoś z Was odwiedził tą część Europy i jest w stanie coś napisać na ten temat? Chętnie przeczytam Wasze opinie 😉
Lubię cytaty, zarówno z książek, jak i z piosenek, więc dzisiaj sięgnęłam do utworu Krzysztofa Krawczyka „Paryż i my”, aby zachęcić Was do przeczytania posta poświęconemu pocztówkom z Paryża.
Mam ich kilka w swojej kolekcji, jednak pochodzą one głównie z antykwariatu lub od koleżanek, ponieważ oficjalnie nie otrzymałam żadnej kartki z tego miasta. Widziałam kilka bardzo ładnych w Internecie, jednak najbardziej wpadła  mi w oko i od razu powędrowała do ulubionych, widokówka prezentująca Wieżę Eiffla w czterech porach roku. Pewnie kojarzycie kartkę, gdyż jest dość popularna. Oto ona:
pocztówka marzenie
Przechodząc jednak do moich zbiorów związanych z Paryżem, to większość stanowią kartki poziome, które ogromnie lubię. Posiadam nie tylko dzienne widoki, ale także nocne, ponieważ uwielbiam miasto nocą (o czym już kilka razy wspominałam)! 🙂 <3
Wieża Eiffla, która bardzo często pojawia się na pocztówkach to największa atrakcja turystyczna Francji. Ponad 300 metrowa wieża, która była budowana przez dwa lata (1887-1889), przyciąga wzrok ludzi z całego świata.
1
2
Łuk Triumfalny w Paryżu, czyli monument wzniesiony w 1806 roku na Placu Gwiazdy (plac Charles de Gaulle), na którym zbiega się dwanaście ulic to kolejny symbol miasta. Pocztówka, którą znalazłam w antykwariacie (2) jest prześliczna, ze względu na światła samochodów oraz oświetlenie samego łuku.
3
Przedmieścia Paryża to znany chyba wszystkim Wersal. Pocztówka numer 3 przedstawia widok z lotu ptaka na Pałac Wersalski, który jest jednym z piękniejszych tworów francuskich z XVII wieku. Pałac wraz z ogrodami zajmuje powierzchnię ponad 63 000 m2. Część obiektu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
4
Centrum Pompidou (4), czyli ośrodek kulturalny, w którym kluczową rolę odrywa muzeum sztuki współczesnej oraz najważniejsza biblioteka w mieście. Na terenach otaczających centrum można spotkać artystów, którzy chętnie spędzają swój wolny czas w tym miejscu.
5
Inne charakterystyczne obiekty Paryża są widoczne na dwóch pionowych pocztówkach, czyli:
* Luwr – jedno z najstarszych i najbardziej znanych muzeów na świecie
* Katedra Notre Dame
* Sacre Coeur – bazylika rzymskokatolicka, która jest usytuowana na najwyższym wzgórzu w Paryżu
* Pola Elizejskie
6
Chyba sama nie jestem w stanie określić, którą z pocztówek lubię najbardziej i dlatego waham się między widokówką numer 2 a widokówką numer 3 😉
A Wam która z pocztówek przypadła najbardziej do gustu? 😉 
Filed under: pocztówki

by

Jestem (nie)spełnioną podróżniczką, niepoprawną romantyczką, zachłanną książkoholiczką, miłośniczką kotów wszelkiej maści a także kolekcjonerką dobrych wspomnień i pocztówek z całego świata. Obecnie mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim, w którym pracuję jako młodszy bibliotekarz.